رسانه خبری پیامِ ایرانی

ما به اعمال فشار بر رژیم ایران تا تغییر رفتار آن ادامه خواهیم دادمنبع: دبی-العربیه.نت فارسی

مایک پمپئو وزیر امور خارجه آمریکا، روز پنج‌شنبه ۵ مارس ۲۰۲۰، از همه کشورها خواست که ایران را به خاطر زیر پا گذاشتن تعهدات خود به موجب توافق‌های هسته‌ای، مورد بازخواست قرار دهند.

پمپئو در یک کنفرانس مطبوعاتی گفت: عدم گزارش ایران درباره مواد هسته‌ای، نقض آشکار توافق منع گسترش سلاح‌های هسته‌ای است.

ایران روز پنج‌شنبه ۵ مارس، بر تصمیم خود مبنی بر ممانعت از ورود بازرسان سازمان ملل به سایت‌های مورد نظرشان برای بازرسی به هدف پاسخ‌دهی به پرسش‌های مربوط به فعالیت‌های قبلی، اصرار ورزید و گفت که دلیل بازرسی براساس باصطلاح؛ «اطلاعات ساختگی» است که توسط سرویس اطلاعاتی اسرائیل، ساخته و پرداخته شده است.

پمپئو از شورای امنیت سازمان ملل‌متحد خواست تا برای تجدید تحریم بین‌المللی تسلیحاتی اعمال شده علیه ایران، تلاش کند. وی در عین حال، از تهران خواست تا با آژانس بین‌المللی انرژی اتمی، همکاری کند.

به نظر وزیر خارجه آمریکا، «ایران باید تمام امکانات خود را در اختیار بازرسان آژانس بین‌المللی انرژی اتمی قرار دهد و باید به تعهدات خود در قبال آژانس، عمل کند.»

پمپئو افزود: «ایران باید دروغ‌پردازی درباره پرونده هسته‌ای را آن‌گونه که درمورد کرونا دروغ می‌گوید، متوقف کند.» وی به پیشنهاد واشنگتن به ایران در خصوص ارائه کمک به آن برای مقابله در برابر شیوع ویروس جدید کرونا، همانند کمک‌های بین‌المللی به کشورهای آسیب دیده از این بیماری همه‌گیر از جمله ایتالیا، اشاره داشت.

پمپئو در پایان تأکید کرد که واشنگتن همچنان به رژیم ایران فشار خواهد آورد تا این رژیم را وادار به تغییر رفتار خود کند و به محروم کردن رژیم ایران از منابع مالی خود، ادامه خواهد داد تا حمایت ایران به بازوهای منطقه‌ای خود را متوقف سازد.

تجدید خشونت در افغانستان، قابل قبول نیست

از سوی دیگر، پمپئو بر این باور است که تجدید خشونت در افغانستان پس از امضای توافقنامه تاریخی میان ایالات‌متحده و طالبان، «غیرقابل قبول»است.

پمپئو چهار روز پس از امضای توافق نامه دوحه، در یک کنفرانس خبری در واشنگتن گفت: «اگر روند صلح می‌بایست جلوبرود، خشونت نیز باید فوراً متوقف شود.»

به نظر او، تمامی طرف‌های ذیربط باید جلوی تعلل را گرفته و همچنین آماده مذاکره، از جمله بحث در مورد جنبه‌های عملی مبادله زندانیان باشند.»

پمپئو همچنین به آنچه که او «تصمیم بی پروا» از سوی قضات دادگاه بین‌المللی کیفری توصیف کرده ، حمله کرد که بر ادامه تحقیقات در خصوص جنایات جنگی در افغانستان، از جمله اقداماتی که ممکن است، نیروهای آمریکایی انجام داده باشند، تاکید دارد.

پمپئو گفت: «این یک اقدام واقعاً شگفت انگیز از سوی نهاد سیاسی غیرقابل بازخواست است که مدعی است، یک نهاد قانونی است.»

او این تصمیم «جسورانه»را محکوم کرد که چند روز پس از اقدام آمریکا در امضای توافقنامه صلح تاریخی در مورد افغانستان، صادرشده که بهترین فرصت برای صلح به شمار می آید.

منبع خبر

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.