رسانه خبری پیامِ ایرانی

جامعه اطلاعاتی آمریکا: ویروس کرونا ساخته دست انسان نیست


تست ویروس کرونا در آمریکا - عکس آرشیویحق نشر عکس
AFP

جامعه اطلاعاتی آمریکا نتیجه گیری کرده است که ویروس کرونا “ساخته دست انسان یا از نظر ژنتیکی اصلاح شده” نیست، هرچند هنوز درحال تحقیق درباره سرمنشا انتشار آن است.

دفتر رئیس اطلاعات ملی آمریکا گفت که سازمان های اطلاعاتی همچنان مشغول بررسی این موضوع هستند که آیا این ویروس در اثر تماس با یک حیوان شیوع پیدا کرد یا در اثر حادثه ای آزمایشگاهی.

دونالد ترامپ رئیس جمهور آمریکا بعدا گفت او شواهدی را دیده که حاکیست این ویروس از آزمایشگاهی در چین نشات گرفته.

چین این نظریه را رد کرده و از واکنش آمریکا به اپیدمی ویروس کرونا انتقاد کرده است.

دفتر مدیر اطلاعات ملی آمریکا (دی ان آی) که بر کلیه سازمان های اطلاعاتی این کشور نظارت دارد روز پنجشنبه گفت که با “اجماع گسترده علمی” درباره طبیعی بودن عامل بیماری کووید-۱۹ هم نظر است.

در این بیانیه آمده است: “جامعه اطلاعاتی به بررسی جدی داده ها و اطلاعات امنیتی تازه ادامه خواهد داد تا ببیند آیا شیوع از طریق تماس با یک حیوان آلوده شروع شد یا نتیجه حادثه ای در آزمایشگاهی در ووهان بود.”

این ویروس ابتدا در شهر ووهان چین شناسایی شد. هم اکنون ۳.۲ میلیون نفر در سراسر جهان به آن مبتلا هستند و ۲۳۱ هزار نفر هم جان خود را در اثر آن از دست داده اند.

بیانیه روز پنجشنبه اولین واکنش صریح سازمان های اطلاعاتی آمریکا در رد نظریه های توطئه – هم در آمریکا و هم در چین – درباره استفاده ادعایی از ویروس به عنوان سلاح بیولوژیکی است.

غلط بودن این نظریه که ویروس کرونا ممکن است به طور ناخواسته از آزمایشگاهی نشت کرده باشد هنوز ثابت نشده است.

حق نشر عکس
EPA

تازه ترین اظهارات دونالد ترامپ

آقای ترامپ روز پنجشنبه در پاسخ به سوالات در کاخ سفید به این نظریه دامن زد.

خبرنگاری از او پرسید: “آیا تاکنون چیزی دیده اید که باعث اطمینان زیاد شما شود که موسسه ویروس‌شناسی ووهان سرمنشاء این ویروس بوده؟”

رئیس جمهور آمریکا پاسخ داد: “بله، دیده ایم. بله، دیده ام. و فکر می کنم سازمان بهداشت جهانی باید از خود خجالت بکشد چون مثل روابط عمومی چین عمل می کند.”

او افزود: “آیا اشتباهی کرده اند، یا مشکل به خاطر یک اشتباه شروع شد و بعد اشتباه دیگری مرتکب شدند، یا کسی عمدا کاری کرده؟”

او گفت: “من نمی فهم چطور تردد، اجازه سفر مردم به باقی چین (از ووهان) ممنوع شد، اما اجازه سفر به باقی جهان را پیدا کردند. سوال بد، سوال سختی است که باید جواب بدهند.”

روزنامه نیویورک تایمز پنجشنبه گزارش کرد که مقام های ارشد کاخ سفید از جامعه اطلاعاتی آمریکا خواسته اند درباره این سوال تحقیق کنند که آیا ویروس کرونا از آزمایشگاهی پژوهشی در ووهان نشت کرده است یا نه.

مقام هایی که نامشان فاش نشد همچنین به شبکه “ان بی سی” گفتند که دولت از سازمان های اطلاعاتی خواست روشن کنند آیا چین و سازمان بهداشت جهانی در مراحل اولیه شیوع از انتشار اطلاعات درباره ویروس خودداری کردند یا نه.

سابقه

آقای ترامپ اخیرا جنگ لفظی با چین درباره این اپیدمی را تشدید کرده است که بعد از یک دوره کاهش تنش میان دو کشور است.

او روز چهارشنبه گفت چین می خواهد او انتخابات ماه نوامبر را ببازد. آقای ترامپ اغلب در کنفرانس های خبری مقام های چینی را به پنهانکاری درباره انتشار ویروس در مراحل اولیه شیوع متهم کرده و گفت که آنها می توانستند جلوی انتشار ویروس را بگیرند.

او زمانی که ویروس عمدتا به چین محدود بود عملکرد رهبران چین برای مهار آن را ستوده بود.

به همین ترتیب او از سازمان بهداشت جهانی انتقاد کرده و سهم آمریکا برای تامین بودجه برای این نهاد بین المللی را قطع کرده است.

همزمان وزارت خارجه چین دولت ترامپ را به تلاش برای منحرف کردن افکار عمومی از مشکلات برای مدیریت این بحران متهم کرده است.

یک سخنگوی وزارت خارجه چین همچنین بدون ارائه شواهد مکررا این ایده را مطرح کرده است که کووید-۱۹ ممکن است از آمریکا نشات گرفته باشد.

به گزارش روزنامه واشنگتن پست دولت ترامپ مشغول بررسی راه های تنبیه مالی چین است. این شامل بحث درباره احتمال شکایت قضایی از چین برای گرفتن غرامت یا درخواست لغو بدهی آمریکا به این کشور می شود.منبع خبر

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.