رسانه خبری پیامِ ایرانی

هلند و آلمان اخراج پناهجویان افغان را متوقف کردند | جهان | DWافغانستان ماه گذشته به دلیل بدتر شدن اوضاع امنیتی خواهان سه ماه توقف اخراج پناهجویان شد. فنلاند، سوئد و نروژ پیش از این با این درخواست موافقت کردند. حالا هلند و آلمان نیز اخراج پناهجویان قبول نشده را متوقف کرده‌اند. دلیل این مسئله وخیم شدن اوضاع امنیتی با پیشروی گروه اسلامگرای طالبان در افغانستان، عنوان شده است.

اخیرا آلمان، هلند و اتریش خواهان تداوم بازگشت پناهجویان قبول نشده، به افغانستان شده بودند. کمیسیون اروپا نیز روز سه شنبه اعلام کرد که از شش کشور اروپایی نامه‌ای مبنی بر لغو تعلیق اخراج پناهجویان دریافت کرده است.

تغییر رای در برلین و لاهه

امروز چهارشنبه، ۱۱ اوت، وزارت کشور آلمان نظرش را عوض کرد. این وزارتخانه گفته است:‌ «وزیر کشور به دلیل تغییرات اخیر در وضعیت امنیتی افغانستان، تصمیم گرفته تا اخراج پناهجویان به این کشور متوقف شود».

دویچه وله فارسی را در اینستاگرام دنبال کنید

وزارت دادگستری هلند نیز اعلام کرده است که در شش ماه آینده به دلیل «وضعیت بد» امنیتی، هیچ پناهنده ردشده‌ای به افغانستان بازگردانده نمی‌شود. طی ۱۲ ماه آینده نیز هیچ گونه تصمیمی درباره اخراج گرفته نخواهد شد.

اما اتریش نظرش را عوض نکرده است. وزارت کشور اتریش روز چهارشنبه گفت:‌ «ما برنامه‌ خود را ادامه می‌دهیم و توقف کامل برنامه اخراج را در نظر نداریم». این وزارتخانه توضیح داد که وضعیت امنیتی افغانستان درباره «هر پرونده اخراج» به طور جداگانه مورد بررسی قرار می‌گیرد.

به کانال دویچه وله فارسی در تلگرام بپیوندید

وزارت کشور اتریش درباره برنامه اخراج گروهی از پناهجویان قبول نشده، در ماه سپتامبر اظهار نظر نکرد.

حکم دادگاه حقوق بشر اروپا

اخیرا دادگاه حقوق بشر اروپا (EGMR) از اخراج یک پناهجوی افغان که قرار بود از اتریش اخراج شود، جلوگیری کرد. این دادگاه به دلیل وضعیت بد امنیتی در افغانستان، این حکم را صادر کرد. درحالی که کارشناسان می‌گویند که پرونده‌های مشابه نیز ممکن است چنین حکمی دریافت کنند، وزارت کشور اتریش هرگونه «توقف عمومی و جامع» اخراج را رد می‌کند.

منبع خبر

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.