رسانه خبری پیامِ ایرانی

مرگ ده‌ها نفر در بمبگذاری در شهر عفرین سوریه


صحنه حمله عفرینحق نشر عکس
AFP

Image caption

کلاه سفیدها این حمله را به عنوان “میخ دیگری بر تابوت مردم سوریه” محکوم کردند

ترکیه می گوید دست کم ۴۰ نفر در یک بمبگذاری در شهر عفرین در شمال غربی سوریه جان خود را از دست داده اند.

فرماندار استان ختای ترکیه در مجاورت عفرین گفت که یک تانکر سوخت که نارنجکی دستی در آن تعبیه شده بود در یک بازار شلوغ منفجر شد.

وزارت دفاع ترکیه “یگان های مدافع خلق” (ی‌پ‌گ)، که آن را شاخه گروه کردی “پ‌ک‌ک” (حزب کارگران کردستان)، می داند مقصر دانست. ترکیه رسما پ‌ک‌ک را یک گروه “تروریستی” می خواند.

یگان های مدافع خلق که در شکست گروه موسوم به “دولت اسلامی” (داعش) در سوریه هم پیمان آمریکا بودند می گویند که گروهی جدا از پ‌ک‌ک هستند.

عفرین در کنترل نیرهای ترکیه و جناح های مسلح متحد آن در سوریه است. آنها در سال ۲۰۱۸ عملیات نظامی مشترکی را برای بیرون راندن یگان های مدافع خلق از شهر عفرین و مناطق اطراف شروع کردند.

به گزارش گروه دیدبان حقوق بشر سوریه، مستقر در بریتانیا، تانکر سوخت عصر دوشنبه در یک بازار در ناحیه مرکزی سوک علی در نزدیکی دفاتر فرمانداری منفجر شد.

این بازار در ساعات پیش از افطار در ماه رمضان آکنده از خریداران است.

تصاویر منتشر شده از محل انفجار دود غلیظ سیاهی را بر فراز یک ناحیه مسکونی و همچنین اتومبیل ها و دکه هایی که آتش گرفته اند نشان می دهد.

وزارت دفاع ترکیه گفت که کلیه کشته ها غیرنظامی بودند و ۱۱ کودک در میان آنها هست. شمار زیاد دیگری هم در این حمله زخمی شده اند.

حق نشر عکس
AFP

وزارت دفاع ترکیه در توییتی بدون ارائه هیچ شواهدی نوشت: “دشمنان بشریت، پ ک ک/ی پ گ، بار دیگر غیرنظامیان بی گناه را در عفرین هدف گرفتند.”

گروه دیدبان حقوق بشر سوریه گفت که ۴۰ غیرنظامی و شش جنگجوی سوری مخالف که متحد ترکیه هستند کشته شده اند.

گروه “دفاع مدنی سوریه” که امدادگران آن به “کلاه سفیدها” معروفند این “قتل عام هولناک” غیرنظامیان را محکوم کرد و شمار کشته های آن را ۴۲ نفر اعلام کرد.

این گروه گفت که این حمله “فقط میخ دیگری بر تابوت مردم سوریه” بود و خواستار “مداخله بین المللی برای نجات جان مردم و حفاظت از بیگناهان شد.”

یگان های مدافع خلق هنوز واکنشی نشان نداده اند.منبع خبر

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.