منابع امنیتی بعدازظهر سه‌شنبه ۱۹ مرداد/۱۰ اوت از تصرف شهر مرزی فراه توسط طالبان خبر دادند. پیشتر اعلام شده بود گروه طالبان حملات گسترده‌ای را به شهر فراه آغاز کرده است. شهر فراه، مرکز ولایتی به همین نام است که در غرب افغانستان و در نزدیکی مرز با ایران قرار دارد. طالبان تمامی ۱۰ ولسوالی این ولایت را در کنترل دارند.
قاری یوسف احمدی، سخنگوی طالبان، هم که صبح سه‌شنبه ادعا کرده بود نیروهای این گروه به قلب شهر فراه رسیده و ساختمان فرمانداری ولایت، ریاست امنیت ملی و فرماندهی پلیس این شهر را تصرف کرده‌اند، ساعاتی پیش مدعی کنترل کامل فراه شد. به گفته فاروق خالد حضرتی، سخنگوی فرماندهی پلیس فراه، طالبان شب گذشته حمله به فراه را آغاز کرده بود اما این حمله توسط نظامیان دولتی عقب زده شد و ۸۰ نفر از افراد طالبان کشته شده‌اند. او درگیری شدید میان طالبان و نیروهای دولتی در منطقه‌ی «زوری‌ها» در شمال‌غرب شهر فراه را نیز تأیید کرد.
به نوشته روزنامه ۸ صبح افغانستان، گزارش‌های تأییدنشده از هجوم طالبان به زندان‌ها و آزاد کردن همه زندانیان خبر می‌دهند. برخی منابع محلی نیز از عقب‌نشینی نیروهای دولتی خبر داده‌اند.
طالبان حملات خود در افغانستان را افزایش داده و بیش‌تر ولسوالی‌ها را تصرف کرده‌اند. آن‌ها به‌تازگی کنترل مراکز ولایت‌های جوزجان، تخار، سرپل، قندوز (کندز)، سمنگان و نیمروز را در دست گرفته‌اند.
فراه پیش از این نیز بارها هدف حمله‌های طالبان قرار گرفته بود. اکتبر ۲۰۱۶ این شهر سه هفته در محاصره قرار داشت تا بالاخره با حمله‌های هوایی آمریکا و مقاومت نیروهای افغانستان، حمله طالبان دفع شد. حدود ۱۰ ماه بعد نیویورک‌تایمز در گزارشی درباره این حمله اعلام کرد که نیروهای امنیتی افغانستان پس از بمباران مواضع طالبان به دست آمریکا به حمایت نظامی ایران از این گروه جهادی پی بردند. بسیاری از کشته‌شدگان و مجروحان این بمباران نیز به روستاهای مرزی با ایران بازگردانده شدند. به ادعای مقام‌های افغانستان، طالبان در این روستاها به عضوگیری و آموزش نظامی اعضای خود می‌پردازد. خبرگزاری پژواک افغانستان نیز در گزارشی تلویحاً به دخالت ایران در درگیری‌های فراه اشاره کرده بود. پس از آن بارها فراه در آستانه سقوط قرار گرفت. دعوای آبی ایران و افغانستان بر سر هیرمند دلیل حمایت ایران از حمله طالبان به فراه عنوان می‌شد. در اوایل سپتامبر ۲۰۱۹ نیز طالبان حمله گسترده دیگری به فراه ترتیب داد. آن هم زمانی که زلمی خلیل‌زاد، فرستاده آمریکا در امور افغانستان پیش‌نویس تفاهم‌نامه ایالات متحده و طالبان را به رئیس‌جمهوری و رئیس اجرایی دولت افغانستان ارائه داد.