رسانه خبری پیامِ ایرانی

روزشمار یک بحران: مهار کرونا در آلمان | آلمان | DWهفتم بهمن (۲۷ ژانویه)
در ایالت بایرن در جنوب آلمان، اولین مورد ابتلا به کرونا شناسایی شد: یک مرد ۳۳ ساله که احتمالا به دلیل ارتباط با همکار خود که از چین بازگشته بود و هیچ نشانی از ابتلا به کرونا نداشت‌، به ویروس کرونا آلوده شده بود.

هفتم اسفند (۲۶ فوریه)
درحالی‌که انتشار ویروس در ایالت بایرن مهار شده بود یک مورد ابتلا به کرونا در ایالت غربی نوردراین وست‌فالن شناسایی شد. در منطقه کوچک هاینس‌برگ در این ایالت، تعداد بسیاری در جریان جشن‌های کارناوال به ویروس کرونا مبتلا شدند. وزیر بهداشت و درمان آلمان، ینس اشپان اعلام کرد: «ما وارد مرحله آغاز یک اپیدمی در آلمان شده‌ایم.»

دهم اسفند (۲۹ فوریه)
پس از چند روز بحث و تبادل نظر برگزاری نخستین گردهم‌آیی بزرگ پیش رو در آلمان، نمایشگاه سالانه گردشگری، لغو شد.

دویچه وله را در تلگرام دنبال کنید.

۱۴ اسفند (چهارم مارس)
تأمین ماسک و لباس‌های حفاظتی برای تمامی کادر درمان بیمارستان‌ها به مشکلی جدی تبدیل شد. شورای بحران در دولت آلمان یک دفتر مرکزی برای مقابله با این مشکل در وزارت بهداشت و درمان تشکیل داد.

۱۹ اسفند (۹ مارس)
در ایالت نوردراین-وست‌فالن نخستین موارد مرگ در پی ابتلا به کرونا ثبت شد.

۲۰ اسفند (۱۰ مارس)
شورای بحران توصیه کرد تمام تجمعات بالای یک هزار نفر در کل کشور لغو شود. برلین برگزاری برنامه‌های تمامی سالن‌های تئاتر، اپرا و کنسرت‌‌ها را لغو کرد.

۲۱ اسفند (۱۱مارس)
آنگلا مرکل صدراعظم آلمان از شهروندان آلمان خواست هرچه در توان دارند برای جلوگیری از گسترش ویروس انجام دهند. او تأکید کرد: «حال فرصت آزمون همبستگی، شعور و احساس ما برای یکدیگر است. من آرزو می‌کنم از این آزمون سربلند بیرون آییم.» در همین روز سازمان جهانی بهداشت اعلام کرد گسترش ویروس کرونا جهانگیر (پاندمی) شده است. 

۲۳ اسفند (۱۳ مارس)
دولت‌های ایالتی آلمان تمام مدارس و مهدکودک‌ها را تا پایان تعطیلات عید پاک تعطیل کردند. دولت مرکزی آلمان بسته‌ای برای کمک به اقصاد این کشور رونمایی کرد. مجلس فدرال و بوندس‌رات (مجالس شورا و سنای آلمان) در نشستی فوق‌العاده شرایط دریافت کمک دولتی به افراد شاغل در موسسات، شرکت‌ها، کارخانه‌ها و فروشگاه‌هایی که به دلیل پاندمی توان پرداخت حقوق کارکنان خود را ندارند، تسهیل کرد. به این ترتیب افراد بیشتری در پوشش قانونی قرار گرفتند که بر اساس آن دولت موظف به پرداخت بخشی از حقوق آنهاست.

۲۵ اسفند (۱۵ مارس)
به دلیل گسترش ویروس کرونا وزیر کشور آلمان دستور داد کنترل مرزهای این کشور با پنج همسایه یعنی اتریش‌، سوئیس، فرانسه، لوکزامبورگ و دانمارک از سر گرفته شود. تنها کسانی مجاز به عبور از مرز هستند که دلیل موجهی  برای سفر داشته باشند، به عنوان مثال برای کار مجبور به ورود یا خروج از آلمان باشند.

۲۶ اسفند (۱۶ مارس)
صدراعظم آلمان و روسای ۱۶ دولت ایالتی طرحی برای محدود کردن رفت‌وآمد شهروندان و زندگی عمومی در سطح کشور تدوین کردند. این طرح شامل تعطیلی رستوران‌ها، بارها، سینماها و تمام مراکز تفریحی بود و حتی برگزاری مراسم مذهبی در کلیساها، مساجد و کنیسه‌ها را هم  ممنوع کرد.

۲۷ اسفند (۱۷ مارس)
وزارت خارجه آلمان در مورد سفر به خارج از مرزهای این کشور هشدار داد. وزارت خارجه همزمان عملیات بزرگی برای بازگرداندن تمامی شهروندان آلمان از سراسر جهان کرد. اتحادیه اروپا در این روز، ورود به خاک این اتحادیه را ممنوع و اعلام کرد که تنها شهروندان چند کشور خارج از محدوده اتحادیه اروپا، از این قاعده مستثنی هستند.

۲۸ اسفند (۱۸ مارس)
صدراعظم آلمان در یک سخنرانی تلویزیونی خطاب به شهروندان این کشور خواستار کاهش روابط اجتماعی با هدف مهار پاندمی شد. او تأکید کرد: «وضعیت جدی است. این هشدار را جدی بگیرید.»

اول فروردین (۲۰ مارس)
دو ایالت بایرن و زارلند نخستین ایالت‌هایی بودند که محدودیت‌های برای خروج شهروندان از خانه اعمال کردند. در این دو ایالت خروج از خانه تنها برای رفتن سر کار یا خرید مایحتاج ضروری مجاز بود. هرگونه تجمع در مکان‌های عمومی ممنوع شد.

سوم فروردین (۲۲ مارس)
پس ازنشستی مشورتی میان صدراعظم و روسای ۱۶ دولت ایالتی آلمان، سایر ایالت‌ها نیز مقرراتی برای محدود کردن ارتباطات اجتماعی وضع کردند. حضور در مکان‌های عمومی تنها به صورت فردی و یا همراه افراد ساکن در یک خانه ممکن اعلام شد. پس از نشست خبری این نشست آنگلا مرکل به قرنطینه خانگی رفت. پزشکی که مرکل برای تزریق واکسن به او مراجعه کرده بود به ویروس کرونا آلوده شده بود.

چهارم فروردین (۲۳ مارس)
کابینه دولت فدرال آلمان اقدامات گسترد‌ه‌ای برای پشتیبانی از سیستم درمانی و اقتصاد کشور تصویب کرد و کمکی ۱۵۶ میلیارد یورویی فراتر از بودجه جاری کشور برای اجرای این اقدامات در نظر گرفت. کمک مالی بیشتری برای بیمارستان و مراکز درمانی اختصاص داده شد و شرایط دریافت کمک دولتی برای شهروندان نیازمند تسهیل شد. قوانین پرداخت اجاره خانه −با هدف حمایت از مستأجرانی که شغل خود را به دلیل پاندمی از دست می‌دهند‌، تغییر کرد.

۱۱ فروردین (۳۰ مارس)
نیدارزاکسن به عنوان نخستین ایالت آلمان پذیرش سالمندان در مراکز نگهداری از آنها را متوقف کرد. در این ایالت در یک خانه سالمندان ۱۶۵ نفر به ویروس کرونا مبتلا شده بودند. بازدید از سالمندان نیز تا اطلاع ثانوی ممنوع شد.

بایرن و نوردراین-وست‌فالن و سپس چند ایالت دیگر نیز این قانون را تصویب و پذیرش سالمندان را مشروط به انجام تست کرونا کردند.دویچه وله فارسی را در اینستاگرام دنبال کنید

۱۳ فروردین (اول آوریل)
دولت مرکزی و دولت‌های ایالتی توافق کردند که محدودیت‌های اجتماعی تا ۱۹ آوریل تمدید شود. حتی برگزاری جشن اکتبر در ایالت بایرن هم تحت تأثیر این نشست قرار گرفت و چند روز بعد لغو شد.

۱۵ فروردین (سوم آوریل)
آنگلا مرکل پس از منفی شدن تست کرونا از قرنطینه خانگی و دور کاری از خانه به دفتر کار خود برگشت.

۱۸ فروردین (ششم آوریل)
شهر ینا استفاده از ماسک در فروشگاه‌ها، سیستم حمل و نقل درون شهری و ساختمان‌های عموی -مثل شهرداری- را اجباری کرد. استفاده از ماسک در این مکان‌ها در سایر ایالت‌های آلمان هم رفته‌رفته اجباری شد.به کانال دویچه وله فارسی در تلگرام بپیوندید

۱۹ فروردین (هفتم آوریل)
موسسه روبرت کخ یک اپ معرفی کرد که نصب آن روی گوشی هوشمند، می‌تواند فرد را از میزان انتشار ویروس در محل زندگی او مطلع می‌کند. این اپ بر پایه اطلاعاتی که داوطلبانه در آن ثبت می‌شود، فعالیت می‌کند. افراذ داوطلب می‌توانند با ساعت‌های هوشمند یا دست‌بندهای هوشمند باشگاه‌های ورزشی به سیستم پشتیبانی این اپ متصل شوند و اطلاعات خود را داوطلبانه در اختیار آن قرار دهند.

۲۳ فروردین (۱۱آوریل)
رئیس‌جمهور آلمان در یک سخنرانی تلویزیونی خطاب به شهروندان آلمان از همکاری آنها با دولت قدردانی کرد.

۲۷ فروردین (۱۵ آوریل)
دولت مرکزی و دولت‌های ایالتی به فروشگاه‌هایی که کمتر از ۸۰۰ مترمربع وسعت دارند، اجازه بازگشایی دادند. مممنوعیت ارتباطات اجتماعی تا ۱۴ اردیبهشت (سوم ماه مه) و ممنوعیت برگزاری تجمعات تا دهم شهریور (پایان ماه اوت) تمدید شد. در این روز اعلام شد که حدود ۷۲۵ هزار نهاد و موسسه اقتصادی برای پرداخت حقوق کارکنان خود درخواست کمک دولتی کردند.

۲۹ فروردین (۱۷ آوریل)
ساکسن به عنوان اولین ایالت آلمان برگزاری مراسم شکرگذاری با حضور حداکثر ۱۵ نفر و به شرط رعایت فاصله‌گذاری اجتماعی در کلیساها را مجاز اعلام کرد. در این روز نمایندگان ادیان و وزارت کشور در مورد بازگشایی تدریجی نهادهای مذهبی رایزنی کردند. در شماری از ایالت‌های آلمان کیساها، مساجد و کنیسه‌ها درهای خود به روی مؤمنان گشود‌ند.

سوم اردیبهشت (۲۲ آوریل)
تست بالینی نخستین واکسن ساخت آلمان آغاز شد. وزیر بهداشت و درمان اما تأکید کرد که حتی در صورت موفقیت این تست و ثمربخش بودن واکسن ساخت آلمان، تا زمان تولید انبوه واکسن راه درازی در پیش داریم.

دهم اردیبهشت (۲۹ آوریل)
وزارت خارجه آلمان هشدار در مورد سفر به سراسر جهان را تا ۲۵ خرداد (۱۵ ژوئن) تمدید کرد.

منبع خبر

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.