رسانه خبری پیامِ ایرانی

عرفان خان هنرپیشه سرشناس بالیوود درگذشت | فرهنگ و هنر | DWخبرگزاری‌های هند از مرگ عرفان خان، هنرپیشه نامدار سینمای این کشور (بالیوود) خبر دادند. او چهارشنبه (۲۹ آو ریل) در جمع خانواده، همسر و دو فرزندش، جهان را بدرود گفت.

عرفان خان که در سال ۲۰۱۸ ابتلایش به سرطان آشکار شده بود، دو سال گذشته را در پیکاری سخت با این بیماری سپری کرد.

علاوه بر بزرگان سینمای هند، نارندرا مودی، نخست وزیر هند، اندوه خود را از مرگ عرفان خان ابراز کرد و پیام تسلیت منتشر کرد.

مودی در پیامی توییتری گفت: «غیبت عرفان خان خلئی در جهان سینما و تئاتر به جا می‌گذارد. اجراهای هنرمندانه او همواره در یادها زنده خواهد ماند».

مهاجرت از راجستان به دهلی

عرفان خان در خانواده‌ای ساده و مسلمان در ایالت راجستان به دنیا آمد. با این که در کودکی اجازه رفتن به سینما را نداشت، عشق به بازیگری در او ریشه گرفت.

او برای تحصیل هنرپیشگی از راجستان به پایتخت هند، دهلی نو رفت.

در دهه ۱۹۹۰ برای بازی در فیلم و تئاتر به بمبئی (مومبای) کوچ کرد، اما تا چند سال تنها توانست در سریال‌های تلویزیونی نقش‌هایی کوچک ایفا کند.

در سال ۲۰۰۱ آصف کپادیا، فیلمساز بریتانیایی، از او دعوت کرد که نقش اصلی را در فیلم “جنگجو” ایفا کند. او با ایفای نقش در همین فیلم نه تنها به موفقیتی بزرگ دست یافت بلکه توجه هالیوود را نیز برانگیخت.

او در سال ۲۰۰۶ در فیلم “نام خانوادگی” به کارگردانی میرا نایر، سینماگر سرشناس هندی، نقش‌آفرینی کرد. عرفان خان نشان داد که علاوه بر نقش‌های ساده و کلیشه‌ای سینمای بالیوود به خوبی قادر است در فیلم‌های هنرمندانه نیز هنرنمایی کند.

در مارس ۲۰۱۸ پزشکان به عرفان خان از توموری بدخیم خبر دادند. از آن زمان او با سرسختی به درمان بیماری پرداخت اما مرگ امانش نداد.

عرفان خان هنگام مرگ ۵۴ سال داشت.

منبع خبر

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.