رسانه خبری پیامِ ایرانی

برایان هوک: شیوع کرونا در ایران نتیجه سوء‌مدیریت دولت است | ایران | DWبرایان هوک، مسئول گروه اقدام ویژه ایران در وزارت خارجه آمریکا، امروز در پاریس گفت با وجود اینکه “رژیم جمهوری اسلامی ایران”، پیشنهاد کمک‌های بشردوستانه ایالات متحده را برای مقابله با ویروس کرونا نپذیرفت، ولی این پیشنهاد همچنان پابرجاست.

به گزارش خبرگزاری آسوشیتدپرس، برایان هوک که پنج شنبه ۱۵ اسفند (پنجم مارس) در یک کنفرانس خبری در پاریس شرکت کرده بود، گفت که آمریکا از مقامات ایران خواسته است تا “اقلام و موارد نیازهای خود را مشخص و اعلام کنند” ولی آنها پاسخ ندادند.

بر اساس تازه‌ترین آمار وزارت بهداشت تا ظهر پنج‌شنبه ۱۵ اسفند ماه، ۳۵۱۳ مورد ابتلا به ویروس جدید کرونا در ایران شناسایی شده و ۱۰۷ نفر در اثر ابتلا به آن جان سپرده‌اند. به دلیل وخامت اوضاع در ایران، وزارت کشور از امروز “طرح کنترل کرونا” را در سه یا چهار نقطه ایران که بیشترین میزان آلودگی را دارند، اجرا کرد. هدف از اجرای این طرح، “شناسایی تمام موارد ابتلا به ویروس جدید کرونا در سرتاسر ایران است”.

پیشنهاد آمریکا برای کمک‌رسانی در مقابله با ویروس کرونا و تبادل اطلاعات با ایران را مایک پومپئو، وزیر امور خارجه آمریکا روز جمعه نهم اسفند اعلام کرده بود. او اما به خبرنگاران گفته بود که مقامات تهران به این پیشنهاد به دیده تردید نگاه کردند.

عباس موسوی، سخنگوی وزارت امور خارجه ایران، در پاسخ به پیشنهاد کمک آمریکا، آن را “مسخره” دانسته بود.

درخواست آزادی زندانیان آمریکایی

مسئول گروه اقدام ویژه ایران در وزارت خارجه آمریکا همچنین با اشاره به افزایش نگرانی مقامات آمریکا از شیوع ویروس کرونا در زندان‌های ایران، گفت از ایران خواسته شده تا همه آمریکایی‌های زندانی در این کشور را آزاد کند یا به مرخصی‌های پزشکی بفرستد.

هوک با اشاره به زندانی بودن پنج شهروند آمریکایی در ایران اضافه کرد که واشنگتن از طریق سوئیس به عنوان حافظ منافع خود در ایران، تلاش‌هایی را آغاز کرده است. او توضیحات بیشتری در این مورد ارائه نکرد.

بالا بودن خطر ابتلا به ویروس کرونا در مکان‌های بسته و پر ازدحام، خانواده‌ها و برخی وکلای زندانیان سیاسی در ایران را نگران سلامت آنها کرده است. این خانواده‌ها در روزهای گذشته، از رئیس قوه قضائیه خواسته بودند این زندانیان به مرخصی بیایند. وکیل فریبا عادلخواه، شهروند ایرانی‌-فرانسوی و رولاند مارشال فرانسوی، دو پژوهشگر زندانی در ایران نیز نسبت به ابتلای موکلان خود در زندان اوین ابراز نگرانی کرده بود.

قوه قضائیه در روزهای گذشته با صدور چند بخش‌نامه از جمله در مورد دادن مرخصی به زندانیان، کنترل و کاهش ورود زندانیان جدید به زندان‌ها و موکول کردن اجرای احکام قطعی صادره به سال ۹۹، به این نگرانی‌ها واکنش نشان داد.

منبع خبر

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.