رسانه خبری پیامِ ایرانی

تظاهرات ضد دولتی در شهر طرابلس لبنان به خشونت کشیده شد | جهان | DW


اثری از آرامش در لبنان به چشم نمی‌خورد. به‌رغم منع تردد در کشور که از ماه مارس و در ارتباط با شیوع بیماری کرونا وضع شده است، مردم لبنان در اعتراض به فساد مالی و بحران اقتصادی به خیابان‌ها آمده‌اند.

خبرگزاری فرانسه با انتشار گزارشی از بیروت خبر از دومین روز اعتراضات گسترده مردم در شهر طرابلس داده است. روز سه‌شنبه نهم اردیبهشت (۲۸ آوریل) لبنان بار دیگر شاهد تظاهرات مردم علیه بحران اقتصادی فراگیر در  این کشور بود.

کشته شدن یک جوان ۲۶ ساله در جریان تظاهرات روز دوشنبه ۲۷ آوریل در طرابلس باعث شد که اعتراضات مردم این شهر به خشونت کشیده شود.

پلیس لبنان نسبت به کشته شدن این جوان ابراز تاسف کرده و اعلام کرده است که پرونده این موضوع با جدیت دنبال خواهد شد.

این در حالی است که خواهر این جوان که در جریان اعتراضات روز دوشنبه شهر طرابلس هدف گلوله نیروهای انتظامی واقع شده و در اثر جراحات ناشی از آن جان باخته است، به خبرگزاری فرانسه گفته است که برادر او در سنگ‌پراکنی به ماموران شرکتی نداشته است.

مجروح شدن ده‌ها نفر

در جریان تظاهرات دو روز گذشته لبنان، مردم به سوی ماموران سنگ پرتاب کرده و ماموران نیز اقدام به تیراندازی هوایی کردند.

اخبار منتشر شده حکایت از مجروح شدن ده‌ها نفر در جریان رویارویی خشن پلیس و نیروهای انتظامی با معترضان دارد.

صحنه‌ای از درگیری نیروهای انتظامی و مردم در طرابلس، سه‌شنبه ۲۸ آوریل ۲۰۲۰

صحنه‌ای از درگیری نیروهای انتظامی و مردم در طرابلس، سه‌شنبه ۲۸ آوریل ۲۰۲۰

نیروهای امدادگر اعلام کرده‌اند که در جریان رویارویی خشن ماموران با مردم دست‌کم ۲۶ معترض مجروح و یک نفر کشته شده است. نیروهای انتظامی نیز از مجروح شدن دست‌کم ۴۰ نفر از ماموران خبر داده‌اند.

حضور مردم در اعتراضات شهر طرابلس به‌رغم تعیین منع تردد در ارتباط با بیماری کرونا صورت می‌گیرد. دولت لبنان از روز ۱۵ مارس، تجمع در لبنان را ممنوع اعلام کرده است.

مردم در طرابلس با سر دادن شعار “انقلاب، انقلاب!” علیه وضعیت نابسامان اقتصادی این کشور و فساد مالی فراگیر اعتراض کرده‌اند.

لبنان در حال حاضر با بحران اقتصادی حادی روبه‌رو است. خبرگزاری آلمان با انتشار گزارشی اعلام کرده که شدت این بحران اقتصادی از زمان جنگ داخلی در این کشور تا کنون بی سابقه بوده است. صندوق بین‌المللی پول نیز پیش بینی کرده است که نرخ رشد اقتصادی لبنان در سال جاری حدود ۱۲ درصد کاهش یابد.

شیوع بیماری کرونا نیز از جمله عواملی است که در تشدید بیشتر بحران اقتصادی در این کشور موثر واقع شده است.

منبع خبر

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.