رسانه خبری پیامِ ایرانی

شواهد ‘روشنی’ از تاثیر رمدسیویر برای درمان کووید-۱۹ وجود دارد


Vial of remdesivirحق نشر عکس
Getty Images

مقام های آمریکایی می گویند شواهد روشنی وجود دارد که داروی ضدویروسی موسوم به “رمدسیویر” می تواند به مبتلایان به ویروس کرونا کمک کند روند بهبودی را سریع تر طی کنند.

رمدسیویر در کارآزمایی کلینیکی در بیمارستان های اطراف جهان دوره علائم بیماری را از ۱۵ روز به ۱۱ روز کاهش داده است.

جزییات کامل این مطالعات هنوز منتشر نشده اما متخصصان گفته اند در صورت تایید نتایج، هرچند این دارو “راه حلی سحرآمیز” نخواهد بود، اما “نتیجه ای درخشان” به حساب می آید.

یک داروی موثر به طور بالقوه می تواند جان بیماران را نجات دهد، فشار بر بیمارستان ها را کم کند و زمینه لغو برخی مقررات منع تردد را فراهم کند.

رمدسیویر اصلا به عنوان درمانی برای ویروس ابولا ساخته شد. این یک داروی ضدویروسی است و به آنزیم هایی که ویروس برای تکثیر در درون سلول های ما به آن نیاز دارد حمله می کند.

کارآزمایی های بالینی تازه زیر نظر موسسه ملی آلرژی و بیماری های واگیردار آمریکا انجام شد و ۱۰۶۳ نفر در آن شرکت داشتند. بیماران به دو گروه تقسیم شدند که یکی داروی اصلی و دیگری یک دارونمای ساختگی دریافت کرد.

دکتر آنتونی فاوچی، مدیر موسسه ملی بیماری های واگیردار آمریکا، گفت: “داده ها نشان می دهد که رمدسیویر دارای تاثیری روشن، قابل توجه و مثبت در کاهش دوره بهبودی است.”

او گفت این نتایج ثابت می کند که “می توان این ویروس را با دارو مسدود کرد” و “راه را بر این واقعیت باز می کند که امکان درمان بیماران را داریم.”

با این حال تاثیر آن در جلوگیری از مرگ به این روشنی نبود. آمار مرگ در کسانی که رمدسیویر مصرف کردند ۸ درصد و در کسانی که یک دارونما مصرف کردند ۱۱.۶ درصد بود، اما این بخش مطالعه از نظر آماری قابل توجه نبود یعنی دانشمندان نمی توانند بگویند تفاوتی واقعی ایجاد می کند یا نه.

هنوز معلوم نیست دارو به نفع کدام دسته از بیماران است. آیا فقط کمک می کند کسانی که به هرحال خوب می شدند سریع تر بهبود یابند؟ یا مانع نیاز به مراقبت های ویژه (آی سی یو) می شود؟ آیا دارو در جوان ها بیشتر اثر کرد یا افراد مسن؟ یا کسانی که به سایر بیماری ها مبتلا بودند یا نبودند؟ و آیا بیماران باید زود درمان شوند؟

اینها سوالات مهمی است که انتشار جزییات کامل مطالعه باید به آنها پاسخ دهد.

توضیح: سازمان مواد غذایی و دارویی آمریکا (اف دی ای) روز چهارشنبه گفت که درحال گفتگو با شرکت سازنده این دارو، گیلیاد، برای عرضه آن به بیماران است. این دارو قبلا به عنوان درمان هیچ نوع بیماری ای تایید نشده است. با این حال اف دی ای ممکن است برای درمان کووید-۱۹ به آن مجوز تولید اضطراری بدهد.

بیشتر بخوانید:منبع خبر

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.