رسانه خبری پیامِ ایرانی

بحران کرونا در ایران؛ در استان‌ها کار به «گورهای دسته‌جمعی» رسیده است 


«روزنامه دولت»، امروز سه‌شنبه 12 مرداد، گزارش داد ظرفیت بیمارستان‌ها و آرامستان‌ها پر شده و در استان‌ها کار به گورهای دسته‌جمعی رسیده است.

عاطفه عابدینی، دبیر کمیته علمی کشوری کرونا در گفت‌وگو با رسانه‌های ایران گفته است که بیمارستان‌ها کاملا پر است و اگر قرار باشد بیماری بستری شود،‌ باید یک‌سری از بیماران ترخیص شوند.

در همین زمینه پیام طبرسی، رئیس بخش عفونی بیمارستان مسیح دانشوری نیز با ابراز نگرانی از وضع موجود گفته است: «میزان بیماران کرونا بی‌سابقه است و تخت‌های بیمارستانی پر است، ظرفیت درمانی به انتها رسیده و سد سیستم بهداشتی کشور درحال شکستن است.»

به گفته طبرسی، روز گذشته یکی از بدترین روزها از آغاز کرونا تاکنون بوده است. اما با این‌وجود دبیر کمیته علمی کشوری کرونا معتقد است هنوزکشورش به قله پیک پنجم کرونا نرسیده است.

ایران از زمان شروع همه گیری کرونا تاکنون، قرنطینه و تعطیلی‌های متعدد را در سراسر کشور ایجاد کرده اما بیشتر اعمال محدودیت‌ها به صورت سست اجرا شده‌اند و کارایی چندانی نداشته‌اند.

کمبود سرم نمکی در کشور

به دنبال افزایش بحران کرونا در ایران گزارش‌های مختلفی از کمبود سرم نمکی در رسانه‌ها منتشر شده است. همزمان گزارش شده قیمت داروهای کرونا و سرم نمکی در بازار سیاه نجومی شده‌ است.

خبرگزاری «ایسنا» به نقل از آرام اسحاقی، متخصص بیماری‌های عفونی نوشته است: «این روزها حتی آب مقطر و سرم هم پیدا نمی‌شود چه برسد به داروهایی چون رمدسیویر و غیره. جالب اینجاست هیچ کس هم هیچ کاری انجام نمی‌دهد و مملکت را رها کرده‌اند.»

رئیس بخش عفونی بیمارستان مسیح دانشوری در این زمینه گفته است مشکل اصلی ما کمبود سرم و دارو نیست، مشکل ورودیِ زیاد بیمارستان‌هاست و اگر سرم و دارو هم باشد، بسیاری از بیماران جایی برای بستری‌شدن پیدا نمی کنند.

حیدر محمدی، مدیرکل سازمان غذا و دارو در گفت‌وگو با صدا و سیما کم آبی بدن بیماران در تابستان را از دلیل افزایش تقاضای سرم نمکی دانست.

او گفت خط تولید یکی از شرکت‌های تولید سرم به دلیل بازسازی متوقف شده است.

«کرونا هست اما عزاداری برگزار می‌شود»

ذولفقاری، رئیس کمیته امنیتی، اجتماعی و انتظامی مدیریت کرونا هم گفته است مراسم ایام ماه محرم به شرط رعایت کامل پروتکل‌های بهداشتی و رعایت ماسک و فاصله‌گذاری های اجتماعی برگزار خواهد شد.

با گسترش فاز پنجم ظاهرا حکومت تهران دغدغه‌ای برای حفظ سلامت مردم ندارد و به‌رغم هشدار کارشناسان و نامه ملتمسانه ده‌نمکی، وزیر بهداشت دولت روحانی به علی خامنه‌ای، درحال تدارک برای برگزاری مراسم محرم در سطح کشور است.

گفته‌ می‌شود برگزاری عزاداری‌های ماه محرم در ایران برای تندروهای نزدیک به حاکمیت تهران یک مراسم مذهبی نیست و دارای اهدافی سیاسی است.

در همین راستا، روز گذشته 11 مرداد، منصور ارضی، مداح نزدیک به خامنه‌ای طی اظهاراتی گفت: «اگر سینه‌زنی تمام شود کار نظام تمام است.»

اصرار مقامات حکومتی در ایران برای برگزاری مراسم عزاداری ماه محرم در حالی است که بیش از 90 درصد شهرهای ایران در شرایط بحرانی قرار دارند. کارشناسان ضمن هشدار درباره برگزاری مراسم محرم در ایران معتقدند که برگزاری هرگونه تجمعی ممکن‌ است پیامدهای غیرقابل جبرانی داشته باشد.

روند واکسیناسیون در ایران به شدت کند است. منتقدان حکومت بحرانی بودن وضعیت کرونا در ایران را تصمیم خامنه‌ای با مخالفت ورود واکسن های خارجی می‌دانند. واکسیناسیونی که اگر شهروندان آن را دریافت نکنند و حکومت برای مهار بحران تلاش کافی انجام ندهد، ممکن است تلفات جبران ناپذیری به سلامت و جان مردم وارد کند.منبع خبر

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.