رسانه خبری پیامِ ایرانی

چرا یونان در مقابله با کرونا تا اینجا موفق بوده است؟ | جهان | DWکیریاکوس میتسوتاکیس، نخست وزیر یونان در یک سخنرانی تلویزیونی که روز گذشته پخش شد، از بیلان مثبت عملکرد دولت در مقابله با کرونا تا به اینجا گفت و از رفع برخی محدودیت‌های منع رفت و آمد از دوشنبه آینده، خبر داد.

اما چهره اصلی در مبارزه با کرونا در یونان، نه نخست وزیر که یک پزشک ۵۵ ساله است؛ پزشکی که هر شب ساعت ۶ بعدازظهر چهره‌اش در برنامه تلویزیون یونان نقش می‌بندد و با صدایی آرام به بینندگان سلام می‌کند. شهروندان یونان به حرف‌های او گوش می‌دهند؛ به حرف‌های دکتر سیودراس.

او آمار قربانیان و تازه‌مبتلاشدگان را اعلام می‌کند. در مجموع آمار ۱۳۸ مورد مرگ در اثر ابتلا به کووید ۱۹ از زمان شروع این پاندمی در یونان تاکنون، نشان می‌دهد که این کشور بهتر از سایر کشورها برای رویارویی با پاندمی آمادگی داشته است. 

یونان آماده بود

این ویروس‌شناس یونانی را که حالا شهروندان یونان هر شب به تصویر و صدایش عادت کرده‌اند، نخست وزیر، در روزهای پایانی سال گذشته به عنوان مشاور ویژه‌ی خود در مسئله کرونا انتخاب کرد. هنگامی که در روزهای پایانی ماه فوریه خبر آمد که نخستین مورد مشکوک تستش مثبت بوده است، دولت یونان به توصیه این پزشک میکروب‌شناس، بی‌درنگ دستور ممنوعیت تمامی برنامه‌های مربوط به تجمع‌ها و جشن‌های بزرگ را صادر کرد.

در یونان، مدارس و دانشگاه‌ها، کافه‌ها و رستوران‌ها خیلی زودتر از دیگر کشورها بسته شدند. به این ترتیب شمار مبتلایان جدید، از همان ابتدا پایین ماند و کسانی که به یکباره شغل خود را از دست دادند، بر طبق تدابیری که به همین منظور از سوی دولت بی‌درنگ اتخاذ شده بود، به سرعت ۸۰۰ یورو به ازای هر فرد دریافت کردند. 

پنج هفته‌ای است که مقررات منع عبور و مرور در یونان در حال اجراست و مردم تنها برای موارد ضروری از خانه بیرون می‌آیند. شهروندان یونان با این تدابیر موافقند و محدودیت‌ها را در راستای حفاظت از جان شهروندان، کارساز می‌دانند.

ستایش گسترده مدیریت بحران دولت یونان

بیش از ۸۵ درصد از یونانی‌ها مدیریت بحران دولت میتسوتاکیس را تحسین می‌کنند. خود او هم عملکرد دولتش در بحران را تا به اینجا می‌ستاید. نخست وزیر شب گذشته در یک سخنرانی تلویزیونی، از “کشوری سازمان‌یافته در مقابله با ویروس” سخن گفت که به گفته او “از شهروندان محافظت کرده و همزمان اعتماد آنها را هم به دست آورده است.” نخست وزیر ادامه داد: «شهروندان یونان به بهترین نحو عمل کردند، به مقررات‌ها پایبند بودند و به این ترتیب از سلامتی خودشان و همسایگانشان محافظت کردند.»
دویچه وله را در اینستاگرام دنبال کنید

برخی محدودیت‌های مقرر شده برای رفت و آمد، با توجه به موفقیت‌های به دست آمده، از دوشنبه آینده لغو می‌شوند. از چهارم ماه مه شهروندان این کشور اجازه دارند دوباره بدون ارائه‌ی دلیلی خاص خانه خود را ترک کنند اما در عین حال مقررات‌ سختگیرانه دیگر به قوت خود باقی است. رستوران‌ها، مراکز خرید و سواحل این کشور فعلا بسته می‌مانند.

سیستم درمانی مجهز بود

یونان تازه از فشار بحران اقتصادی که سال‌ها با آن دست به گریبان بود، کمر راست کرده است؛ بیمارستان‌ها سال‌ها در جریان این بحران با مشکلات و کمبودهای فراوان روبرو بودند و بسیاری از کادر درمانی خود را از دست دادند. اما در همین زمینه هم نخست وزیر با افتخار از دستاوردها و موفقیت‌هایش گزارش می‌دهد.

به گفته او، دولتش هزاران پزشک را دوباره استخدام کرد و بخش‌های مراقبت ویژه را گسترش داد. نخست وزیر یونان می‌گوید، بیمارستان‌ها مجبور نبوده‌اند، هیچ بیمار مبتلا به کرونا را به دلیل محدود بودن ظرفیت در بخش مراقبت‌های ویژه، رد کنند و در آینده هم این اتفاق نخواهد افتاد.

دویچه وله را در تلگرام دنبال کنید

رئیس دولت یونان تأکید می‌کند که سیستم بهداشت و درمان این کشور برای مقابله با پاندمی به خوبی مجهز بود و از دو هم‌پیمان در پیکار با کرونا سخن می‌گوید: «هوای خوب که به ما اجازه می‌دهد وقت بیشتری را بیرون از فضای بسته به سر ببریم و مهمتر از آن شهروندان آگاه و حساس نسبت به موضوع که به خوبی می‌دانند چه باید کرد و چه کاری را بهتر است فعلا انجام نداد.» به گفته نخست وزیر، اگر همکاری شهروندان نبود، تمامی دستاوردها از بین می‌رفت. 

دکتر سیودراس اما هشدار می‌دهد: «اجازه نداریم اکنون سهل‌انگاری کنیم چون همه دستاوردهایمان در مقابله با کرونا از بین می‌رود.»

منبع خبر

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.