رسانه خبری پیامِ ایرانی

آمار ابتلا به ویروس کرونا در آمریکا از یک میلیون فراتر رفت


ظاهرا آقای پنس تنها کسی بود که هنگام بازدید از کلینیک مایو ماسک نزدحق نشر عکس
Press Pool

Image caption

ظاهرا آقای پنس تنها کسی بود که هنگام بازدید از کلینیک مایو ماسک نزد

طبق آماری که وبسایت دانشگاه جان‌هاپکینز آمریکا گردآوری می‌کند، شمار مبتلایان به ویروس کرونا در آمریکا به یک میلیون و ۲۴۹۸ نفر رسیده است.

در این روز همچنین آمار مرگ در اثر ابتلا به بیماری کووید-۱۹ در آمریکا از ۵۷ هزار نفر گذشت. آمریکا تایید شده مرگ در ۲۴ ساعت گذشته در آمریکا ۲۲۰۷ نفر بود.

دونالد ترامپ رئیس جمهور آمریکا بارها چین را مسئول شیوع ویروس کرونا معرفی کرده اما چین روز سه شنبه در واکنش سیاستمداران آمریکا را به “دروغ گویی در روز روشن” متهم کرد.

گنگ شانگ سخنگوی وزارت خارجه چین به خبرنگاران گفت: “آنها فقط یک هدف دارند: شانه خالی کردن از مسئولیت هایشان به خاطر عملکرد ضعیف در جلوگیری از اپیدمی و تدابیر مهار.”

چین که محل اولیه شروع اپیدمی بود می گوید اکنون آن را مهار کرده است. این کشور گفت برای سیزدهمین روز متوالی مرگی در اثر ویروس کرونا در این کشور ثبت نشد.

آمار رسمی مرگ در اثر شیوع ویروس در چین ۴۶۳۳ نفر اعلام شد اما تردیدهای زیادی در مورد صحت و دقت این آمار وجود دارد.

همزمان مایک پنس معاون رئیس جمهور آمریکا بدون زدن ماسک از بیمارستانی در آمریکا بازدید کرده است. این درحالی است که مقررات این بیمارستان بازدید کنندگان را ملزم به پوشیدن ماسک صورت می کند.

آقای پنس ظاهرا تنها کسی بود که بدون ماسک در کلینیک مایو در مینه‌سوتا – که یک مرکز مهم تحقیقات پزشکی در آمریکاست – حاضر شد.

این کلینیک در توییتی که بعدا پاک شد نوشت که سیاست زدن ماسک پیشاپیش به معاون رئیس جمهور اطلاع داده شده بود.

آقای پنس هدایت کارگروه مبارزه با ویروس کرونا در کاخ سفید را به عهده دارد.

او در دفاع از این اقدام گفت که برای ملاقات با خدمه و بیماران لازم بود از زدن ماسک پرهیز کند.

توصیه رسمی دولت آمریکا برای مهار ویروس کرونا این است که مردم باید “در مکان های عمومی که حفظ سایر تدابیر فاصله گیری اجتماعی دشوار است ماسک بزنند.”

کلینیک مایو کلیه بیماران و بازدیدکنندگان از مراکز پزشکی خود را ملزم به پوشیدن ماسک صورت می کند.

در این بازدید از جمله دکتر استفان هان، رئیس سازمان مواد دارویی و غذایی آمریکا، حضور داشت که ماسک زده بود.

آقای پنس در پاسخ به خبرنگاری که از او پرسید چرا ماسک نزده گفت که او و همه اطرافیانش به طور منظم تست کرونا می دهند.

او گفت: “وقتی مرکز کنترل بیماری ها خطوط راهنما درباره پوشیدن ماسک را منتشر کرد، تشخیص آنها این بود که کسانی که ممکن است ویروس کرونا داشته باشند می توانند با پوشین ماسک مانع انتقال آن به دیگران شوند.”

“و از آنجا که من مبتلا نیستم، فکر کردم فرصت خوبی است اینجا بیایم، تا بتوانم با این محققان صحبت کنم، با این کارکنان فوق العاده بخش بهداشت دیدار کنم، و رو در رو از آنها تشکر کنم.”

به گزارش وبسایت خبری “اکسیوس” آقای پنس از زمان شروع این اپیدمی هرگز هنگام سفر در سراسر کشور در انظار عمومی ماسک نزده است.

یک دستیار آقای پنس اولین کارمند کاخ سفید بود که تست کرونای او مثبت بود.

دونالد ترامپ رئیس جمهور آمریکا خود قبلا گفته که قصد استفاده از ماسک را ندارد.

حق نشر عکس
EPA

Image caption

یک کارخانه فرآوری گوشت مرغ – متعلق به شرکت تایسون – در ویرجینیا

دستور به مراکز فرآوری گوشت

همزمان آقای ترامپ به کارخانه های فرآوری گوشت دستور داده است برای حفاظت از عرضه مواد غذایی در خلال اپیدمی فعال بمانند.

او در خلال هشدارها در مورد فشار بر زنجیره تامین مواد غذایی به یک قانون دوره جنگ کره استناد کرد.

در بحران شیوع ویروس کرونا، کارکنان کشتارگاه‌ها و تاسیسات فرآوری گوشت هم در سرتاسر آمریکا به این ویروس مبتلا شده‌اند. تا کنون ابتلای دست‌کم ۳۳۰۰ نفر از این کارگران تایید شده و ۲۰ نفر جانشان را بر اثر آن از دست داده‌اند.

برآورد می‌شود در این بحران، ۲۵ تا ۴۰ درصد از تولید گوشت در آمریکا کم شده است. با کاهش تولید این مراکز، خرید آنها هم کم شده و این وضعیت بر هزاران دامداری در آمریکا تاثیر گذاشته است؛ به‌خصوص برای خوک‌داری‌های ایالت‌های مرکزی آمریکا. بعضی از این دامداری‌ها ناچار شده اند خوک‌ها را که کسی خریدارشان نیست، بکشند.

گلین تانسور، استاد اقتصاد کشاورزی در دانشگاه ایالتی کانزاس، می‌گوید ممکن است در ماه مه، ماه میلادی آینده، برخی محصولات گوشتی در بازار آمریکا کمیاب شوند؛ به‌خصوص محصولاتی که تولید و توزیع آنها مراحل بیشتری دارد، مثلا دودی‌شدن یا طعم‌دادن. ولی او می‌گوید که وضعیت بازار تا ماه بعدش به حالت طبیعی برمی‌گردد.

بیشتر بخوانید:منبع خبر

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.