رسانه خبری پیامِ ایرانی

پمپئو: آمریکا به ایران اجازه خرید سلاح نخواهد داد | ایران | DWوزیر خارجه آمریکا در کنفرانس مطبوعاتی که روز چهارشنبه ۱۰ اردیبهشت (۲۹ آوریل) برگزار کرد به تأکید گفت: «ما اجازه نخواهیم داد» و منظور او، خرید تسلیحات از سوی جمهوری اسلامی ایران، حتا با پایان گرفتن تحریم‌های سازمان ملل علیه ایران در این زمینه است.

به گزارش خبرگزاری رویترز، پمپئو افزود: «ما در همکاری با شورای امنیت سازمان ملل خواهیم کوشید ممنوعیت خرید تسلیحات (از سوی ایران) را گسترش دهیم. اگر نتوانیم کسی را برای این کار متقاعد کنیم، آنگاه همه امکانات را بررسی خواهیم کرد که چگونه می‌توان این کار را عملی ساخت.»

ایالات متحده آمریکا در سال ۲۰۱۸ از توافق هسته‌ای  “برجام” خارج شد، با این هدف که مانع از تولید سلاح اتمی از سوی جمهوری اسلامی ایران و  از تحریم‌های اقتصادی خارج شود. بر اساس توافق هسته‌ای برجام، تحریم‌های تسلیحاتی سازمان ملل علیه ایران در ماه اکتبر خاتمه می‌یابند.

یک مقام آمریکایی گفته است که ایالات متحده پیش‌نویس قطعنامه‌ای را برای تمدید تحریم تسلیحاتی ایران به کشورهای بریتانیا، فرانسه، آلمان و دیگر طرف‌های توافق‌نامه برجام ارائه داده است. اما یک دیپلمات سازمان ملل گفته است که این پیش‌نویس در اختیار ۱۱ عضو دیگر شورای امنیت سازمان ملل متحد، از جمله روسیه و چین، قرار نگرفته است.

 روسیه و چین که از حق وتو در شورای امنیت برخوردارند و عضو کشورهای شش جانبه توافق‌نامه برجام هستند، تمایل زیادی برای فروش سلاح به ایران دارند و منتظرند تا مهلت تحریم‌های سازمان ملل علیه ایران به پایان برسد.

وزیر خارجه آمریکا تأکید کرد که کاستی‌های توافق هسته‌ای با ایران بسیار است و یکی از این کاستی همین است که «چین و روسیه و تمام کشورهای جهان می‌توانند از ماه اکتبر تسلیحات متعارف و مهم خود را به ایران بفروشند».

پمپئو گفت که آمریکا از سه کشور طرف توافق برجام، بریتانیا، فرانسه و آلمان می‌خواهد که دست به اقداماتی در این زمینه بزنند؛ و افزود که این سه کشور “توانایی چنین کاری را دارند”.

پیش از این یک دیپلمات شورای امنیت به خبرنگار رویترز گفته بود که «این طرح در همان ابتدا ناکام خواهد ماند». احتمال کسب ۹ رای موافق از بین ۱۵ کشور عضو شورای امنیت برای همراهی در امر تمدید تحریم تسلیحاتی ایران ممکن به نظر می‌رسد، اما در صورت عدم همراهی روسیه و چین، اجرای چنین طرحی ناممکن خواهد بود.

منبع خبر

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.