رسانه خبری پیامِ ایرانی

روحانی: نمی‌دانم در مسابقه با کرونا چندم هستیم | ایران | DWرئیس جمهور ایران می‌گوید بیشتر تخت‌های بیمارستانی کشور که به کرونا اختصاص یافته‌اند، خالی هستند. به زعم او، ایران در مقایسه با سایر کشورها در مبارزه با کرونا “موفقیت قابل ملاحظه‌ای” داشته است. خبرگزاری ایرنا به نقل از روحانی نوشت: «… آمار و ارقام کشور ما در مقایسه با کشورهای دیگر نشان می دهد که موفقیت ما قابل ملاحظه بوده است. البته این که در دنیا چندم هستیم پایان مسابقه معلوم می شود. ما وسط مسابقه هستیم. اکنون این بازی ادامه دارد، ممکن است نیمه اول بازی شاید، هنوز نیمه اول هم تمام نشده است.»

دویچه وله را در اینستاگرام دنبال کنید

او عملکرد دستگاه‌های دولتی، بخش عمومی، غیردولتی و نیروهای مسلح را ستود و شرایط تعداد مبتلایان، تعداد بستری و تعداد بهبود یافته و تعداد جان باختگان را مطلوب خواند. روحانی با ابراز خوشحالی از سیر نزولی آمار ابتلا، اذعان کرد که پیش‌بینی و تصوری از آینده ندارد: «برای ما روشن نیست که پایان این ویروس چه روزی و چه تاریخی است. این برای همه مبهم است. با رهبران برخی از کشورها مذاکره میکردم سوال کردم که پیش بینی شما از پایان ویروس کرونا چی هست می‌گفتند ما نمی‌دانیم. یکی از آنها می گفت تا سال آینده ممکن است گرفتار این ویروس باشیم. هنوز برای ما روشن نیست شرایط چگونه است، اما باید تلاش خودمان را انجام دهیم.»

وزارت بهداشت ایران از دو هفته قبل، آمار روزانه درگذشت از بیماری کووید ۱۹ را دو رقمی اعلام می‌کند. هم‌زمان با روحانی، سخنگوی این وزارتخانه اعلام کرد که ۷۵درصد مبتلایان به کووید -۱۹ از بیمارستان مرخص شده‌اند. کیانوش جهانپور گفت در ۲۴ ساعت گذشته، ۷۱ نفر بر اثر کرونا فوت کرده‌اند.

وزارت بهداشت می‌گوید تا پنجشنبه ۱۱ اردیبهشت،۶۰۲۸ نفر در پی کرونا درگذشته‌اند. این آمار مورد تردید مردم، نمایندگان مجلس، مقامات دانشکده‌های پزشکی و اعضای شورای شهر تهران قرار دارد و مناقشه برانگیز شده است. 

محمدجواد حق‌شناس، عضو شورای شهر تهران در مصاحبه با روزنامه “آفتاب یزد” گفته که طی اسفند و فروردین، ۱۳هزار نفر در بهشت زهرا دفن شده‌اند و با مقایسه این رقم با ‌امار درگذشتگان سال گذشته، می‌توان میزان مرگ و میر در اثر کرونا را استخراج کرد. هم‌زمان روزنامه شرق خبر داده که ثبت احوال در اقدامی بدیع، آمار تازه مرگ در کشور را اعلام نمی‌کند.

روحانی در تازه‌ترین سخنان، اشاره‌ای گذرا به شرایط سخت کسب و کار کرده و گفته است: «در این روز کارگر احساس می‌کنم عده‌ای از کارگران، عده‌ای از فعالان اقتصادی ما در فشار هستند.»

 دویچه وله را در تلگرام دنبال کنید

هم‌زمان با این سخنان و در مراسم مجازی روز کارگر در تهران، دولت عامل تبعیض در دستمزدها و خالی کردن پشت کارگران در بحران کرونا معرفی شد. با شیوع کرونا، خیل کثیری از کارگران فصلی، روزمزد و فاقد بیمه و قرارداد هیچ منبع درآمدی ندارند. خبرگزاری ایلنا می‌نویسد ۷۰درصد کارگران فصلی در دو ماه گذشته بیکار بوده‌اند. 

روحانی در همین حال، از توقف ثبت نام مردم برای بیمه بیکاری نیز اظهار خشنودی کرد و این روند را به راه افتادن کسب و کار شهروندان نسبت داد. طبق شواهد میدانی، بسیاری از مردم به دلیل فرسایش اداری این ثبت‌نام‌ها و نومیدی از دریافت حداقل کمک مالی، از چنین تلاشی دست برداشته‌اند. 

حسن روحانی  رشد پس‌اندازهای بانکی، تحول در بورس و فعالیت دو میلیون نفر در این عرصه را نیز خوشحال کننده خواند و گفت: «طرح های بسیار مهمی در ماه‌های پیش رو برای بورس عرضه خواهد شد.»

منبع خبر

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.