رسانه خبری پیامِ ایرانی

ادعاهای ‘تعرض جنسی’ علیه جو بایدن و تاثیر آن بر مبارزات انتخاباتی‌اش


جو بایدن در آیوواحق نشر عکس
Getty Images

Image caption

کمپین جو بایدن اتهامات علیه او را ساختگی خوانده است

جو بایدن، کاندیدای دموکرات ها برای انتخابات ریاست جمهوری آمریکا، با درخواست های فزاینده برای پاسخگویی به ادعاهای تعرض جنسی از سوی یکی از کارمندان سابقش روبرو است.

تارا رید سی سال پیش برای جو بایدن، معاون سابق باراک اوباما، رئیس جمهوری سابق آمریکا کار می کرده.

او گفته این اتفاق “تعرض جنسی” در دوره‌ای رخ داد که او به عنوان کارمند دفتر بایدن در سنا کار می‌کرد.

بایدن از سال ۱۹۷۳ تا ۲۰۰۹ سناتور ایالت دلوور بود.

دفتر مبارزات انتخاباتی جو بایدن این اتهامات را رد کرده است.

اتهام های آزار جنسی در حالی مطرح شده که آمریکا امسال به پیشواز انتخابات ریاست جمهوری می رود.

آقای بایدن، ٧٨ ساله، به تازگی بعد از خروج سناتور برنی سندرز از رقابت ها عملا نامزد حزب خود در انتخابات ۲۰۲۰ ریاست جمهوری شد

این اتهامات چه هستند

تارا رید ۵۶ ساله از سال ١٩٩٢ تا ١٩٩٣ برای آقای بایدن کار می کرده.

خانم رید ادعا کرده که در هنگام ” تعرض جنسی” رئیس سابقش او را به طرف دیوار هل داده و با بردن دست اش به زیر لباس، او را مورد تعرض جنسی قرار داده بود.

خانم رید، این ادعاها را در ماه مارس با کیتی هارپر، مجری یک برنامه پادکست، مطرح کرده بود.

او گفت در بهار سال ۱۹۹۳ از او خواسته شده بود یک کیف ورزشی را تحویل سناتور بایدن بدهد و خود را با او تنها یافت.

او به خانم هارپر گفت: “واقعا حرفی میان ما رد و بدل نشد، او مرا بیخ دیوار گیر انداخت… خیلی سریع اتفاق افتاد… دستانش روی من بود و زیر لباسم” و اضافه کرد که آقای بایدن با انگشتانش به او تعرض کرد.

خانم رید افزود: “یادم می آید همان موقع گفت ‘می خواهی جای دیگری برویم؟’ و بعد وقتی خودم را عقب می کشیدم… گفت ‘بازی در نیاور شنیدم مرا دوست داری.’ این عبارت توی گوشم ماند.”

او گفت این واقعیت که آقای بایدن از نگاه او پرچمدار حقوق زنان بود این تجربه را تکان دهنده تر کرد.

خانم رید روز ۹ آوریل شکایتی در اداره پلیس تنظیم کرد که در آن فقط می گوید قربانی تعرض جنسی بوده اما از آقای بایدن نام نمی برد. او در توییتی نوشت که او “فقط به دلایل امنیتی” و به دلیل آنکه از سوی بعضی مورد تهدید اینترنتی قرار گرفته این شکایت را تنظیم کرده؛ چون به دلیل گذشت زمان طولانی نمی تواند قانونا آقای بایدن را تحت پیگرد قرار دهد.

خانم رید یکی از هشت زنی بود که سال پیش آقای بایدن را به دستمالی، بغل یا بوسیدن نامناسب متهم کردند اما هیچ یک در آن زمان رفتار آقای بایدن را تعرض جنسی توصیف نکردند.

آقای بایدن در مقابل قول داد در تعامل با زنان “ملاحظه بیشتری” به خرج دهد.

حق نشر عکس
Getty Images

Image caption

لوسی فلورز شخص دیگری است که آقای بایدن را به لمس نامناسب متهم کرده است

پاسخ آقای بایدن چه بوده

آقای بایدن خود هنوز به این ادعای تعرض جنسی پاسخی نداده اما سخنگوی دفتر مبارزات انتخاباتی آقای بایدن گفت: “او به طور جدی اعتقاد دارد که زنان باید بتوانند صدایشان را به گوش دیگران برسانند و دیگران باید محترمانه به آنها گوش کنند. این ادعاها همچنین باید با دقت توسط رسانه های مستقل بررسی شود. یک چیز در مورد این ادعا روشن است: اینکه حقیقت ندارد.”

هیچ یک از دستیاران جو بایدن به خاطر نمی آورند که هرگز شکایتی در این مورد از سوی خانم رید شنیده باشند.

خانم رید گفته بود که او این حادثه را به چندین عضو ارشد تیم کارکنان آقای بایدن از جمله ماریانا بیکر دستیار اجرایی او گزارش کرده بود.

اما خانم بیکر می گوید او هرگز شکایتی در این باره از خانم رید نشنیده است. هیچ ادعای جدی تری هم در مورد تعرض جنسی جو بایدن مطرح نشده است.

در تحقیقی که از سوی نیویورک تایمز انجام شده برادر و دو نفر از دوستان خانم رید گفته اند که او جزییات “تعرض جنسی” جو بایدن به او را برایشان تعریف کرده بود.

لیندا لا کاس که در سال ١٩٩٣ یعنی زمانی که تارا رید واشنگتن را ترک کرده بود در همسایگی او زندگی می کرده، گفته که “این اتفاق افتاده چون من به خاطر می آورم که او در باره اش حرف می زد .”

این دوست خانم رید همچنین گفته که به یاد دارد وقتی خانم رید در این باره حرف می زد گریه می کرد.

اما نیویورک تایمز هیچ شواهد دیگری در این مورد نیافت و هیچ یک از دیگر کارمندان آقای بایدن این ادعا را تایید نکردند. نیویورک تایمز همچنین هیچ الگویی از سوءرفتارهای جنسی از سوی آقای بایدن” نیافته است.

حق نشر عکس
Getty Images

Image caption

بحران کرونا بسیاری از مسائل جزئی تر را تحت الشعاع قرار داده است

آیا این ادعا به کاندیداتوری جو بایدن لطمه می زند؟ احتمالا نه

کتی کی، مجری بخش جهانی بی‌بی‌سی

بعید است که اتهام خانم رید به جو بایدن به مبارزه انتخاباتی او برای رئیس جمهور شدن لطمه بزند، به این دلیل که آمریکایی ها از قبل هم راجع به چگونگی رفتار او در ارتباط با زنان اطلاع داشتند و با وجود این او را به عنوان کاندیدایشان انتخاب کردند.

آقای بایدن پیش از این در ویدئویی گفته بود که زمانه عوض شده و او حالا معتقد است که رفتارش در لمس کردن شانه های زنان یا بوسیدن سرشان درست نبوده. آشکار است که بسیاری از رأی دهندگان در انتخابات مقدماتی برای تعیین کاندیدای حزب دموکرات این سخنان جو بایدن را به عنوان یک معذرت خواهی از سوی او پذیرفته اند.

البته اتهام تعرض جنسی مهم تر از اینها است اما معیار قضاوت در مورد این که شخصی آزارگر جنسی است، یکی بررسی الگوی رفتاری شخص متهم و دیگری تحقیق در مورد اعتبار ادعای فرد متهم کننده است.

تا حالا تارا رید تنها کسی بوده که چنین اتهامی به آقای بایدن زده و اگر ادعای دیگری مطرح نشود دموکراتها مایل خواهند بود که حرف کاندیدایشان را در این مورد بپذیرند.

جو بایدن در انتخابات ریاست جمهوری آینده آمریکا با دونالد ترامپ رقابت خواهد کرد که خود نیز از سوی ٢۵ زن به سوء رفتار جنسی متهم شده اما این ممکن است که جلوی آقای ترامپ را برای استفاده از ادعای تعرض جنسی برای حمله به جو بایدن نگیرد اما حملاتش اعتباری نخواهد داشت.

در میانه بحران کرونا تقریبا هیچ خبر دیگری چندان جلب توجه نخواهد کرد. در شرایط عادی چنین خبرهایی توجه بیشتری را در روزنامه ها و شبکه های تلویزیونی به خود جلب می کرد. اما شرایط کنونی که ناشی از بحران کرونا است در واقع به آقای بایدن کمک می کند.

حزب دمکرات از لحاظ فراگیری نژادی و جنسیتی و از لحاظ اهمیت به این مسائل سعی می کند استاندارد بالاتری را نسبت به حزب جمهوریخواه رعایت کند، بنابراین چنین اتهام هایی برای این حزب ناراحت کننده و نامطلوب خواهد بود اما در انتخابات امسال ریاست جمهوری آمریکا استانداردی که بیش از هر چیز اهمیت خواهد داشت بیرون راندن دونالد ترامپ از کاخ سفید است و آنها معتقدند که جو بایدن بهترین تیر ترکششان برای رسیدن به این هدف است.منبع خبر

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.