رسانه خبری پیامِ ایرانی

ترور رسانه‌ای؛ واژه ابداعی کدخدایی برای مسدود شدن دامنه دات‌کام روزنامه ایران۴۲ دقیقه

فرامرز داور

 

«عباسعلی کدخدایی»، از اعضای شورای نگهبان، مسدود شدن دامنه «دات‌کام» (.com) روزنامه دولتی «ایران» از سوی ایالات متحده را «تروریسم رسانه‌ای» نامیده و از آن انتقاد کرده است.

کدخدایی در توییتر خود نوشته است: «آزادی بیان در رژیم امریکا یعنی مسدود سازی رسانه‌های دیگر کشورها. دونالد ترامپ علاوه بر ترور افراد و ترور اقتصادی (تحریم‌ها)، اینک به ترور رسانه‌ای نیز روی آورده و با مصادره دامنه رسانه‌های ایران، کارنامه تروریستی خود را سنگین‌تر نموده است.»

وزارت خزانه‌داری امریکا دامنه‌ دات‌کام روزنامه ایران، خبرگزاری صداوسیمای جمهوری اسلامی و پیش‌تر، خبرگزاری «فارس» که وابسته به سپاه پاسداران انقلاب اسلامی است را از کنترل آن‌ها خارج کرده است.

جدای این که اصطلاح خودساخته «تروریسم رسانه‌ای» فاقد معنا است اما به هر حال نشان می‌دهد عباسعلی کدخدایی به عنوان یکی از کارگزاران جمهوری اسلامی ایران، از آسیب فنی وارد شده به رسانه‌های ایران ناخشنود است و آن را معادل تروریسم می‌داند.

اعتراض او به آزار و اذیت وارد شده به دامنه اینترنتی روزنامه ایران و دو رسانه دیگر، از قضا در بیستمین سالگرد توقیف و تعطیل گسترده روزنامه‌های ایران در اردیبهشت سال ۱۳۸۹ بیان شده است که دستور آن توسط آیت‌الله «علی خامنه‌ای»، رهبر جمهوری اسلامی ایران صادر شد.

آیت‌الله خامنه‌ای در مراسم نماز عید فطر آن سال، مطبوعات پرتیراژ و طرف‌دار آن دوره را «پایگاه دشمن» خواند و به این ترتیب فرمان به تعطیلی آن‌ها داد. تقریبا تمام روزنامه‌ها و مجله‌های پرتیراژ بخش خصوصی با فرمان آیت‌الله خامنه‌ای توقیف شدند و مدیران و نویسندگان آن‌ها به زندان افتادند.

سخنرانی رهبر جمهوری اسلامی، سرآغاز تاریک‌ترین، سخت‌ترین و پرهزینه‌ترین دوره تاریخ معاصر روزنامه نگاری ایران شد. به غیر از بی‌کاری صدها نفر و حیف و میل میلیون‌ها تومان سرمایه‌گذاری بخش خصوصی در صنعت روزنامه‌نگاری ایران، به افول این حرفه، تغییر شغل دست اندرکاران رسانه‌ها و مهاجرت گسترده آن‌ها و از دست رفتن اعتماد عمومی به رسانه‌های داخلی انجامید.

حرفه روزنامه‌نگاری چنان خسارتی از عملکرد آیت‌الله خامنه‌ای متحمل شد که پس از گذشت ۲۰ سال از آن سخنرانی و تبعات سنگین قضایی و امنیتی مرتبط با آن، هنوز این حرفه در داخل ایران به روزهای پربازده و قابل تحسین خود بازنگشته است.

در طول دو دهه اخیر هر تلاش تازه‌ای برای تاسیس رسانه‌ای که مورد اعتماد شهروندان قرار بگیرد، از سوی آیت‌الله خامنه‌ای و منصوبان او سرکوب شده و ناکام مانده است.

 با چنین کارنامه تاریکی در تاریخ رسانه، عباسعلی کدخدایی خارج کردن دامنه دات‌کام روزنامه ایران توسط وزارت خزانه‌داری امریکا را تروریسم رسانه‌ای خوانده است.

تردیدی نیست که اقدام وزارت خزانه‌داری امریکا اگر خارج از قوانین و مقررات انجام شده باشد، در جای خود محل بررسی است. اما عضو شورای نگهبان که این اقدام را تروریسم رسانه‌ای می‌خواند، در وجدان خود چه نامی بر تعطیلی چندین روزنامه و دستگیری و بی‌کار شدن صدها روزنامه‌نگار ایرانی می‌گذارد که توسط رهبر جمهوری اسلامی انجام شد؟

 

مطالب مرتبط:

مایکروسافت خبر داد: تلاش ایران برای هک کارزارهای انتخابات ریاست‌جمهوری ۲۰۲۰آمریکا

کارکنان دولت آمریکا، اهداف حملات فیشینگ هکرهای وابسته به حکومت ایران

عهدنامه دوستی ایران و آمریکا به بایگانی تاریخ پیوست

خدمات اینترنتی جی تی تی همزمان به ایران و سازمانهای نظامی و جاسوسی آمریکا

اختصاصی؛ مقامات نظامی ایران به خامنه‌ای اصرار کردند که به‌جای سربازان آمریکایی به تاسیسات آن‌ها حمله شود

 منبع خبر

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.