رقیه نفری دانشجوی رشته ریاضی در دانشگاه خواجه نصیرالدین طوسی و فعال توئیتری که با نام مستعار «اشرف» در میان کاربران توئیتر شناخته می‌شد، از روز هفتم اردیبهشت‌ ماه توسط نیروهای امنیتی در منزل پدری‌ خود در شهرستان شهریار بازداشت شده است.
بر اساس اخبار رسیده از سوی فعالان دانشجویی، رقیه (اشرف) نفری روز ۱۰ اردیبهشت‌ ماه و پس از سه روز بازجویی به زندان قرچک ورامین منتقل شده است. او در توئیت‌های خود به انتقاد از سیاست‌های سران و مسئولان جمهوری اسلامی به‌ ویژه در دوران پس از شیوع ویروس کرونا پرداخته بود.
نهادهای امنیتی و قضایی تاکنون توضیحی درباره دلیل یا دلایل بازداشت این فعال توئیتری به خانواده او ارائه نداده‌اند. به گفته منابع نزدیک به خانواده رقیه نفری، دادگاه برای آزادی این دانشجو ۶۰۰ میلیون تومان وثیقه تعیین کرده است.
نهادهای امنیتی در فضای همه‌گیری ویروس کرونا در کشور و به تبع آن تعطیلی دانشگاه‌ها و همچنین عدم امکان برگزاری تجمعات اعتراضی از سوی دانشجویان، فشارها را بر نهاد دانشگاه افزایش داده‌اند.
بازداشت و به زندان انداختن دانشجویان بر خلاف ادعای ابراهیم رئیسی، رئیس قوه قضاییه است که در بخشنامه خود خواستار کم کردن ورودی زندان‌ها در ایام شیوع ویروس کرونا شده بود.
فعالان مدعی این قبیل بخشنامه‌ها را نمایشی می‌خوانند و معتقدند که ضمانتی برای اجرای آنها وجود ندارد.