رسانه خبری پیامِ ایرانی

تتلیتی‌ها و من؛ از فحش و ناسزا تا تهدید به تجاوز و قتل۰ دقیقه

پنجم اردیبهشت ۱۳۹۹ (۲۴ آوریل۲۰۲۰) بود که «امیر تتلو» در صفحه اینستاگرام خود استوری‌هایی منتشر و از دختران زیر سن قانونی برای پیوستن به «حرم‌سرا»ی خودش دعوت کرد؛ اقدامی که از سوی مدیریت اینستاگرام غیرقانونی ارزیابی و یک روز بعد، در روز ششم اردیبهشت صفحه رسمی این خواننده پرحاشیه ایرانی مسدود شد. بعد سخن‌گویان فیس‌بوک که اینستاگرام متعلق به آن است، به خبرگزاری‌ها گفتند «امیرحسین مقصودلو» حق بازگشت به این شبکه اجتماعی را ندارد.
روز چهارشنبه هشتم اردیبهشت (۲۹ آوریل) صفحه دیگری با نام مستعار «Mammad11228» ساخته و اعلام شد که امیر تتلو به اینستاگرام بازگشته است. او در کمتر از یک روز توانست بیش از یک میلیون دنبال‌کننده جذب کند. امروز (۳۰ آوریل) صفحه جدید اینستاگرام او نیز توسط این شبکه اجتماعی مسدود شد.

***

پس از آن‌که تصاویر استوری‌های تتلو در دعوت از کودکان در شبکه‌های اجتماعی منتشر شد، به عنوان گزارش‌گر «ایران‌وایر» این مساله را پی‌گیری کردم. با چندین روزنامه‌نگار، کنش‌گر و وکیل ایرانی و ترک در ترکیه تماس گرفتم و کپی استوری‌ها را با ترجمه برای آن‌ها ارسال و در این‌باره در حساب شخصی توییتر و اینستاگرام خود اطلاع‌رسانی کردم.
هم زمان با این اطلاع‌رسانی، «آزاده اکبری»، فعال حقوق بشر مستقیم از سوی امیر تتلو در صفحه رسمی این خواننده مورد حمله‌ قرار گرفت. مصداق برخی از این حمله‌ها، آزار جنسی بود. در همین راستا با سازمان‌های «آرتیکل ۱۹» و «کندو» که فضای دیجیتال را نیز رصد می‌کنند، تماس گرفته شد. «مهسا علیمردانی» و «نیما فاطمی» از این دو ارگان در تماس با آزاده اکبری و من، بعد از جمع‌آوری و ترجمه اسناد و استوری‌های تتلو، موضوع را با شرکت فیس‌بوک در میان گذاشتند.

بسته شدن صفحه رسمی امیر تتلو در رسانه‌‌ها و تلویزیون‌های فارسی‌زبان خبررسانی و گفت‌وگوهایی در همین رابطه انجام شد. هم‌زمان، پیغام‌های بسیاری دریافت کردم که برخی وکلا و روزنامه‌نگاران و همین‌طور کنش‌گران حقوق زنان و کودکان ابراز آمادگی کردند که مساله این خواننده و اقداماتش را در ترکیه پی‌گیری می‌کنند. از سوی دیگر، فراخوانی در توییتر و اینستاگرام منتشر کردم تا اگر کسی از سوی این فرد یا طرف‌دارانش مورد حمله قرار گرفته است، با من مطرح کند. با چندین نفر نیز که ادعا می‌کردند از سوی امیر تتلو و طرف‌دارانش حتی زمانی‌ که در ایران بود، مورد آزار گرفته‌اند، گفت‌وگو کردم. برخی از آن‌ها گفتند که حاضرند با وکلا در تماس قرار بگیرند و برخی سکوت پیشه کردند. پیام‌های بسیاری هم دریافت کردم که از بسته شدن صفحه این خواننده حمایت می‌کردند یا برخی دیگر که اعلام آمادگی کردند برای پیش‌برد حقوقی این مساله، کمک مالی کنند.

هم‌زمان با دریافت این پیام‌ها، حمله‌های مجازی طرف‌داران تتلو نیز که خود را «تتلیتی» می‌خوانند، شروع شد. ابتدا به شکل کامنت و پیغام‌های خصوصی حاوی فحش و تهدید به تجاوز، با اشاره به اعضای تناسلی بدن و بعد با تهدید به قتل و سوزانده و تکه‌تکه شدن ادامه پیدا کرد. به تدریج پای خانواده‌ام را هم به این حمله‌ها باز کردند. طرف‌داران تتلو قسم می‌خورند که خودم، خواهرم و پسرم را خواهند کشت. پیام‌های حاوی خشونت از سوی حساب‌های کاربری مدافع تتلو، به پسرم هم ارسال شد و هم‌چنان هم ادامه دارد. در عین‌حال، معترضان به بسته شدن صفحه تتلو با سوء استفاده از عکس‌های من و پسرم در اینستاگرام و توییتر، حساب‌های دروغین ایجاد کردند و آزارگری جنسی و تهدید به قتل را ادامه دادند.
این اکانت‌ها و محتواهایشان را به مدیریت شبکه‌های اجتماعی اینستاگرام و توییتر اطلاع داده و با ضبط و ترجمه آن‌ها، در اختیار وکیل خود در فرانسه و هم‌چنین گروه‌هایی که در ترکیه علیه اقدامات اخیر تتلو فعال شده‌اند، قرار دادم.

در تمامی این مراحل، امیر تتلو در کانال‌های تلگرام و یوتیوب به اظهارات خود ادامه داد. البته این‌بار تاکید کرد که دختران زیر ۱۸ سال را با رویت پاسپورت‌هایشان قبول می‌کند! اما گفت: «اصلا نیوفیس‌های ۹ و ۱۵ ساله با اجازه والدین به دیدن من بیایند و به کسی مربوط نیست.»
در ادامه هم گفت: «اصلا می‌خواهم با دختر ۱۵ ساله ازدواج کنم!»
او هم‌چنین رسانه‌ها را به «حمله‌های گازانبری» متهم کرد و هم‌چنان به فحاشی‌های خود پرداخت.

پس از رسانه‌ای شدن خبر بسته شدن صفحه رسمی امیر تتلو، او در کانال تلگرام و یوتیوب خود بارها گفت که نام ترانه بعدی‌اش با توجه به جو رسانه‌ای ایجاد شده، «حرم‌سرا» است. او پس از به راه افتادن صفحه جدیدش در اینستاگرام با اسمی مستعار، در استوری‌هایش از هوادارانش خواست که اگر طی یک شب تعداد آن‌ها به یک میلیون نفر برسد و برای این خواننده «نیو فیس» بفرستند، ترانه خود را منتشر خواهد کرد.

طی چند ساعت، دنبال‌کننده‌های صفحه امیر تتلو به یک میلیون نفر رسید و او با انتشار متنی دیگر در اینستاگرام نوشت: «بنده مسلمان هستم و طبق گفته اسلام می‌توانم چهار زن عقدی و چهل صیغه داشته باشم!!! بعد از کرونا یه جشن عروسی می‌گیرم و همه رو با هم تو یه شب به عقد و صیغه خود در میاورم!! تا اون موقع خانم‌ها می‌تونن برای اینکه تو لیست این چهل و چهار نفر باشن خودشونو در دایرکت ثابت کنن!!»

در همین مدت، گزارش صفحه‌ جدید او به شرکت فیس‌بوک ارسال شد و پاسخ دادند که در حال بررسی هستند و محتوای خشونت‌بار را حذف خواهند کرد.

در این میان، بحث‌های مختلفی در رسانه‌ها و شبکه‌های اجتماعی منتشر شد؛ از احتمال دستگیری و بعد استرداد امیر تتلو به ایران تا مساله چالش برانگیز آزادی بیان.

احتمال دستگیری و استرداد امیر تتلو
با وکلا و کنش‌گرانی که شخصا در ارتباط بودم، این موضوع مطرح شد که استرداد این خواننده، خط قرمز ما است؛ آن‌هم وقتی پای دستگاه قضایی جمهوری اسلامی در میان است که صلاحیت لازم را برای رسیدگی به متهمان قضایی ندارد. در حال حاضر بسیاری از کنش‌گران حقوق بشری، روزنامه‌نگاران، فعالان محیط زیستی و کنش‌گران سیاسی بسیاری در زندان هستند و امیر تتلو به خاطر آن‌چه از نظر جمهوری اسلامی، «توهین به مقدسات»‌ خوانده می‌شود، طبق فتواهایی که منتشر شده، «مرتد» است و دستگاه قضایی ایران می‌تواند او را به «اعدام» محکوم کند. برای همین، جمله فعالان در ترکیه و وکلایی که مورد گفت‌وگو قرار گرفتند، بر اصل عدم استرداد این خواننده هم‌نظر هستند.

آزادی بیان
یکی از مهم‌ترین و چالش‌برانگیزترین مباحث، آزادی بیان و مرزهای آن بود. بسیاری بسته شدن صفحه امیر تتلو را مخالف اصل رعایت آزادی بیان دانستند و در مقابل، گروهی معتقد بودند که این خواننده با داشتن بیش از چهار میلیون دنبال‌کننده، می‌تواند در عادی‌سازی خشونت علیه کودکان و زنان نقش داشته باشد. به تازگی تحقیقی منتشر شده است که در آن دنیای مجازی با محوریت اینستاگرام را فضای مساعدی برای آزار به ویژه کودکان و هدف‌یابی برای جذب آن‌ها توصیف کرده‌ است.

در ایران تمامی شبکه‌های اجتماعی فیلتر هستند و تنها اینستاگرام باقی مانده است؛ آن‌هم در جامعه‌ای که قوانین حاکم بر آن اجازه ازدواج به دختران بالای ۱۳ سال را داده است. با توجه به مخاطبان امیر تتلو و جامعه هدف این خواننده که ایرانی‌ها هستند، چه‌قدر امکان دارد که دخترانی به ویژه از خانواده‌های ضعیف و فقیر، به طمع شهرت، پول و تصویری از سبک زندگی آزاد که تتلو ارایه می‌دهد، به دام بیفتند؟ حتی با اجازه والدین خود؛ به ویژه که در ایران ازدواج کودکان با اجازه پدر، قانونی است.

هم‌زمان با در گرفتن این بحث‌ها، اتفاقاتی هم در ترکیه رخ داد. «تولای حاتم اوغول‌لاری»، یکی از نمایندگان مجلس ترکیه از شهر «آدانا» در این زمینه وزیر خانواده،‌ کار و خدمات اجتماعی را در مجلس مورد سوال قرار داد که چه اقدامات قانونی می‌توان در خصوص تتلو انجام داد به شرط آن‌که او را به ایران برنگردانند.
این نماینده مجلس ترکیه در گفت‌وگو با «ایران وایر» تاکید کرد: «هر اقدام قانونی که لازم باشد، در مجلس و خارج از آن انجام خواهیم داد و این موضوع را به تمامی محافل فمینیستی انتقال می‌دهیم.»

هم‌چنین گروهی از فمینیست‌های چپ‌گرای ترکیه با پرداختن به مساله استوری‌های امیر تتلو، پرسیده‌اند که حاشیه امن اقدامات او چه قدر به قوانین ترکیه برمی‌گردد. برخی دیگر هم پیاام داده‌اند که با جدیت مساله را پی‌گیری می‌کنند تا علیه این خواننده در ترکیه اعلام جرم شود.

به نظر می‌رسد که هم‌زمان پی‌گیری‌های حقوقی و مدنی در ترکیه جاری است و در شبکه‌های اجتماعی میان ایرانی‌ها هم بحث‌ها ادامه دارد. تا این‌جا، صفحه جدید امیر تتلو با نام مستعار و بیش از یک میلیون دنبال‌کننده هم بسته شد اما معلوم نیست سرانجام سرنوشت این ماجرا به کجا می‌‌رسد. هنوز هم تهدیدها و آزارهای اینترنتی ادامه دارند و هم تماس‌های کنش‌گران از ترکیه. اما این پرسش هم‌چنان باقی است که در تمامی بحث‌ها و چالش‌های روزهای اخیر، بستر پرخطر آسیب به کودکان در شبکه‌‌های مجازی تا چه اندازه جدی گرفته شده و جای نگرانی برای عادی‌سازی خشونت و نگاه آسیب‌شناسانه به لشکر میلیونی این خواننده در این بحث‌ها کجا است؟

 

مطالب مرتبط:

نماینده مجلس ترکیه: به دنبال اقدام قانونی علیه تتلو بدون استرداد به ایران هستیم

امیر تتلو به اینستاگرام برنمی‌گردد؛ گزارش آزار آنلاین او در پلیس بریتانیا به ثبت رسید

از فانتزی‌های جنسی تتلو تا رقص باسن ساشا سبحانی؛ لایوهای جنجالی اینستاگرام در قرنطینه

معمای پیچیده بازداشت امیر تتلو؛ خواست جمهوری اسلامی یا مشکل ویزا؟

اینستاگرام حساب امیرتتلو را بست

 منبع خبر

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.