رسانه خبری پیامِ ایرانی

درخواست نامزد خاشقجی برای جلوگیری از فروش نیوکاسل به عربستان


خدیجه چنگیزحق نشر عکس
AFP

Image caption

وکیل خدیجه چنگیز در نامه‌اش به لیگ برتر نوشته که فوتبال انگلستان نباید جایی برای کسانی باشد که ‘دست‌اندرکار چنان اقدامات بی‌شرمانه‌ای هستند’

خدیجه چنگیز نامزد جمال خاشقجی از لیگ برتر بریتانیا درخواست کرده که جلوی واگذاری باشگاه نیوکاسل یونایتد به عربستان سعودی را بگیرند.

آقای خاشقجی، از چهره‌های نزدیک به دربار سعودی در سابق که بعدا به یکی از منتقدان این حکومت در رسانه‌های بین‌المللی تبدیل شد، سال ۲۰۱۸ در کنسول‌گری عربستان در ترکیه کشته شد.

گزارش‌گر سازمان ملل متحد و سازمان‌های اطلاعاتی غربی معتقد اند که محمد بن سلمان، ولی‌عهد سعودی، دستور قتل او را داده است اما خود بن سلمان تکذیب می‌کند.

در روزهای اخیر معلوم شد که صندوق سرمایه‌گذاری عمومی عربستان، که تحت مدیریت ولی‌عهد است، قصد دارد ۸۰ درصد از سهام باشگاه نیوکاسل را بخرد.

حق نشر عکس
Getty Images

Image caption

پیش‌نهاد عربستان برای خرید بخش عمده سهام باشگاه نیوکاسل معادل حدود ۳۰۰ میلیون پوند است.

وکیل خدیجه چنگیز از طرف او گفته است که این معامله باید بابت قتل جمال خاشقجی متوقف شود.

او در نامه‌اش به لیگ برتر نوشته است که فوتبال انگلستان نباید جایی برای کسانی که “دست‌اندرکار چنان اقدامات بی‌شرمانه‌ای هستند” داشته باشد.

از سال ۲۰۰۷ مایک اشلی مالک نیوکاسل بوده است. او سال ۲۰۱۷ این باشگاه را برای فروش گذاشت. پیش‌نهاد عربستان برای خرید بخش عمده سهام باشگاه، معادل حدود ۳۰۰ میلیون پوند است.

ولی چنین معامله‌ای انتقادهای مختلفی برانگیخته است.

از طرفی حکومت سعودی متهم است که در سرقت حقوق تجاری لیگ برتر بریتانیا دست داشته و از طرفی دیگر سازمان عفو بین‌الملل از این معامله احتمالی بابت سابقه بد عربستان در زمینه حقوق بشر انتقاد کرده است.منبع خبر

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.