رسانه خبری پیامِ ایرانی

آمریکا: ایران به صنعت نفت ونزوئلا کمک می‌کند و طلا می‌گیرد | ایران | DWالیوت ابرامز، مأمور ویژه دولت آمریکا برای پیکار با دولت چپگرای نیکولاس مادورو، روز پنجشنبه (۳۰ آوریل) گفت که در هفته‌های گذشته جمهوری اسلامی ایران “هواپیماهای بیشتر و بیشتری” به ونزوئلا اعزام کرده است.

به گزارش خبرگزاری فرانسه، الیوت ابرامز در انستیتو هادسون، اندیشکده‌ای محافظه‌کارانه در واشینگتن، گفته است: «ما حدس می‌زنیم که هزینه این خدمات با طلا پرداخت می‌شود». 

دویچه وله فارسی را در اینستاگرام دنبال کنید

ابرامز توضیح داد که ونزوئلا می‌کوشد نیازهای فنی صنعت نفت خود را به کمک ایران برطرف کند، اما از آنجا که در بحران شدید ارزی فرو رفته است،  هزینه آن را با طلا پرداخت می‌کند.

او همچنین گفت که ونزوئلا از روسیه و چین تقاضای وام و سرمایه‌گذاری کرده بود، اما به علت فشارهای آمریکا موفق نشد چیزی دریافت کند.

ونزوئلا نیز مانند ایران، زیرا فشار تحریم‌های اقتصادی شدید قرار دارد. مقام‌های آمریکایی از “همکاری روزافزون” میان دو کشور مخالف ایالات متحده ابراز نگرانی کرده‌اند.

همکاری ایران و ونزوئلا

شبکه خبری بلومبرگ به نقل از “منابع آگاه” گزارش داد که دولت ونزوئلا در ماه آوریل، در ازای خدمات فنی ایران جهت بازسازی پالایشگاه‌های این کشور ۹ تن طلا، معادل حدود ۵۰۰ میلیون دلار، با هواپیما به ایران ارسال کرده است.

به کانال دویچه وله فارسی در تلگرام بپیوندید

همزمان خبرگزاری رویترز از قول یک مقام ونزوئلایی گفت که این کشور برای راه انداختن بخشی از پالایشگاه کاردون برای تولید بنزین از ایران تجهیزاتی دریافت کرده است.

به گفته رویترز  در روزهای ۲۱ و ۲۲ آوریل هواپیماهای “ماهان ایر” از مبدا ایران در فرودگاه لا پیدراس در غرب ونزوئلا که محل پالایشگاه کاردون است، فرود آمدند.

وزارت خارجه ونزوئلا تأیید کرده است که نیکلاس مادورو و حسن روحانی رؤسای جمهور دو کشور روز ۱۳ آوریل در تماسی تلفنی درباره افزایش همکاری‌های اقتصادی توافق کرده‌اند.

مایک پومپئو وزیر خارجه آمریکا روز چهارشنبه (۲۹ آوریل) انتقاد کرد که هواپیماهای متعددی وابسته به شرکت ایرانی “ماهان ایر” در ونزوئلا مشاهده شده است.

پومپئو تصریح کرد: «این پروازها باید متوقف شود و کشورها باید برای جلوگیری از عبور هواپیماهای (این شرکت) از آسمان خود تلاش کنند».

آمریکا از حدود یک سال پیش برای واژگونی دولت چپگرای مادورو تلاش می‌کند و خواهان به قدرت رسیدن رهبر مخالفان او خوان گوایدو است.

ونزوئلا در حال حاضر با بحران سیاسی ناشی از اعتراضات گسترده به ادامه زمامداری نیکلاس مادورو مواجه است.

نتایج انتخابات ریاست جمهوری سال ۲۰۱۸ با اعتراض مخالفان رژیم روبرو شد.

حدود ۶۰ کشور جهان خوان گوایدو را به عنوان رئیس جمهور موقت ونزوئلا به رسمیت شناخته‌اند. چند کشور از جمله روسیه، ایران، چین و ترکیه همچنان حامی رژیم حاکم هستند.

منبع خبر

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.