رسانه خبری پیامِ ایرانی

انتقاد از اظهارات رئیس سازمان دیانت ترکیه درباره دگرباشان جنسی | جهان | DWسیاستمداران آلمانی از احزاب گوناگون در روزنامه “دی ولت” چاپ روز چهارشنبه ۲۹ آوریل، از اظهارات علی ارباش، رئیس سازمان دیانت ترکیه، انتقاد کرده‌اند. ارباش در مراسمی به مناسبت آغاز ماه رمضان گفته است، همجنس‌گرایی و روابط جنسی خارج از چارچوب ازدواج، نسل‌ها را فاسد می‌کند و منجر به بیماری می‌شود.

امید نوری‌پور، نماینده ایرانی‌تبار مجلس آلمان و سخنگوی روابط خارجی حزب سبزهای آلمان، یکی از سیاستمداران آلمان است که به گفته‌های علی ارباش، واکنش نشان داده است. نوری‌پور معتقد است اظهارات ارباش نشان می‌دهند تا چه اندازه سیاست حزب عدالت و توسعه در ترکیه از حاکمیت قانون و حفاظت از اقلیت‌ها دور شده است. 

حزب عدالت و توسعه از سال ۲۰۰۲ تاکنون، حزب حاکم در ترکیه به شمار می‌رود. 

نوری‌پور خواست و تمایل اردوغان برای محدود کردن زندگی شهروندان بر اساس “تقوایی که او تعریف کرده” است را سوءاستفاده از دین می‌داند.

میشاییل روت از حزب سوسیال دموکرات و معاون امور اروپایی وزارت خارجه آلمان هم می‌گوید، این اظهارات یک بار دیگر نشان می‌دهند که وضعیت در ترکیه برای اقلیتی که دگرجنسگرا نیست، “همچنان سخت و خطرناک” است. این سیاستمدار آلمانی افزود که “واکنش‌های انتقادی جامعه مدنی ترکیه” به این اظهارات، او را کمی خوشبین کرده است.

دویچه وله را در اینستاگرام دنبال کنید

یک سیاستمدار دیگر آلمان از حزب دموکرات‌های آزاد نیز هموفوبیا (همجنسگراهراسی) را “بهانه‌ای خوب برای انسان‌هایی می‌داند که درکی اقتدارگرایانه  از حکومت‌داری” دارند. کنستانتین کوهله، این شکل از اطلاعات جعلی برای مقابله با پاندمی را خطرناک خواند، چرا که به اعتقاد او این اطلاع‌پراکنی غلط می‌تواند دیگر تلاش‌ها را بی‌اثر کند.

ماتیاس میدلبرگ، یکی از سخنگویان فراکسیون اتحاد دموکرات مسیحی در مجلس آلمان هم می‌گوید، از نمایندگان مذهبی که در آلمان فعال‌اند، انتظار می‌رود که به ارزش‌های بنیادینی چون آزادی و رواداری که در اینجا وجود دارند، متعهد باشند و این ارزش‌ها را انتقال دهند. به گفته او این مسئله به ویژه برای امامانی که در آلمان برای دیتیب فعالیت می‌کنند، صادق است.

دویچه وله را در تلگرام دنبال کنید

میدلبرگ می‌گوید، در گذشته «متاسفانه بخش زیادی از اعتماد به اتحادیه مساجد آلمانی – ترکی دیتیب که تحت کنترل آنکارا و سازمان دیانت ترکیه هستند، از بین رفته است و وقت آن است که این اعتماد دوباره به دست بیاید.»

سویم داگدلن، معاون مدیر فراکسیون چپ‌ها نیز اظهارات اخیر رئیس سازمان دیانت ترکیه را “شواهدی جدید از رادیکال شدن بیشتر رژیم اردوغان به سمت اسلام‌گرایی و اخوان‌المسلمین ضددموکراتیک” نامیده است. به گفته‌ی این سیاستمدار، همکاری با دیتیب در زمینه تدریس علوم دینی در آلمان باید متوقف شود، چرا که به گفته او ” نباید به آنها عرصه‌ای برای نفرت‌پراکنی علیه همجنسگرایان در مدارس آلمان داد”. 

روزنامه آلمانی “دی ولت” می‌نویسد، اتحادیه مساجد دیتیب درخواست‌ها برای پرسش در باره این اظهارات را بی‌پاسخ گذاشته است.

منبع خبر

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.