رسانه خبری پیامِ ایرانی

کرونا در افغانستان؛ افزایش مبتلایان و معرفی وزیر بهداشت و مشاور رئیس جمهور به دادستانی


.حق نشر عکس
GIMC

Image caption

فیروز الدین فیروز، وزیر بهداشت و وحید عمر، مشاور رئیس جمهور و مسئول اگاهی عامه کرونا

در پی افزایش انتقادات از نحوه مدیریت مبارزه باکرونا در افغانستان امروز مجلس سنا فیروالدین فیروز، وزیرصحت /بهداشت و وحید عمر، مشاور رئیس جمهورو مسئول آگاهی عامه کرونا را برای پیگرد به دادستانی معرفی کرد.

عملکرد وزارت بهداشت افغانستان در مدیریت وضعیت کرونا و فساد در مصرف بودجه کرونا با انتقادات زیاد مواجه شده است.

مجلس سنای افغانستان از وزیر صحت به خاطر عملکردش در مدیریت وضعیت کرونا و همچنان از وحید عمر در مورد چگونگی مصرف بودجه اضطراری آگاهی دهی کرونا خواسته بودند تا در یک نشست به پرسش‌های سناتوران پاسخ بدهند اما آن‌ها در مجلس سنا حضور نیافتند.

بنابراین، اعضای مجلس سنای افغانستان امروز تصمیم گرفتند که آنها را به دادستانی معرفی کنند.

مردم “مقصر وضعیت است”

وحید الله مجروح امروز، پنج‌شنبه ۱۱ثور/اردبیهشت در یک نشست خبری در کابل صحبت می‌کرد با اشاره به افزایش آمار بیماران کرونا گفت که شیوه برخورد مردم با قرنطینه نشان می‌دهد که گویا مردم منتظر این هستند که تمام خیابان‌ها و جاده‌ها را جنازه بگیرد و آن وقت به این بیماری تمکین کنند.

او گفت که ویروس کرونا همه روزه با سرعت بیشتر و در سراسر این کشور گسترش می‌یابد، اما مردم هنوز هم در مورد این ویروس بی‌تفاوت هستند و امکان ابتلا به کرونا را جدی نمی‌گیرند.

حق نشر عکس
Getty Images

افزایش بیماران کرونا در افغانستان مقام‌های وزارت بهداشت افغانستان را نگران کرده است. معاون وزارت بهداشت افغانستان، مردم را “مقصر وضعیت” می‌داند.

اقای مجروح هشدار داد در صورتی که مردم به توصیه‌های وزارت بهداشت گوش ندهند دامنه انتشار ویروس همانند سایر کشورها گسترده‌تر می‌شود و آن وقت هیچ کسی از مبتلا شدن به این ویروس مصون نخواهد ماند.

او گفت اگر مردم منتظر فاجعه هستند به این بی‌توجهی شان ادامه دهند. او گفت “مردم باید یکی از این دو گزینه را انتخاب کنند. یا در خانه بمانند و یا هم با نادیده گرفتن توصیه‌ها، سرنوشت شان به شفاخانه و در فرجام به قبرستان کشیده خواهد شد.”

معین عرضه خدمات صحی وزارت بهداشت افغانستان گفت که این وزارت اقدامات لازم را به خاطر مدیریت وضعیت موجود روی دست گرفته اما در صورتی که مردم همکاری نکنند این تلاش‌ها نتیجه مطلوب نخواهد داشت.

‘تست سریع ‘

آقای مجروح از افزایش ظرفیت وزارت بهداشت افغانستان برای “تست سریع” خبر داد. او گفت که تلاش بر آن است که ظرفیت تست از یک هزار به پنج هزار و در صورت امکان تا ده هزار در روز افزایش یابد.

آقای مجروح به بی‌بی‌سی گفت که تست سریع یک ابزار غربالگری اسکریننگ است. میزان تشخیص آن پایین تر از تست پی‌سی‌آر است.

به گفته او، میزان تشخیص تست سریع حدود ۶۰ درصد است. این تست روی افراد مشکوک انجام می‌شود و در صورت مثبت بودن نتیجه، افراد مشکوک بار دیگر تست پی‌سی‌آر خواهند شد.

در حال حاضر این تست‌ها در ۱۲ ولایت توزیع شده و قرار است ۱۰۰هزار تست دیگر به زودی در اختیار این وزارت قرار گیرد. با دریافت این محموله طبی تست‌های یاد شده در بیمارستان‌های سراسر کشور و ولسوالی‌ها توزیع خواهد شد.

او گفت که زمانی یک بیمار به یک شفاخانه مراجعه می‌کند در مرحله نخست باید تست سریع شوند و پس از مثبت بودن نتیجه تست بیمار مذکور به بیمارستان جهت تست بعدی راجع خواهد شد.

افغانستان این تست‌ها را از چین و ترکیه وارد کرده است. او گفت که ویژگی تست سریع این است که نتیجه را در حدود ۱۵ دقیقه مشخص می‌سازد.

در حال حاضر تنها در پنج ولایت افغانستان بخش‌های مراقبت‌های ویژه کرونا وجود دارد و به گفته آقای مجروج، تلاش وزارت صحت عامه بر آن است که به زودی این بخش‌ها در شش ولایت دیگر نیز ایجاد و پس از آن در سراسر این کشور گسترش داده شود.

او گفت که به کمک بانک جهانی قرار است ۱۰۸۰ بستر مراقبت‌های ویژه در سراسر کشور فراهم شود.

آخرین آمار کرونا در افغانستان

در یک شبانه روز گذشته در این کشور ۵۸۱ مورد مشکوک تحت آزمایش قرار گرفته و ۲۳۲ مورد آن مثبت بوده است. رقمی که یک جهش بی‌سابقه را در شمار مبتلایان بیماران کرونا در این کشور نشان می‌دهد.

واقعات تازه در یک شبانه روز گذشته در ۲۰ ولایت این کشور به ثبت رسیده و ولایت‌های قندهار، بلخ، هرات و کابل به ترتیب بیشترین رقم مبتلایان را در جریان ۲۴ ساعت گذشته داشته‌اند.

با ثبت ۲۳۲ مورد مثبت ویروس کرونا در یک شبانه روز گذشته در افغانستان، شمار مجموعی مبتلایان در این کشور به ۲۱۷۱ نفر می‌رسد.

در همین مدت سه بیمار مبتلا به کرونا در افغانستان جان باخته و رقم کل قربانیان به ۶۴ نفر رسیده است.

چهار بیمار هم بهبود یافته و رقم بهبودیافتگان به ۲۶۰ نفر رسیده است.

حق نشر عکس
Getty Images

Image caption

حکومت افغانستان به نیازمندان نان توزیع می کندمنبع خبر

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.