رسانه خبری پیامِ ایرانی

خبرگزاری هرانا | ویروس کرونا؛ امیرعلی مرادی به مرخصی اعزام شد


خبرگزاری هرانا – امیرعلی مرادی، فعال مدنی امروز پنج‌شنبه ۱۵ اسفندماه از زندان قزلحصار کرج به مرخصی اعزام شد. آقای مرادی از تاریخ ۹ اردیبهشت‌ماه امسال دوره محکومیت خود را سپری می‌کند.

به گزارش خبرگزاری هرانا، ارگان خبری مجموعه فعالان حقوق بشر در ایران، امروز پنج‌شنبه ۱۵ اسفندماه ۱۳۹۸، امیرعلی مرادی، فعال مدنی از زندان قزلحصار کرج به مرخصی اعزام شد.

پس از شیوع گسترده ویروس کرونا و افزایش نگرانی ها از سرنوشت صدها هزار زندانی، رئیس قوه قضائیه طی دو بخشنامه در اسفندماه سال جاری به هدف کنترل وضعیت بهداشتی زندانها شرایطی را برای اعزام به مرخصی زندانیان اعلام کرد که عمدتا شامل زندانیان مالی و همینطور زندانیان با محکومیت کمتر از ۵ سال می شد.

این شرایط در مورد زندانیان سیاسی سختگیری مضاعفی دارد علاوه بر اینکه مسئولان قضایی یا سازمان زندانها در روند اداری مرخصی برخی زندانیان عقیدتی مانع تراشی های فراقانونی می کنند. با این حال در روزهای اخیر تعدادی از زندانیان سیاسی موفق شدند با توسل به این بخشنامه و تامین قرار در به مرخصی اعزام شوند.

اعزام به مرخصی آقای مرادی بر اساس همین بخشنامه صورت گرفته و تا تاریخ ۱۵ فروردین ۹۹ برقرار خواهد بود.

امیرعلی مرادی، فعال مدنی ساکن نظرآباد کرج، روز دوشنبه ۹ اردیبهشت‌ماه ۹۸ در مراجعه به در مراجعه به دادسرای کرج جهت پیگیری پرونده خود بازداشت و جهت تحمل محکومیت ۳ ساله خود به زندان منتقل شده بود. محمدهادی عرفانیان کاسب، وکیل آقای مرادی پیشتر در گفتگو با گزارشگر هرانا ضمن تائید این خبر گفته بود: “به آقای مرادی دادنامه حکم قطعی ابلاغ نشده بود و وی پس از دریافت احضاریه جهت اجرای حکم، از قطعی شدن محکومیت ۳ ساله خود مطلع شده بود. متاسفانه در اقدامی غیر قانونی، دادگاه تجدید نظر استان البرز با استناد به تبصره ماده ۴۸ قانون آئین دادرسی کیفری،  رسیدگی به اعتراض بنده به حکم موکلم را نپذیرفته و حکم توسط دادگاه انقلاب تائید شده بود”.

وی همچنین افزود: “طبق این تبصره ماده، متهم صرفا در مراحل مقدماتی دادرسی حق انتخاب وکیل خارج از لیست مورد تائید قوه قضاییه را ندارد و وکالت من در این مرحله تایید شده و ثبت شده بود”.

این فعال مدنی پیشتر در تاریخ ۱۵ مهرماه ۹۶ بازداشت و پس از ۱۹ روز با قرار وثیقه ۲۰۰ میلیون تومانی از زندان رجایی شهر کرج آزاد شده بود.

امیرعلی مرادی در خردادماه سال ۹۷ نیز هنگامی که به همراه تعدادی دیگر از فعالین مدنی برای ملاقات با خانواده زندانی سیاسی اعدام شده رامین حسین پناهی رفته بود بازداشت و ساعاتی بعد آزاد شده بود.

وی پیشتر و در دادگاه بدوی از بابت اتهام «تبلیغ علیه نظام» به ۲ سال حبس و از بابت «توهین به رهبری» به یک سال حبس محکوم شده و در تاریخ  ۴ دی‌ماه ۹۷، بدون ابلاغ دادنامه قطعی از طریق احضاریه ای از وی خواسته شده بود جهت اجرای حکم به زندان مراجعه کند.منبع خبر

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.