رسانه خبری پیامِ ایرانی

نماینده مجلس ترکیه: به دنبال اقدام قانونی علیه تتلو بدون استرداد به ایران هستیم۰ دقیقه

پس از حواشی ایجاد‌ شده در ارتباط با اقدام «امیرحسین مقصودلو»، خواننده پرحاشیه ایرانی که با نام «امیر تتلو» معروف است، ‌در اینستاگرام و فراخوانش برای جذب دختران جوان ۱۵ تا ۲۰ ساله به «حرم‌سرای سلطان»، نه‌تنها فضای مجازی و جامعه مدنی ایران بلکه فعالان حقوق زنان و کودکان در ترکیه نیز به این موضوع واکنش نشان دادند.
در این بین، «تولای حاتم اوغول‌لاری»، یکی از نمایندگان مجلس ترکیه از شهر «آدانا» در این زمینه وزیر خانواده،‌ کار و خدمات اجتماعی را در مجلس مورد سوال قرار داد. او این روزها با جدیت پی‌گیر این موضوع است. این نماینده در همین زمینه گفت‌وگویی با «ایران‌وایر» انجام داد و گفت که می‌خواهد به دلیل خطراتی که برای این خواننده در ایران وجود دارد، بدون استرداد وی اقدام قانونی علیه او در ترکیه انجام شود.

******

به عنوان یک نماینده مجلس، چه طور شد که توجه شما به این موضوع جلب شد و دلیل واکنش نشان دادن به آن چه بود؟

در یک کلمه،‌ دلیلش این است که من یک زن فمنیست هستم. فمینیست بودن باعث شده است به تمامی اتفاق‌هایی که در ترکیه و در اطرافم رخ می‌دهد، ‌به صورت ناخوآگاه از این منظر نگاه کنم. این هویت من است. از گذشته تا به حال که در جایگاه یک نماینده مجلس هستم، این جهان‌بینی تغییری نکرده است. ما زنان با صدای بلند با جامعه جنسیت‌زده، خشونت مردان علیه زنان،‌ قتل‌های ناموسی،‌ کودک‌آزاری، سوء استفاده از نیروی کار زن،‌ گفتمان نفرت‌انگیز علیه دگرباشان جنسی و تمامی سیاست‌های جنسیت‌زده مبارزه می‌کنیم. به عنوان کسی که سال‌ها است برای حقوق زنان فعالیت می‌کند، می‌گویم بدن زن، نیروی کار زن و هویت او به صورت سیستماتیک از طرف مردسالاری حاکم تحت سلطه قرار گرفته است و ما به مبارزه خود با این وضعیت ادامه خواهیم داد. قوانین تبعیض‌آمیز، تحکم و زورگویی را تداوم بخشیده است. ما به لحاظ اخلاقی مسوول هستیم که با همه مصادیق این قضیه مبارزه کنیم. برای تغییر تک‌تک مصادیقی که در جهان، زن را در جایگاه «جنس دوم» قرار می‌دهد، مبارزه می‌کنیم و از حقوقی که به دست آورده‌ایم، محافظت می‌کنیم. به هیچ‌وجه از مسیری که انتخاب کرده‌ایم، منصرف نمی‌شویم. به خاطر همین است که موضوع امیر تتلو و کودک‌آزاری او در فضای مجازی مو بر تنم راست کرد. رفتار علنی او در زمینه کودک‌‌آزاری به صورت دعوت از دختران برای ملحق شدن به حرم‌سرا در کشوری که به آن پناه آورده است، علی‌رغم هویت مخالفی که در داخل ایران داشته و خطر اعدامی که برایش وجود دارد، بسیار جای تامل دارد. اخیرا در ترکیه شاهد تلاش «حزب عدالت و توسعه» برای باز کردن مسیر قانونی ازدواج کودکان بودیم. در حالی که هم‌چنان این بحث‌ها ادامه دارد، دعوت امیر تتلو برای حرم‌سرا بسیار معنی‌دار به نظر می‌رسد.

شما از جایگاه خود از وزیر خانواده، کار و خدمات اجتماعی در مورد این موضوع سوال پرسیدید. محور اصلی این سوال‌ها چه بود؟ آیا امیدی دارید که دولت نسبت به این قضیه اقدامی بکند؟

 مهم‌ترین هدف از طرح سوال از وزیر در مجلس در رابطه با امیر تتلو، ضمن افشا کردن رفتار او، یادآوری وظایف دولت بود. اصلی‌ترین موضوع در فراخواندن وزیر برای تحقیق و تفحص، انجام وظایف دولت در این امر است؛ چرا که باید دولت در این امر وارد شود. ما پی‌گیر این امر خواهیم بود و در این زمینه بلند شدن صدای جنبش زنان بسیار مهم است. هدف ما از طرح سوال در مجلس این بود که بدون استرداد امیرتتلو به ایران، موضوع دعوت او از دختران ۱۵ تا ۱۷ ساله وارد مرحله پی‌گیری و اقدام قانونی شود. در ترکیه، حکومت حاکم بر روی محتوای فضای مجازی نظارت شدیدی دارد و هر نوع اظهار نظری ممکن است به عنوان جرم تلقی و به صورت ناعادلانه در مورد آن اقدام شود. این برخورد ممکن است تا دستگیری هم پیش برود. اما در زمینه کودک آزاری همان حساسیت را نشان نداده است. انتشار مطالبی که محتوای کودک‌آزاری دارند هم باید با همان حساسیت مورد پی‌گرد قرار بگیرد. رفتار دوگانه حکومت باعث شد که ما این موضوع را مطرح کنیم تا توجه‌ها به این قضیه جلب شود. می‌خواستیم وظایف وزارت مربوطه در مورد موضوع آزار جنسی و آگاه کردن جامعه نسبت به این قضیه را یادآوری کنیم. می‌خواستیم جلوی کودک‌همسری و هرچیزی که می‌خواهد تعرض جنسی را از طریق ازدواج مشروع کند،‌ گرفته شود. ما می‌خواهیم هر نوع آزار کودک به صورت واضح و شفاف در قوانین به عنوان جرم شناخته شود. این که به این موضوع حساسیت نشان دادیم، به خاطر این موارد بود. باید دوباره تاکید کنم که مهم‌ترین هدف ما از  طرح سوال از وزیر در مجلس، برخورد قانونی با امیر تتلو است.

آیا از سوی نهادهای رسمی نسبت به این اقدام بازخوردی دریافت کردید؟ برنامه شما در ادامه چه خواهد بود؟

البته که ما به عنوان مخالفان و فعالان حقوق زن، مسیر خود را در این موضوع ادامه خواهیم داد. ما با عنوان «حزب دموکراتیک خلق‌ها» (HDP) در پارلمان حضور داریم. ارتباط خود را در مسیر این مبارزه با پارلمان قطع نخواهیم کرد. در مورد حقوق زنان و بسیاری از مسایل سیاسی و اجتماعی در حال تلاش هستیم. به همین دلیل اتهامی که بر امیرتتلو وارد است را افشا خواهیم کرد. در حق او هر اقدام قانونی که لازم باشد، در مجلس و خارج از مجلس انجام خواهیم داد. صدای خود را در بیرون از مجلس بلندتر خواهیم کرد و این موضوع را به تمامی محافل فمینیستی انتقال خواهیم داد.

نمایندگان و سیاسیون دیگر هم در این مورد از شما حمایت کردند؟

تمامی اقشار در این زمینه واکنش جدی نشان دادند. هرکسی که وجدان داشت، صدایش را بلند کرد. اما این کافی نیست. تا به نتیجه نرسیم، مبارزه ما ادامه خواهد داشت.

آیا موارد مشابه این موضوع قبلا هم در ترکیه اتفاق افتاده است؟‌ اگر بله،‌ به چه نتیجه‌ای رسیده‌اند؟

اتفاق مشابه تا به امروز در ترکیه، به ویژه از طریق فضای مجازی و به صورت علنی انجام نشده است. این که امیر تتلو مطالبش را به زبان فارسی منتشر کرد، باعث شد که واکنش‌ها کمی دیر اتفاق بیفتند. درست است که اتفاقاتی عینا و کاملا مشترک در ترکیه نیفتاده ‌اما این اتفاق محصول یک ذهنیت مشترک است که در ترکیه هم وجود دارد. کودکانی که با تعرض جنسی مواجه می‌شوند، در سنین کم مجبور به ازدواج می‌شوند یا تمامی تلاش‌هایی که می‌خواهند بر این وضعیت سرپوش قانونی بگذارند، همه محصول یک ذهنیت مشترک هستند.

قوانین مبارزه با خشونت علیه زنان و کودکان در فضای مجازی ترکیه چه‌گونه است؟

قوانین و قراردادهای بین‌المللی برای مقابله با خشونت علیه زنان و کودکان و تعرض جنسی به آن‌ها وجود دارد. اما با وجود این قوانین، در فضای مجازی و واقعی، زنانی هستند که در این شرایط مورد ظلم قرار می‌گیرند. در تمامی مراحل پی‌گیری، وقتی که شکایت می‌کنند یا به مراکز پلیس پناه می‌برند و حتی در مراحل دادرسی، بیشتر از این ‌که مورد حمایت قرار بگیرند و تبعیض مثبتی نسبت به آن‌ها روا شود، قضاوت می‌شوند و مورد تبعیض قرار می‌گیرند. در قانون اساسی  جمهوری ترکیه و تمامی قوانین بین‌المللی که ترکیه آن‌ها را قبول دارد، آزادی بیان یک حق است اما می‌بینیم که اظهار نظر می‌تواند به عنوان یک جرم در دادگاه‌ها مورد محاکمه قرار بگیرد. یکی از مهم‌ترین مصادیق آن، جرم توهین به رییس‌جمهوری است. این‌طور مسایل به صورت خیلی جدی در فضای مجازی پی‌گرد دارد و خیلی سریع نسبت به آن اقدام قانونی می‌شود. دلیل این آن است که قوه قضاییه، قوه مجریه و نیروی نظامی در دست یک حکومت مردسالار جنسیت‌زده است.

قوانین ترکیه برای برخورد با این فرد چه قدر امکان عمل می‌دهد؟

برخورد قانونی با این فرد کاملا ممکن است و کاملا در این موضوع امکان اقدام داریم. اما مشکل ما این است که با وجود ناکافی بودن قوانین، استفاده از قوانین موجود هم کمی سخت است. با تلاش چندین ساله جنبش زنان در همین زمینه، «قرارداد استانبول» امضا و قانون شماره ۶۲۸۴ تصویب شد. ترکیه با حکومتی اداره می‌شود که تمام قوانین و قراردادهای بین‌المللی را پایمال می‌کند. درست است که قوانین حامی زن به طور کامل در حال اجرا نیست و این دلیلی شده است که خشونت علیه زنان در ترکیه به صورت جدی بالا رود و دست‌آوردهای ما در حال از دست رفتن باشد اما باز شدن مسایلی نظیر مساله امیر تتلو، نقش مهمی در تاکید ما بر حقوق زنان دارد و موجب می‌شود ما به مبارزه ادامه دهیم.

آیا فکر می‌کنید که با فعالان حقوق زن و کودک در ایران در این زمینه می‌توانید یک فعالیت مشترک داشته باشید؟

البته. تمامی زنان با هم صدایمان را بلند می‌کنیم و صداهایمان را به هم ملحق خواهیم کرد و با هم پیش خواهیم رفت و به یک مخرج مشترک خواهیم رسید. این کار را باید انجام دهیم. این مبارزه‌ علیه مردسالاری را انجام خواهیم داد و این موضوع برای حقوق زنان یک موضوع حیاتی است. موضوع زنان یک مساله بدون مرز است. درست است که موضوع سرکوب خشونت و تحقیر زنان از کشوری به کشور دیگر متناسب با آزادی‌های حاکم تغییر شکل می‌دهد اما این موضوع در همه‌‌جا هست و محصول یک ذهنیت مشترک است. مبارزه سازمان‌دهی شده و مشترک زنان، آن‌ها را قوی‌تر کرده و رسیدن به نتیجه را تسهیل خواهد کرد.

مطالب مرتبط:

امیر تتلو به اینستاگرام برنمی‌گردد؛ گزارش آزار آنلاین او در پلیس بریتانیا به ثبت رسید

معمای پیچیده بازداشت امیر تتلو؛ خواست جمهوری اسلامی یا مشکل ویزا؟

ابراز ارادت و دستبوسی امیر تتلو به آیت الله خامنه‌ای

چرا امیر تتلو بازداشت شد؟منبع خبر

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.