رسانه خبری پیامِ ایرانی

یک نماینده مجلس: مسئولان دولت دوازدهم ممنوع الخروج هستند<![CDATA[13 ساعت،20 دقیقه

استان‌وایر – نایب رئیس کمیسیون حقوقی و قضایی مجلس با اشاره پایان بررسی‌های طرح ممنوعیت خروج مسئولان از کشور در خصوص ممنوع الخروج بودن مسئولان دولت دوازدهم با توجه به این طرح، پاسخ داد: «قطعا مشمول می‌شوند.»

حسن نوروزی روز شنبه ۱۶ مرداد ۱۴۰۰، با تاکید بر اینکه در جمهوری اسلامی فساد اداری بالایی وجود دارد، به خبرگزاری «ایسنا» گفت: «به هر شکل این طرح برای مسئولان و مدیران کشور مسئولیت سازی می‌کند، نظام ما نظامی است که در معرض خطرهای مختلفی می‌باشد، کشور ما هم از کشورهایی است که فساد اداری در آن در حد بالایی وجود دارد، پس باید در پی کاهش آن باشیم، اگر شخصی به دلیل خطا کردن مورد مواخذه قرار بگیرد افراد بعدی مراقب خواهند بود که مرتکب خطا نشوند، بر همین اساس معتقدیم این کار باید انجام شود تا نسبت به بیت المال مسئولیت سازی کنیم.»

نایب رئیس کمیسیون حقوقی و قضایی مجلس در پاسخ به اینکه آیا هدف این طرح با اصل برائت منافاتی دارد یا خیر، گفت: «اصل برائت مربوط به امور شخصی می‌باشد نه در خصوص جایگاه‌های دولتی و حکومتی و افرادی که در این جایگاه‌ها صاحب منصب هستند و بودند و چندین سال اموال بیت المال، اسرار نظام و مملکت در اختیارشان قرار داشته است.»

این طرح در ابتدا برای مدیران دو تابعیتی اجرا می‌شود و سپس شامل سایر مقامات نظام از جمله وزرا، نمایندگان، معاونان وزرا اجرایی خواهد شد.

بر اساس این طرح مسئولین ارشد نظام جمهوری اسلامی تا سه سال پس از پایان خدمت، اجازه خروج از کشور را ندارند مگر این که دارای مجوز از نهادهای قضایی و امنیتی مانند وزارت اطلاعات و سازمان اطلاعات سپاه باشند.

سازمان شفافیت بین‌الملل در رتبه‌بندی کشورهای جهان، در سال ۲۰۲۰، رتبه ایران را از ۱۸۰ کشور جهان ۱۴۹ و نمره ایران را از ۱۰۰ معادل ۲۵ ارزیابی کرده، که نشان می‌دهد ایران در میان فاسدترین کشورهای جهان قرار دارد.

طی چهار دهه اخیر بسیاری از مقامات جمهوری اسلامی به دنبال اختلاس‌های کلان ایران را ترک کرده و در کشورهای دیگر زندگی می‌کنند. هم‌چنین پرونده‌های فساد اقتصادی بسیاری طی دهه اخیر در مراجع قضایی ایران تشکیل شده است و در همین راستا افرادی محکوم شدند.

📩اگر به اطلاعات تکمیلی درباره این خبر دسترسی دارید، لطفاً با این ایمیل با ما تماس بگیرید: info@iranwire.com

📞اگر می‌خواهید درباره موضوع این خبر با افراد مسوول تماس بگیرید، لطفاً به فهرست مسوولان در سراسر ایران مراجعه کنید: www.ostanwire.com

]]>منبع خبر

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.