رسانه خبری پیامِ ایرانی

تاکید شورای وزیران سعودی بر ضرورت بازگشت اوضاع به حالت عادی در عدن


منبع: دبی-العربیه.نت فارسی

شورای وزیران پادشاهی عربی سعودی روز سه‌شنبه ۲۸ آوریل ۲۰۲۰ بر ضرورت بازگشت اوضاع به حالت عادی، پیش از اعلام وضعیت فوق‌العاده از سوی شورای انتقالی، در عدن تاکید کرد.

به گزارش خبرگزاری رسمی سعودی (واس) در جلسه مجازی شورای وزیران سعودی که سه‌شنبه به ریاست ملک سلمان بن عبدالعزیز پادشاه سعودی برگزار شد، این شورا بر مفاد بیانیه ائتلاف عربی حمایت از دولت قانونی یمن مبنی بر ضرورت بازگشت اوضاع در عدن و بعضی از استان‌های جنوبی به حالت عادی ما قبل از اعلام وضعیت فوق‌العاده از سوی شورای انتقالی، تاکید کرد.

شورای وزیران سعودی در ادامه همچنین بر ضرورت لغو هر اقدام مخالف با توافق ریاض تاکید کرد.

ائتلاف عربی حمایت از دولت قانونی یمن و در مقدمه‌ آنها پادشاهی عربی سعودی و امارات متحده عربی دوشنبه ۲۷ آوریل ۲۰۲۰ بر ضرورت بازگشت اوضاع به وضعیت سابق پیش از اعلام وضعیت فوق‌العاده از سوی شورای انتقالی در بیانیه اخیر آن در پی تحولات و حوادث پیش آمده، در (عدن) پایتخت موقت و بعضی از استان‌های جنوبی جمهوری یمن، تاکید کرد.

ائتلاف عربی ضمن اشاره به استقبال گسترده بین‌المللی و حمایت مستقیم سازمان ملل متحد، بر ضرورت لغو هر گونه اقدام مخالف توافق ریاض و تسریع در اجرایی شدن آن تاکید کرد.

در ادامه ائتلاف عربی توضیح داد که برای اجرایی کردن توافق ریاض که چارچوبی مورد توافق دو طرف برای متحد کردن صف‌های مردم یمن، بازگشت ساختارهای حکومتی و مقابله با خطر تروریسم فراهم می‌کند، گام‌هایی عملی و روشمند برداشته و همچنان برمی‌دارد.

در این راستا ائتلاف عربی افزود که مسئولیت بر عهده طرفی‌هایی است که توافق ریاض را امضا کرده‌اند تا اقدامات ملی روشنی در راستای اجرایی کردن مفاد توافق که در چارچوبی هماهنگ و هم‌زمان مورد تایید دو طرف است، اتخاذ شود.

از طرفی سفارت ایالات متحده آمریکا در یمن سه‌شنبه ضمن تاکید بر ضرورت بازگشت به توافق ریاض، با «گام‌های یکجانبه»‌ اتخاذ شده در عدن، پایتخت موقت یمن، مخالفت کرد.

در بیانیه‌ای که از سوی سفارت ایالات متحده در یمن بر شبکه «توئیتر» منتشر شده آمده است که کریستوفر هنزل سفیر آمریکا «درباره اقدامات اخیر اتخاذ شده از سوی شورای انتقالی جنوبی در یمن ابراز نگرانی می‌کند».

سفیر آمریکا در یمن همچنین «اتخاذ این گونه اقدامات به ویژه در زمانی که کشور(یمن) در معرض خطر انتشار ویروس کرونا قرار گرفته، را بی فایده دانست».

در این بیانیه سفیر ایالات متحده آمریکا در یمن همچنین شورای انتقالی جنوبی را به بازگشت به روند سیاسی طبق مفاد توافق ریاض دعوت کرد.

منبع خبر

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.