رسانه خبری پیامِ ایرانی

«نیویورک تایمز»حملات اینترنتی به فرناز فصیحی را محکوم کرد<![CDATA[1 روز،5 ساعت

«نیویورک تایمز» طی بیانیه‌ای حملات اینترنتی به «فرناز فصیحی»، روزنامه‌نگار ایرانی-آمریکایی این روزنامه را محکوم کرد.

این روزنامه روز شنبه ۱۶ مرداد ۱۴۰۰، طی بیانیه‌ای که در حساب کاربری خود در توییتر منتشر کرده است، ضمن محکومیت حملات به روزنامه‌نگار خود نوشت: «فرناز فصیحی، روزنامه‌نگار باتجربه‌ای که ایران را برای روزنامه نیویورک تایمز پوشش می‌دهد، ماه‌ها است که با تهدیدهای شرورانه و حملات اینترنتی مواجه شده است.»

در بخشی از این بیانیه، نیویورک تایمز در خصوص فعالیت‌های خانم فصیحی آورده است: «فرناز در دورانی که نیازی حیاتی به اطلاعات راجع به ایران وجود دارد، گزارش‌هایی چشم‌گیر و دستِ اول در مورد این کشور، رهبرانش و زندگی مردم نوشته است.»

این روزنامه تاکید کرده که روزنامه‌نگاران در سراسر جهان، به خصوص زنان و روزنامه‌نگاران رنگین‌پوست، به خاطر نقش‌شان در رقم زدن جامعه‌ای آزاد و مطلع مورد حمله قرار می‌گیرند.

خانم فصیحی با بازنشر بیانیه نیویورک تایمز یادآور شده که «ماه‌ها است که با آزار و اذیت، تهمت، تهدید به مرگ و تجاوز از سوی برخی گروه‌های مخالف ایران و ترول مواجه شده‌ام.»

این روزنامه‌نگار با اشاره به آزار و اذیت محققان، خبرنگاران و فعالان ایرانی در شبکه‌های اجتماعی در صفحه توییتر خود نوشت: «ترول‌ها و اکتویست‌های برخی اپوزیسیون عین سرکوب‌گران حکومت رفتار می‌کنند.»

طی روزهای اخیر سازمان دیده‌بان حقوق بشر نیز طی گزارشی نسبت به آزار آنلاین روزنامه‌‏نگاران و فعالان حقوق بشر از جمله کارکنان این سازمان واکنش نشان داد. در گزارش این سازمان گفته شده کمپین‌های آزار به وسیله ارتش ترول‌‏ها‏ی مجازی توسط حکومت‌ها تامین می‌‏شود و هدفشان منحرف نمودن خوانندگان از موارد جدی نقض حقوق بشر به دست این حکومت‏‌ها‏ است.

در بخشی از این گزارش با اشاره به حملات جنسی آنلاین علیه زنان آمده است: «بسیاری از این ترول‌های اینترنتی زنان را هدف حملات آزار و اذیت کلامی جنسی قرار داده و آن‌ها را به اعمال خشونت تهدید می‌‏کنند. هدف این عملیات غالبا شخصی کردن حملات نسبت به افراد و کار آن‌ها است و ایران نیز از این قاعده مستثنی نیست.»

سازمان دیده‌بان حقوق بشر تاکید کرده که این افراد «طرفداران و مخالفان حکومت» هستند که به منظور ارعاب و مسکوت کردن اطلاعات و تفاسیری که برای آن‌ها خوشایند نیست، یک محیط رسانه‎ای ‏مسموم برای بسیاری از فعالان و مفسران ایرانی به وجود می‌آوردند.

فرناز فصیحی، طی سال‌های اخیر به دلیل انتشار گزارش‌هایی درباره اتفاقات ایران مورد انتقاد کاربران ایرانی شبکه‌های اجتماعی قرار گرفته است. تعدادی از روزنامه‌نگاران ایرانی نیز او را به وارونه جلوه دادن وضعیت مردم و حکومت جمهوری اسلامی متهم کرده‌اند. بیانیه امروز نیویورک تایمز نیز در توییتر با واکنش کاربران ایرانی مواجه شده است. برخی کاربران در کامنت‌ها با منشن کردن این روزنامه، فرناز فصیحی را متهم به گزارشگری یک‌جانبه به نفع جمهوری اسلامی کرده‌اند. در عین حال اما موافقان عملکرد فرنازفصیحی در روزنامه‌نگاری تحقیقی او را شایسته احترام عنوان می‌کنند. 

جیسون رضائیان خبرنگار نشریه واشنگتن پست در حساب شخصی خود در توئیتر در دفاع از فرناز فصیحی ضمن بی‌پشتوانه خواندن حملات علیه این روزنامه‌نگار نوشت:‌‌ «حملات در شبکه‌های مجازی علیه فرناز فصیحی منزجر کنند، خطرناک و بدون پشتوانه است. او فوق‌العادع با تجربه و محترم است. او شایسته احترام بسیار است.»

کسری ناجی روزنامه‌نگار با سابقه و مجری تلویزیون بی‌بی‌سی فارسی در توئیتی در حمایت از خانم فصیحی و در پاسخ به منتقدان او نوشت:‌ «فرناز فصیحی خبرنگار و نویسنده معتبرترین روزنامه دنیاست. نیویورک تایمز مروج دیس‌اینفورمیشن است؟ رویکرد ژورنالیستی او نادرست است؟ این را نیویورک تایمز نمی‌فهمد که اینطور از او دفاع می‌کند؟ رویکرد درست شما چیه؟ شما اکثریت هستید؟ کی رای گرفتید؟  نفرت پراکنی نکنید – اختلاف نیندازید!» 

این روزنامه‌نگار و مجری تلویزیون در توییت دیگری در رابطه با توهین به زنان روزنامه‌نگار نوشته بود:‌«مخالفان ومنتقدان؟ گزارش اخیر یونسکو را بخوانید از تحقیقش از۹۰۱ روزنامه نگار در ۱۲۵ کشور که نشان می‌دهد خشونت آنلاین علیه روزنامه‌نگاران زن بشدت افزایش پیدا کرده – افزایشی مرتبط  با کمپین‌های دیس اینفورمیشن و نفرت پراکنی طرفداران سیاست های پاپولیستی.»

سیاوش اردلان دیگر روزنامه‌نگار تلویزیون بی‌بی‌سی فارسی نیز در حمایت از پشتیبانی روزنامه آمریکایی نیویورک تایمز از خبرنگار خود فرناز فصیحی نوشت :‌«مدیریت روزنامه نیویورک تایمز به دفاع از فرناز فصیحی خبرنگار خود برخاست. او مثل خیلی از روزنامه نگاران و فعالان مدنی هدف تهدید و توهین‌های گروه فشاریست که به اسم اپوزسیون می‌کوشد انحصار فضای رسانه‌ها و شبکه‌های اجتماعی را بدست بگیرد. سازمان ملل هم دیروز اقدامات این گروه را محکوم کرد.» 

فرناز فصیحی در حالی مورد آماج برخی از منتقدان داخلی و روزنامه‌نگاران ایرانی خارج از کشور قرار گرفته است که گزارش او در خصوص پرداختن به کشتار سال ۱۳۹۸ در شهر ماهشهر اثرگذار بوده است.  قتل‌عام ماهشهر معروف به  کشتار نیزار،به کشتار گستردهٔ معترضان در شهر ماهشهر ایران در اعتراضات آبان ۱۳۹۸ ایران، گفته می‌شود که بین ۲۵ تا ۲۹ آبان ۱۳۹۸ و در اعتراضات گسترده مردم به افزایش سه برابری قیمت بنزین در کشور رخ داد. این کشتار جمعی پس از تبادل آتش میان دو گروه معترض و نیروهای سپاه پاسداران در دو نقطه از شهر، به وسیلهٔ دوشکا و سلاح‌های سنگین نظامی انجام شد. این واقعه در ۳ دسامبر ۲۰۱۹، توسط نیویورک تایمز تأیید شد. 

پیش از این در مواردی مشابه، سازمان دیده‌بان حقوق بشر از کارمند خود «تارا سپهری‌فر» و وزارت امور خارجه آمریکا از «آرین طباطبایی» اعلام حمایت کرده بود.

]]>منبع خبر

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.