رسانه خبری پیامِ ایرانی

ایران: ممنوعیت فعالیت حزب‌الله در آلمان بی‌تدبیری کامل است | ایران | DWتصمیم دولت آلمان برای ممنوع کردن فعالیت نیروها و انجمن‌های وابسته به حزب‌الله لبنان واکنش‌های متفاوتی را در پی داشته است. در حالی که آمریکا و اسرائیل این تصمیم دولت آلمان را ستوده  و از آن به عنوان الگو و سرمشقی برای دیگر کشورهای اروپایی سخن گفته‌اند، مقامات جمهوری اسلامی ایران نسبت به این سیاست ابراز  ناخشنودی کرده‌اند.

خبرگزاری “تسنیم” به نقل از عباس موسوی، سخنگوی وزارت امور خارجه جمهوری اسلامی ایران، تصمیم دولت آلمان را موضعی ناصحیح دانسته که «بدون در نظر گرفتن واقعیات منطقه غرب آسیا» و در همراهی با اهداف اسرائیل و آمریکا اتخاذ شده است.

وزارت کشور دولت آلمان روز پنجشنبه ۳۰ آوریل فعالیت همه‌ نیروهای وابسته به حزب‌الله و همچنین چهار انجمن نزدیک به این گروه را در آلمان ممنوع اعلام کرد. این ممنوعیت شامل همه فعالیت‌ها و از جمله فعالیت‌های مالی و تبلیغاتی این افراد در آلمان می‌شود.

به کانال دویچه وله فارسی در تلگرام بپیوندید

در ارتباط با تصمیم دولت آلمان، پلیس این کشور اقدام به تفتیش مراکز تجمع و مساجد در چند ایالت آلمان نمود. دفاتر انجمن‌های وابسته به حزب‌الله در شهرهای برلین، دورتموند، برمن و مونستر نیز توسط ماموران پلیس تفتیش شدند.

“بی‌احترامی به مردم لبنان”

سخنگوی وزارت امور خارجه جمهوری اسلامی ایران این تصمیم دولت آلمان را “بی‌احترامی کامل آن کشور به دولت و ملت لبنان” دانسته است.

عباس موسوی با اشاره به این نکته که “حزب‌الله بخشی رسمی و مشروع” از دولت و  پارلمان لبنان است، تصمیم دولت آلمان را نشانه “بی‌تدبیری کامل” خوانده است.

سخنگوی وزارت امور خارجه جمهوری اسلامی ایران مدعی شده که حزب‌الله یکی از نیروهای موثر در مبارزه با داعش در منطقه بوده و از این رو “دولت آلمان باید پاسخگوی تبعات منفی تصمیم خود بر مبارزه با گروه‌های واقعی تروریستی در منطقه باشد”.

از سوی دیگر امیر عبداللهیان، دستیار ویژه رئیس مجلس شورای اسلامی و مدیر کل امور بین‌الملل مجلس ممنوع کردن فعالیت حزب‌الله در آلمان را یک “خطای استراتژیک” ارزیابی کرده است.

عبداللهیان، آلمان را متهم به “دنباله‌روی” از سیاست‌های آمریکا و اسرائیل کرد و حزب‌الله لبنان را “ضامن امنیت و تمامیت ارضی” لبنان دانست.

تصمیم دولت آلمان همه فعالیت‌های حزب‌الله در آلمان را شامل می‌شود و تنها محدود به فعالیت شاخه نظامی این گروه نمی‌گردد.

به کانال اینستاگرام دویچه وله فارسی بپیوندید

اتحادیه اروپا در سال ۲۰۱۳ شاخه نظامی حزب‌الله را یک سازمان تروریستی اعلام کرده بود. پیش از این، هلند و بریتانیا نیز بدون تمایز قائل شدن بین شاخه‌نظامی، سیاسی و اجتماعی حزب‌الله، این سازمان را یک سازمان تروریستی ارزیابی کرده بودند.

ریچارد گرنل، سفیر آمریکا در برلین ضمن استقبال از سیاست آلمان در قبال حزب‌الله، خواستار پیروی سایر کشورهای اروپایی از سیاست این کشور شده است.

منبع خبر

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.