رسانه خبری پیامِ ایرانی

ادمین کانال تلگرامی ایلنا به دلیل انتشار یک کاریکاتور بازداشت شد۷ hours, 5 minutes

دادستان تهران از بازداشت ادمین کانال خبرگزاری کار ایران ایلنا به دلیل انتشار یک کاریکاتور با عنوان «طب اسلامی» خبر داد. 

«علی القاصی»، دادستان تهران روز نهم اردیبهشت گفت بلافاصله پس از انتشار این کاریکاتور، مسئول خبرگزاری ایلنا و ادمین کانال تلگرامی احضار شده‌اند و همچنان ادمین کانال تلگرامی این خبرگزاری در بازداشت به سر می‌برد. 

دادستان تهران گفته است: «بعد از مشاهده تصویر، بلافاصله بعد از انتشار دستور داده شد که این تصویر برداشته شود و هم مسئول خبرگزاری ایلنا و هم ادمین کانال تلگرامی همان شب احضار و بازداشت شدند.»

این مقام قضایی در ادامه گفت: «در حال حاضر ادمین کانال همچنان در بازداشت به سر می‌برد و تحقیقات در جهت شناسایی عوامل مرتبط با این موضوع در دستور کار قرار دارد.» 

با این حال دادستان تهران هیچ توضیح دیگری درباره این بازداشت و اتهام ادمین کانال تلگرامی خبرگزاری ایلنا نداده است.

روزنامه «اقتصاد برتر» نوشته انتشار کاریکاتور جنجال آفرین بدون اطلاع مسئولان این خبرگزاری منتشر شده است. 

کاریکاتوری با عنوان «طب اسلامی» روز جمعه پنجم اردیبهشت در کانال تلگرامی خبرگزاری ایلنا برای دقایقی به اشتراک گذاشته شد و پس از آن حذف شد. با این حال در این فرصت این کاریکاتور بارها از سوی کاربران شبکه‌های اجتماعی بازنشر شد. 

این کاریکاتور، تصویری از «مهدی سبیلی»، مدیر «انجمن علمی آموزشی طب‌الصادق» را نشان می‌داد با داروی «امام صادق» که به گفته او، «ادرار شتر» است. سمت دیگر تصویر نیز آیت‌الله «عباس تبریزیان» با داوری «امام کاظم»، یعنی «روغن گل بنفشه» بود.

در این تصویر، کاریکاتوری شبیه به آیت‌الله «علی خامنه‌ای»، رهبر جمهوری اسلامی ایران نیز با لباس پزشکی بر دیوار نصب شده بود که انگشت خود را به نشانه سکوت، بالا برده است. این کاریکاتور مربوط به اظهارنظرهای عجیب برخی افراد برای درمان کرونا است.

با این حال ساعتی پس از انتشار چند دقیقه‌ای این کاریکاتور، خبرگزاری ایلنا در جوابیه‌ای، انتشار این کاریکاتور را رد کرد و نوشت عده‌ای که مخالف خط فکری این خبرگزاری هستند، با استفاده از نام و لگوی ایلنا، این کار را به نام ایلنا انجام داده‌اند.

در این جوابیه کاریکاتور مذکور «غیراخلاقی» و «مستهجن» خوانده شده بود. این خبرگزاری در دفاع از خود نوشته بود:«برخی شبکه‌های اجتماعی در حرکتی مغرضانه، غیراخلاقی و غیرحرفه‌ای، با انتشار این کاریکاتور، آن را منتسب به کانال تلگرامی ایلنا کرده‌اند.»

با این حال به گفته دادستان تهران، همان روز، مدیر خبرگزاری و ادمین کانال تلگرامی ایلنا هر دو احضار شده‌اند. از وضعیت ادمین کانال تلگرامی این خبرگزاری اطلاعی در دست نیست. 

 

برای دیدن اخبار و گزارش‌های بیش‌تر درباره رسانه و خبرنگاری به سایت خبرنگاری جرم نیست مراجعه کنید.منبع خبر

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.