رسانه خبری پیامِ ایرانی

نخستین حمله انتحاری از زمان توافقِ کاهش خشونت‌ها در افغانستان


Share

به گزارش خبرگزاری رویترز به نقل از وزارت داخله افغانستان چهارشنبه ۲۹ آوریل/ ۱۰ اردیبهشت در جریان یک عملیات انتحاری در حوالی کابل دست‌کم ۳ نفر کشته و ۱۵ نفر مجروح شدند. این نخستین حمله انتحاری از زمان توافق آمریکا و طالبان بر سر کاهش خشونت‌ها در افغانستان است.

یک عامل انتحاری صبح روز چهارشنبه خود را در بین افراد غیر نظامی در منطقه رشخور در چارآسیاب کابل منفجر کرد

طارق آریان، سخنگوی وزارت داخله افغانستان اعلام کرد:

«یک عامل انتحاری صبح روز چهارشنبه خود را در بین افراد غیر نظامی در منطقه رشخور در چارآسیاب کابل منفجر کرد.»

رشخور در ۱۱ کیلومتری کابل قرار دارد.

هنوز هیچ گروهی مسئولیت این حمله را به عهده نگرفته است. در رشخور یک منطقه نظامی قرار دارد و یگان ویژه ارتش در آن منطقه مستقر است. ظاهراً سربازان ارتش افغانستان هنگام حمله در حال تمرینات نظامی بودند.

این حمله انتحاری در ماه رمضان و در میانه همه‌گیری بیماری کووید ۱۹ در افغانستان و همزمان با تلاش‌های آمریکا برای آغاز گفت‌وگوهای بین‌افغان در چارچوب توافق صلح دوحه با طالبان انجام شد.

دفتر هیات معاونت سازمان ملل در افغانستان (یوناما) دوشنبه گذشته در تازه‌ترین گزارش خود اعلام کرد که تلفات غیرنظامیان در خشونت‌های افغانستان در سه ماهه آغاز سال ۲۰۲۰ در مقایسه با سال گذشته میلادی کاهش یافته است. این گزارش یک روز بعد از درخواست زلمی خلیل‌زاد، نماینده ویژه آمریکا در امور افغانستان از طرف‌های متخاصم برای کنار گذاشتن اختلافات و دشمنی‌ها و همکاری با یکدیگر در جهت مبارزه با همه‌گیری بیماری کووید ۱۹ در آن کشور منتشر شده است.

بر اساس گزارش یوناما، طالبان و سایر گروه‌های متخاصم با دولت افغانستان، مانند گروه دولت اسلامی (داعش) مسئولیت ۵۵٪ از تلفات غیرنظامیان را به عهده داشتند.

بیشتر بخوانید:

سازمان ملل: کاهش تلفات غیرنظامیان در افغانستان

 

Share

منبع خبر

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.