رسانه خبری پیامِ ایرانی

برادر دانشجوی نخبه دانشگاه «شریف»: هنوز از اتهام بازداشت و محل نگهداری برادرم بی‌خبریم۰ دقیقه

۱۹ روز از بازداشت «علی یونسی» و «امیرحسین مرادی» دو دانشجوی دانشگاه صنعتی شریف می‌گذرد. علی یونسی دانشجوی مهندسی کامپیوتر دانشگاه صنعتی شریف و امیرحسین مرادی دانشجوی فیزیک این دانشگاه از روز ۲۲ فروردین در بازداشت به سر می‌برند.

«رضا یونسی»، برادر علی در صفحه توییتر خودش درباره نحوه بازداشت این دو دانشجو نوشته است: «علی یونسی و امیرحسین مرادی، جمعه‌شب ۲۲ فروردین‌،‌ با ضرب و شتم بازداشت شدند. علی را ۱۲ مامور با لباس شخصی به خانه آوردند. ماموران علی را به‌شدت مضروب کردند، پیشانی‌اش کامل خونین و سرش ضربه خورده بود. ماموران تمام خانه را به‌هم‌ریخته و درنهایت تمام موبایل‌ها، کامپیوترها و ماشین پدرم را با خود برده‌اند.»

به گفته رضا یونسی، ماموران بدون حکم بازداشت و تفتیش منزل به خانه آن‌ها رفته بودند. او در توییترش نوشته: «پدر و مادر آن‌ها را نیز هم‌زمان بازداشت کرده و برای بازجویی برده‌اند؛ اما پس از ۴-۵ ساعت آزاد کردند.»

علی یونسی، دارنده مدال نقره و طلای المپیاد نجوم کشور در سال دوم و سوم دبیرستان (سال ۱۳۹۵-۱۳۹۶) است. او در سال‌ چهارم دبیرستان همراه با تیم ایران مدال طلای مسابقات جهانی المپیاد نجوم که سال ۲۰۱۸ در چین برگزار شد به دست آورده و هم‌اکنون دانشجوی سال دوم رشته کامپیوتر دانشگاه شریف است. «امیرحسین مرادی»، برنده مدال نقره المپیاد نجوم کشوری سال ۱۳۹۶ است.

رضا یونسی به ایران‌وایر می‌گوید خانواده او از علت بازداشت برادرش خبر ندارند: «خانواده شوکه شده‌اند. اگر علی فعالیتی داشت، آدم تا حدی می‌توانست انتظار داشته باشد، ولی چون خیلی سرش به درس مشغول بوده، همه شوکه شده‌ایم.» او می‌گوید در پیگیری‌های پدرش به او گفته‌اند جرمش تخریب است اما درباره این‌که تخریب چه و…توضیحی نداده‌اند.

او سوم اردیبهشت‌ نیز همین موضوع را در توییترش نوشت: «امروز پدرم به دادستانی مراجعه کرده،‌ آنجا پاسخی در مورد وضعیت و سلامت علی ندادند و امروز اتهام "اقدام به تخریب" را به پدرم اعلام کردند. اما نمی‌دانیم که معنی این اتهام "اقدام به تخریب" چیست. یک دانشجوی ۲۰ ساله که هم‌زمان با تحصیل در رشته کامپیوتر شریف در مدرسه علامه حلی هم تدریس می‌کرده، چه چیزی را می‌خواهد تخریب کند؟ کسی که تمام سال‌های دبیرستان و دانشگاه به دنبال المپیاد و نجوم بوده چه چیزی را باید تخریب کند؟ خودتان به این بچه‌ها می‌گویید "نجومی‌های واقعی"، آن‌وقت این‌ها به دنبال تخریب چه چیزی می‌توانند باشند؟»

 

رضا یونسی در توییت دیگری نوشته: «اگر مدرک جرمی بود، قاعدتا می‌توانستند علی را قانونی احضار و بازداشت کنند. حتی به روش جنگلی غیرقانونی هم، ۱-۲ نفر برای بازداشت علی کافی بود. محل تحصیل و تدریس وی هم مشخص است. قاعدتا طبق قانون نیازی به تخریب اموال خانه و بردن موبایل‌ها، کامپیوترها و حتی ماشین پدرم نیست.»

خانواده یونسی می‌دانند که نهاد بازداشت کننده فرزندشان اطلاعات سپاه بوده است اما هنوز از محل نگهداری او اطلاعی ندارند: «مطمئن هستیم اطلاعات سپاه بوده، ولی محل نگهداری آن‌ها را نمی‌دانیم.»

به گفته آقای یونسی مقامات قضایی بارها به خانواده او وعده داده‌اند که برادرش به‌زودی آزاد می‌شود اما وعده‌هایشان عملی نشده است: «پدرم به شعبه ۶ دادسرای اوین نزد بازپرس جعفری رفته است. همان شب بازداشت ماموران گفتند چیزی نیست. ٢-٣ روزه آزاد می‌شود. بازپرس جعفری همان هفته اول گفت: هفته بعد (یعنی شنبه گذشته) وثیقه بیاورید. بعد که پدرم رفت گفت نه، پرونده تکمیل نشده برو ٢ روز دیگه بیا. آخرین حرفی که گفته بودند اینکه شنبه آزاد می‌شوند وعده‌ای که عملی نشد.» او می‌گوید این وعده‌ووعیدها باعث شد پدر و مادرم با رسانه‌ها صحبت نکنند.

هفته گذشته و پس از دستگیری و انتشار خبر بازداشت این دو دانشجوی دانشگاه شریف در رسانه‌های داخلی، مسئولان این دانشگاه، اعضای شورای صنفی و وزارت آموزش‌وپرورش از پیگیری این موضوع خبر دادند. اما نه‌تنها خبری از پیگیری نهادهای مدعی نشده بلکه علیرضا قادری مسئول بسیج دانشجویی دانشگاه شریف در یک رشته توییت ادعا کرد بازداشت این دو دانشجو مرتبط به فعالیت‌های دانشجویی نبوده و موضوع جرم خارج از محیط دانشگاه است.

 رفتار متناقض مسئولان دانشگاه و «علیرضا قادری»، مسئول بسیج دانشجویی شریف در رشته توییتی که منتشر کرد، موجب اعتراض دانشجویان این دانشگاه قرار گرفت.

انتشار این توییت­ها موجب شد تا «آیدا یونسی» در ویدیوی کوتاهی به اظهارات او معترض شود. آیدا یونسی در این ویدیو ضمن شرح کوچکی ازآنچه بر برادرش گذشته از مسئول بسیج دانشجویی می‌خواهد یا جزییات پرونده را بگوید و یا به دلیل دروغ‌پراکنی عذرخواهی کند. مسئول بسیج دانشجویی اما در پاسخ به این ویدیو در چند توییت دیگر اظهارات متناقضی را عنوان کرد. او نوشت: «نکته‌ای که پیرامون بازداشت #علی_یونسی و #امیرحسین_مرادی گفتم، لااقل در اختیار وزارت علوم، بعضی از مسئولین دانشگاه و نهاد رهبری قرار داره. مسئول هر تشکل با چند ساعت پیگیری و سماجت می‌تونه از اون‌ها مطلع بشه؛ همونطور که بعضی از فعالین دانشجویی هم پیگیری کردند. آدرس غلط ندهید!»

اما دست‌آخر توپ را در زمین مسئولان قضایی انداخت و نوشت: «تنها راه روشن شدن حقیقت و خاتمه دادن به ادعاهای هرروزه، اظهارنظر مقامات قضایی و امنیتی کشور است. مطالبه‌ جدی و قاطع ما از سخنگوی محترم قوه قضاییه و روابط عمومی واجا، پاسخ‌گویی سریع و بیان واقعیت است.»

خانواده علی یونسی به دلیل آسیب‌هایی مشهودی که از ضرب و شتم ماموران در هنگام بازداشت علی یونسی مشاهده کرده‌اند به‌شدت نگران وضعیت سلامت او هستند. آیدا یونسی در ویدیویی که خطاب به مسئول بسیج دانشجویی منتشر کرده می‌گوید: «کجای قوانین نوشته که می‌شود یک جوان بیست‌ساله را مورد ضرب و شتم قرار داد و پدر و مادرش را با صورت خونی شوکه کرد. وقتی علی را در خیابان آن‌طور زدید و با آن وضعیت به خانه آوردید در انفرادی چطور شکنجه می‌دهید؟»

گفته می‌شود امیرحسین مرادی نیز هنگام بازجویی مورد ضرب و شتم قرار گرفته است اما تماس ایران‌وایر برای گفت‌وگو با خانواده مرادی و تایید این خبر بی‌نتیجه ماند.

 نگرانی دیگر خانواده یونسی مربوط به شیوع ویروس کرونا در بازداشتگاه‌هاست. در روزهای گذشته خبرهایی مبنی بر وضعیت بد بهداشتی و شیوع کرونا در زندان‌ها منتشر شده است.

امیرحسین مرادی دانشجوی نخبه بازداشت شده

توییت‌های خواهر و برادر علی یونسی و اعلام بی‌خبری از شرایط و جرم برادرشان با واکنش‌های گسترده‌ای در توییتر روبه‌رو شده است. کاربران توییتر به نخبه بودن علی یونسی و امیرحسین مرادی و استفاده جمهوری اسلامی از نوابغ اشاره کرده‌اند و درباره بازداشت آن‌ها گمانه‌زنی کرده‌اند.

یکی از کاربران در یک رشته توییت نوشته است: «از دیشب که ماجرا را شنیدم یاد داستان مشابه یکی از جوانان نخبه فامیل افتادم که مدت طولانی بدون اینکه ما بفهمیم برای بازجویی به اوین می‌رفته. این نخبه جوان ایده پرداز اصلی طرح استارتاپی "پهباد کالابر" بود و علت آن‌همه احضار و بروبیا، اتهام‌زنی‌های پوچ مربوط به امنیت ملی بود. با کلی تهدید از او تعهد گرفتند که ایده‌اش و اجرای آن را که تا آن موقع تا مرحله بسیار خوبی پیش رفته بود به‌کل فراموش کند؛ و نتیجه؟ کل طرح به همراه جزییات دقیق آن چند ماه بعد سر از توییت حاوی "سورپرایز" وزیر جوان ج. ا درآورد. غرض از این رشتو آن بود که اشاره کنم حدس می‌زنم پای داستان مشابهی در این مورد خاص در میان باشد.»

جمهوری اسلامی در بازداشت و حبس طولانی نوابغ دانشجویی سابقه دارد، این احتمال وجود دارد که نهادهای امنیتی و نظامی در ایران برای دستیابی به فن‌آوری روز تلاش کنند تا با وعده کسری خدمت یا پرداخت دستمزد و مزایا، این دانشجویان را به استخدام خود دربیاورند. اتفاقی که نظیر آن پیش‌تر برای «امید کوکبی» و «احمدرضا جلالی» رخ داده است.

خبرگزاری تسنیم در آبان‌ ۱۳۹۸ در گزارشی شرایط کسری خدمت دانشجویان نخبه‌ای که در پروژه‌های مشترک نهادهای نظامی و امنیتی شرکت داشته‌اند را اعلام کرده بود. شرط به‌کارگیری دانشجویان در این پروژه‌ها، تایید افراد از سوی بنیاد ملی نخبگان، رد شدن از مراحل «گزینش و استعلامات» خاص و همچنین صدور مجوز به‌کارگیری توسط بنیاد نخبگان نیروهای مسلح اعلام شده بود.

این مساله وقتی رفتار مقامات وزارت آموزش‌وپرورش و وزارت علوم با دانشجویان مدال‌آور المپیادهای علمی بررسی کنیم، موجب حیرت خواهد شد. علی یونسی در مصاحبه‌ای که با ایسنا در ۱۹دی‌۱۳۹۷ داشته به این مساله پرداخته و از مسئولان گلایه کرده است: «بچه‌ها خودشان باید شخصا هزینه کنند که ایران قهرمان جهان شود. وقتی هم که برگشتیم یک تبریک از وزیر آموزش‌وپرورش که مرتبط‌ترین فرد با این مسابقات است، دریافت نکردیم. هیچ جایزه‌ای از هیچ سمتی دریافت نکردیم؛ ولی تبریک ساده‌ترین تشویقی بود که می‌توانستند بیان کنند؛ اما اگر یک رشته ورزشی برنز مسابقات غرب آسیا را کسب کند، هم کلی پوشش رسانه‌ای دارد و هم کلی تبریک به آن‌ها گفته می‌شود. امسال چون نتیجه‌ای که ایران کسب کرد، بهترین نتیجه تاریخ المپیادها بوده، موردتوجه واقع شد. ولی ایران پارسال سوم جهان شد و چندان بازتاب رسانه‌ای نداشت… ما در آنجا یک دوست یونانی داشتیم که درنهایت دیپلم افتخار کسب کرد، یعنی حتی موفق به کسب مدال برنز هم نشده بود؛ اما عالی‌ترین مقام کشورشان از او تقدیر کرده بود و با او عکس انداخته بود.»

علی یونسی در همان مصاحبه از برخوردهایی که با او در ایران شده و کمبود امکانات و سنگ‌اندازی‌هایی که در مسیر موفقیت فعالان علمی می‌شود، انتقاد کرده و گفته بود: «دانشجویان نه برای بهره‌مندی از امکانات بیشتر، بلکه عملا برای فرار از شرایطی که در کشور برایشان پدید آمده، خارج شوند.»

با تعطیلی دانشگاه‌ها به دلیل شیوع ویروس کرونا شش فعال دانشجویی دیگر هم از سوی نیروهای امنیتی بازداشت شدند. بحران کرونا و تعطیلی دانشگاه‌ها فرصت مناسبی برای تسویه‌حساب نهادهای امنیتی با دانشجویان فراهم کرده است. اتفاقی که قطعا در شرایط عادی باعث اعتراض دانشجویان عمومی می‌شد، حالا تنها در شبکه‌های اجتماعی و به‌صورت مجازی دنبال شده است.

به‌عنوان نمونه جمعی از دانشجویان دانشگاه صنعتی شریف با انتشار نامه‌ای به‌صورت مجازی به جمع‌آوری امضا در اعتراض به بازداشت امیرحسین مرادی و علی یونسی پرداختند. آن‌ها در نامه خود خطاب به رییس قوه قضاییه می‌نویسند: «فارغ از این‌که اتهامات ایشان چیست و تا چه حد صحت دارد، به نظر می‌‌رسد مواردی از سوی نیروهای امنیتی رخ‌داده که برخلاف نص صریح قانون است؛ طبق اصل ۳۷ قانون اساسی، اصل بر برائت است و هیچ‌کس از نظر قانون مجرم شناخته نمی‌شود، مگر این‌که جرم او در دادگاه صالح ثابت گردد.» این دانشجویان رونوشت نامه خود را برای وزیر اطلاعات، ریاست سازمان اطلاعات سپاه نیز فرستاده‌اند.

با این همه تا لحظه انتشار این گزارش، ۱۹ روز از بازداشت این دو دانشجو می‌گذرد و بی‌خبری از اتهام، وضعیت سلامت و محل بازداشت آنان همچنان ادامه دارد. بازپرس «رضا جعفری» در شعبه ششم بازپرسی دادسرای اوین تنها مقام مشخصی است که در این پرونده مسئولیت دارد. او بارها وعده آزادی داده اما وعده‌هایش عملی نشده است.

 

مطالب مرتبط:

مجازات امید کوکبی به دلیل گزارش‌های رسانه‌ای

یکی از بستگان حمید بابایی: گفته بودند دانشجویان ایرانی مقیم بلژیک را زیر نظر بگیر

یکی از دوستان احمدرضا جلالی: گفته بودند اگر همکاری کند پرونده را مختومه اعلام می‌کنند

وزارت اطلاعات پیش از بازداشت به ارس امیری پیشنهاد همکاری داده بود

 منبع خبر

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.