رسانه خبری پیامِ ایرانی

تغییر دولت‌ها در ایران و سرگردانی و تعلیق برای فعالان اقتصادی


اقتصاد ایران

منبع تصویر، Getty Images

مقاطع زمانی تغییر دولت‌ها در ایران برای فعالان اقتصادی‌ به معنای سرگردانی و تعلیق است، اینکه باید مدتی را دست نگاه دارند تا ببینند دولت جدید قرار است چه بر سر اقتصاد ایران بیاورد و میانه‌ دولتمردان جدید با حوزه‌های مختلف چگونه است و این چگونگی چه تبعاتی برای اقتصاد به همراه خواهد داشت.

از آنجا که به طور معمول روسای جمهوری منتخب در ایران، حاصل یک رقابت حزبی نیستند تا با مراجعه به مرامنامه و اساسنامه حزب متبوع فرد منتخب بتوان رویکرد او و تیم همراهش به اقتصاد را به روشنی و با درصد بالایی از قطعیت دریافت، این دوره‌های تعلیق و بلاتکلیفی هم طولانی می‌شوند و هم با گمانه‌زنی‌هایی متفاوت و متناقض همراه هستند.

اقتصاد ایران سالهاست با عدم قطعیت و نااطمینانی‌های بسیاری از این قبیل دست به گریبان است گاهی نگران و منتظر انتخابات ریاست‌جمهوری در آن سوی اقیانوس هاست تا ببیند مردمان ایالات متحده چه کسی را به ریاست جمهوری خود برمی‌گزینند، گاهی بلاتکلیف مذاکراتی در وین، زوریخ یا ژنو است و گاهی منتظر است تا بداند سرانجام چه کسانی در بهارستان، پاستور، باب همایون و میرداماد بر کرسی‌های ریاست و مدیریت می‌نشینند و چه آشی برای اقتصاد می‌پزند.

اشتباه نیست اگر بگوییم، این همه انتظار و بلاتکلیفی برآمده از تحولات سیاسی سراسر جهان، خود به ریسک نخست اقتصاد ایران بدل شده‌اند.منبع خبر

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.