رسانه خبری پیامِ ایرانی

برنامه دولت فرانسه برای بازگشایی و رفع محدودیت‌ها | جهان | DW


ادوار فیلیپ، نخست‌وزیر فرانسه طرح دولت برای بازگشایی را اعلام کرده است. نخست‌وزیر فرانسه اعلام کرده است که در صورت افزایش مجدد آمار مربوط به ابتلا به بیماری کرونا در فرانسه، سیاست بازگشایی گام به گام با تاخیر اجرا خواهد شد.

ادوار فیلیپ گفته است: «هرگاه ما نتوانیم زنجیره ابتلا به بیماری کرونا را متوقف کنیم، باید مجددا سیاست‌‌ها و مقررات سخت‌گیرانه‌تری را در پیش گیریم.»

اعلام این سیاست از سوی دولت فرانسه انتظارات و آرزوی مردم این کشور را پس از شش هفته قرنطینه برآورده نمی‌سازد. مردم فرانسه امیدوار بودند که در پی کاهش شمار مبتلایان به بیماری تنفسی کرونای جدید، محدودیت‌ها رفع شوند.

بر اساس نظرسنجی اخیری که در فرانسه صورت گرفته، بیش از نیمی از مردم این کشور از محدودیت‌های پیش‌بینی شده برای مقابله با کرونا ناخشنود هستند.

شمار قربانیان و محدودیت‌ها

تا کنون بیش از ۲۳ هزار نفر در فرانسه در اثر ابتلا به این بیماری جان خود را از دست داده‌اند. از این رو، دولت با توجه به ظرفیت سامانه درمانی کشور خواستار بازگشایی گام به گام و تدریجی کشور شده است.

بر اساس تصمیم دولت فرانسه، هرگاه تا روز ۱۱ ماه مه شمار ابتلا به بیماری کرونا روندی نزولی داشته باشد، فروشگاه‌ها و مغازه‌ها می‌توانند باز شوند. پس از آن سخن از بازگشایی مدارس می‌رود؛ ابتدا برای دانش‌آموزان دوره  ابتدایی و پس از آن احتمالا در ماه ژوئن برای دبیرستان‌های کشور.

سخنرانی ادوار فیلیپ در مجلس فرانسه، ۲۸ آوریل ۲۰۲۰

سخنرانی ادوار فیلیپ در مجلس فرانسه، ۲۸ آوریل ۲۰۲۰

ادوار فیلیپ همچنین از احتمال بازگشت به کار آن دسته از شهروندانی سخن گفته که قادر به کار از منزل نیستند. این گروه از شهروندان فرانسه می‌توانند از نیمه دوم ماه مه کار خود را شروع کنند.

افزون بر آن گفته می‌شود که متروی پاریس نیز از نیمه دوم ماه مه با ۷۰ درصد ظرفیت خود، مجددا کار خود را آغاز خواهد کرد. اما به علت حفظ فاصله‌گذاری اجتماعی، تعداد مسافران بسیار کمی می‌توانند از مترو برای تردد در شهر استفاده کنند.

بازگشایی کافه‌ها و رستوران‌ها

ادوار فیلیپ اعلام کرده است که کافه‌ها و رستوران‌های فرانسه می‌توانند از ماه ژوئن بازگشایی شوند. این در حالی است که موزه‌ها، سالن‌های سینما و کنسرت‌ها در فرانسه همچنان تعطیل خواهند بود.

استفاده از سواحل و مراکز تفریحی ساحلی فرانسه نیز تا اوایل ماه ژوئن همچنان ممنوع اعلام شده است.

الزام استفاده از ماسک

یک کارخانه تولید ماسک در برتاین قرار است به‌زودی بازگشایی شود. این کارخانه به علت واردات محصولات ارزان از چین در سال ۲۰۱۸ تعطیل شده بود. این کارخانه قرار است سالانه ۲۰۰ میلیون ماسک تولید کند.

کنترل تردد در فرانسه در نزدیکی برج ایفل توسط پلیس

کنترل تردد در فرانسه در نزدیکی برج ایفل توسط پلیس

دولت فرانسه تصمیم دارد تا عرضه ماسک در فرانسه را برای شهروندان تامین کند. داروخانه‌ها وظیفه فروش ماسک را برعهده خواهند داشت.

استفاده از ماسک در بسیاری از نقاط کشور الزامی شده است. به عنوان نمونه، توصیه شده است که کودکان در مدارس از ماسک استفاده کنند. افزون بر آن، استفاده از ماسک در فروشگاه‌ها نیز اجباری است.

دولت فرانسه در عین حال بر آن است تا روزانه ۱۰۰ هزار نفر از مردم این کشور را در ارتباط با ابتلا به بیماری کرونا تست کند.

وضعیت اقتصادی بسیاری از موسسات و واحدهای تولیدی فرانسه بحرانی اعلام شده است. شرکت هواپیمایی ایرفرانس-ک‌ال‌ام برای نجات خود از بحران نیاز به هفت میلیارد یورو کمک دولتی دارد.

شرکت پژو نیز اعلام کرده است که بدون دریافت کمک دولتی نمی‌تواند دوره بحرانی حاضر را سپری کند. نرخ رشد اقتصادی فرانسه بر اساس ارزیابی‌های صورت گرفته می‌تواند ده درصد کاهش یابد.

منبع خبر

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.