رسانه خبری پیامِ ایرانی

آلمان برای حل بحران پناهجویی به یونان و ترکیه کمک می‌کند | جهان | DW


اتحادیه اروپا اعلام کرده است که ترکیه از پناهجویان برای دستیابی به اهداف سیاسی خود “سوء استفاده” می‌کند. وزرای کشور اتحادیه اروپا در یک اعلامیه مشترک اعلام کردند که “وضعیت در مرزهای خارجی اتحادیه اروپا قابل قبول نیست”.

در این اعلامیه همچنین آمده است که “عبور غیرقانونی پناهجویان غیرقابل تحمل است” و برای مقابله با آن همه تدابیر لازم مطابق قوانین بین‌المللی و اروپایی اتخاذ می‌شود.

اتحادیه اروپا اعلام کرده است که موضوع پناهجویان را نباید به بحران ادلب سوریه ربط داد. ترکیه اما استدلال کرده است که یک میلیون و نیم پناهجوی سوری که از بمباران‌های روسیه و نیروهای بشار اسد فرار کرده‌اند پشت مرزهای این کشور در انتظار ورود به این کشور هستند.

دویچه وله فارسی را در اینستاگرام دنبال کنید

هایکو ماس، وزیر امور خارجه آلمان، در آستانه پرواز خود به زاگرب گفت که بار گران مهاجرت باید عادلانه بین کشورها تقسیم شود. به گفته وزیر خارجه آلمان با توجه به بحران پناهجویی و تاثیر آن بر روابط  ترکیه و یونان، دولت آلمان تصمیم گرفته است به ترکیه کمک بیشتری بکند.

قرار است هایکو ماس در کنفرانس وزاری امور خارجه اتحادیه اروپا در زاگرب، پایتخت کرواسی، شرکت کند.

به گفته ماس ترکیه بیشترین پناهجو را در سطح جهان پذیرفته است با وجود این، کشورهای اروپایی انتظار دارند که این کشور به توافقنامه پناهجویی با اتحادیه اروپا که در سال ۲۰۱۶ امضا کرده، متعهد باقی بماند. 

انتقاد سازمان ملل از یونان

ترکیه روز چهارشنبه ۱۴ اسفند نیروهای امنیتی یونان را متهم کرد که برای دور کردن پناهجویان از مرز خود با خشونت برخورد کرده‌اند. طبق گزارش‌ها یک پناهجو بر اثر تیراندازی پلیس یونان کشته و پنج تن دیگر نیز زخمی شدند.

آگنس کالامارد، گزارشگر ویژه سازمان ملل در امور اعدام‌های فراقضایی، با انتشار فیلم برخورد گارد ساحلی یونان با پناهجویان انزجار خود را اعلام کرد. این مقام سازمان ملل متحد فیلمی را در توییترش منتشر کرده است که در آن گارد ساحلی یونان به طرف پناهجویان تیراندازی می‌کند. کالامارد در توییتر خود در این باره نوشت: «به سوی زنان و کودکان آتش گشوده و قایق‌های حامل آنها در دریا رها می‌شود.»

او افزود: «اینجا اروپای ۱۹۴۰ نیست که مردم فراری از نازی‌ها هدف قرار می‌گرفتند و سال ۱۹۳۹ هم نیست که اجازه ورود به ۹۰۰ یهودی به آمریکا و کانادا داده نشد. اینجا اروپای سال ۲۰۲۰ است.»

پناهجویان در مرز ادیرنه میان ترکیه و یونان

پناهجویان در مرز ادیرنه میان ترکیه و یونان

برخی از پناهجویان در گفت‌وگو با دویچه وله شرح دادند که پلیس یونان به طرف آنان به طور مستقیم تیراندازی کرده‌ است.

محمد حسین محمدی یکی از همین پناهجویان است که از افغانستان آمده و در حال حاضر در شهر مرزی ادیرنه ترکیه به سر می‌برد. این پناهجو به دویچه وله دری گفته است: «تیر مستقیم پلیس مرزی یونان به پای سه تن، گلوی یک تن و شانه یک پناهجوی دیگر اصابت کرده است.»

حسین محمدی، یک شهروند دیگر افغانستان که در ادیرنه منتظر ورود به اروپاست، به دویچه وله گفت: «ما هیچ راهی نداریم و منتظر می‌مانیم که کشورهای اروپایی به یک نتیجه‌ای برسند و به پناهجویان حق پناهندگی بدهند.»

به کانال دویچه وله فارسی در تلگرام بپیوندید

ترکیه میزبان سه میلیون و ۷۰۰ هزار پناهجوی سوری است. علاوه بر آن پناهجویانی از عراق، افغانستان، پاکستان، بنگلادش و ایران نیز به ترکیه آمده‌اند تا از طریق این کشور وارد اتحادیه اروپا شوند.

منبع خبر

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.