رسانه خبری پیامِ ایرانی

ویروس کرونا؛ واکسن ‘ممکن است تا پایان سال میلادی آماده باشد’


ایران

Image caption

آقای سوریوت تاکید دارد که “برای غلبه بر این ویروس، تهیه واکسن موثر فوریت دارد.”

پاسکال سوریوت، مدیرعامل شرکت دارویی استرازنکا AstraZeneca گفته است که ممکن است واکسن ضد ویروس کرونا تا پایان سال میلادی جاری (اوایل دی ماه امسال) برای استفاده جهانیان آماده باشد.

شرکت پاسکال سوریوت، که یک شرکت دارویی بزرگ بریتانیایی و سوئدی است موافقت کرده است که در صورت موثر بودن واکسن ضد ویروس کرونا، که توسط پژوهشگران دانشگاه آکسفورد در بریتانیا در دست آزمایش است، آن را تولید کند.

آقای سوریوت تاکید دارد که “برای غلبه بر این ویروس، تهیه واکسن موثر فوریت دارد.”

اولین آزمایش واکسن ضدکرونا روی انسان در یک کشور اروپایی هفته گذشته در آکسفورد آغاز شد.

مدیرعامل شرکت استرازنکا گفته است که گروه پژوهشی دانشگاه آکسفورد سابقه بسیار نیرومندی در تحقیقات دارد، فناوری مورد استفاده آن بسیار پیشرفته است و تا یکی دو ماه دیگر این شرکت دارویی خواهد دانست که آیا اعتمادی که به این گروه داشته موجه بوده است یا نه.

این شرکت در حال حاضر با پژوهشگران دانشگاه در تحقیقات پیرامون تهیه واکسن که در موسسه جنر در جریان است مشارکت دارد. به گفته دست اندرکاران این تحقیق، احتمال دارد اطلاعات گردآوری شده در مورد نتایج آزمایش نمونه واکسن تا اواسط ماه ژوئن – حدود شش هفته دیگر – در دسترس قرار گیرد.

برنامه این است که نمونه مورد نظر برای گذر سریع از مراحل اداری در سه ماهه آخر سال در اختیار مراکز بررسی و تایید مواد دارویی قرار گیرد و تا پایان سال برای استفاده عمومی تولید و عرضه شود.

بیشتر بخوانید:

آقای سوریوت گفته است که “امید داریم که با روی هم گذاشتن توانمندی‌هایمان بتوانیم به فرآیند عرضه جهانی این واکسن برای مقابله موثر با ویروس کرونا سرعت بخشیم تا از بشر در برابر کشنده‌ترین بیماری فراگیر در نسل حاضر حفاظت کنیم.”

پرفسور سر جان بل، استاد کرسی سلطنتی علوم پزشکی دانشگاه آکسفورد در مصاحبه با رادیو بی بی سی گفت که توافق دانشگاه با شرکت استرازنکا از آن جهت اهمیت دارد که “بتوانیم اطمینان یابیم که این واکسن هم موثر است و هم اینکه با سرعت تولید و در بریتانیا و سطح جهانی توزیع خواهد شد.”

وی افزوده است: “چالشی که در برابر ماست این است که پس از کسب تاییدیه موسسات نظارت بر دارو، بازهم مجبور نباشیم به اول کار برگردیم و به دنبال کسی باشیم که آن را در مقیاس وسیع جهانی تولید کند.”

هدف از مشارکت دانشگاه و شرکت استرازنکا این است که در صورت موثر بودن این واکسن، تا پایان سال جاری پیشاپیش ظرفیت لازم برای تولید ده‌ها میلیون دوز آن جهت توزیع جهانی آن وجود داشته باشد.

پرفسور بل گفته است: “ظرفیت تولیدی ما در بریتانیا در حد لازم نیست و ما از طریق مشارکت با استرازنکا این ظرفیت را به شکلی قابل توجه گسترش داده ایم.”

الوک شارما، وزیر بازگانی بریتانیا گفته است که توافق دانشگاه آکسفورد و شرکت استرازنکا “گامی حیاتی” بوده که می تواند فرآیند تولید و توزیع واکسن را “به سرعت به پیش ببرد.”

آقای شارما گفته است: “این همکاری تضمین می کند که اگر واکسنی که در حال حاضر توسط پژوهشگران دانشگاه آکسفورد در موسسه جنر در دست آزمایش است موثر باشد، هر چه زودتر برای استفاده عموم آماده شود و از زندگی هزاران نفر در برابر این بیماری حفاظت کند.”

انتشار خبر همکاری شرکت استرازنکا و دانشگاه آکسفورد برای تهیه واکسن ضد کرونا بهای سهام شرکت را ۳ درصد افزایش داد.منبع خبر

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.