رسانه خبری پیامِ ایرانی

تهدید طالبان برای پیشروی به سوی «کابل» پایتخت افغانستان 


گروه طالبان ضمن تایید پیشروی به سوی شهر مزارشریف، مرکز ولایت بلخ با پیشنهاد ایالات متحده برای تشکیل دولت موقت در افغانستان مخالفت کرد.

این گروه ضمن اعلام به کنترل درآوردن چندین مرکز ولایت در افغانستان دوشنبه، 9 اوت، تهدید کرد که به سوی کابل، پایتخت افغانستان پیشروی خواهد کرد.

طالبان همچنین تاکید کرد که در رویارویی با نیروهای دولتی افغان در شهر مزارشریف مرکز ولایت بلخ و شهرهای بزرگ شمال افغانستان پیشروی‌هایی حاصل کرده است و در این راستا مخالفت خود را با پیشنهاد آمریکا برای تشکیل دولتی موقت در افغانستان اعلام کرد.

در حالی که ارتش و نیروهای دولتی افغان در جنوب تحت پوشش حملات هوایی پیروزی‌هایی را کسب کرده‌اند، گروه طالبان اما به حملات و پیشروی‌های خود در شمال افغانستان ادامه داده و تاکنون 6 مرکز ولایت را به تصرف خود درآورده است.

آمریکا شامگاه شنبه با بمب‌افکن‌های B-52 مواضع طالبان را در اطراف شهرهای قندهار، هرات و هلمند هدف قرار داده بود و در سایه نیروهای دولتی افغان در مقابل حملات طالبان مقاومت کنند.

از سویی یک مقام مسئول در پیمان آتلانتیک شمالی «ناتو» در گفتگو با خبرگزاری «رویترز» ضمن اشاره به ادامه خروج نیروهای ناتو از افغانستان، گفت« جنگ در افغانستان را حل نظامی ندارد و طالبان باید بفهمند چنانچه با روند سیاسی مخالفت کنند و با قدرت برای به کنترل گرفتن کشور تلاش کنند، جامعه بین‌المللی مطلقا آنها را به رسمیت نخواهد شناخت. باید حملات‌شان را متوقف کنند و با حسن نیت به مذاکرات صلح بپیوندند.»

از سویی شاه محمود قریشی، وزیر خارجه پاکستان اتهامات مقامات افغان علیه کشورش مبنی بر دخالت در امور افغانستان را رد کرد.

قریشی ضمن انتقاد از مخالفت هند با حضور پاکستان در نشست اخیر بین‌المللی درباره افغانستان، با ابراز نگرانی درباره وخامت اوضاع در این کشور از رهبران افغان خواست تا فرصت را غنیمت شمرده و به گفت‌وگو بنشینند.منبع خبر

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.