رسانه خبری پیامِ ایرانی

خبرگزاری هرانا | بازداشت بیش از دو هزار و ۶۰۰ متخلف زیست محیطی همزمان با محکومیت چند متخلف دیگر


خبرگزاری هرانا – طی هفته گذشته ۴ شکارچی متخلف به تحمل حبس و پرداخت جزای نقدی محکوم شدند. همچنین مسئولان حوزه محیط زیست در نقاط مختلف ایران از بازداشت بیش از ۸۰ متخلف زیست محیطی خبر دادند. در خبری دیگر مدیرکل حفاظت محیط زیست استان آذربایجان شرقی از معرفی ۶۰۶ متخلف زیست محیطی در استان به دستگاه قضایی طی سال ۹۸ خبر داد و فرمانده یگان حفاظت محیط زیست مازندران از بازداشت ۲ هزار شکارچی غیر مجاز در هنگام شکار در مناطق حفاظتی و شکار ممنوع استان در سال گذشته خبر داد.

به گزارش خبرگزاری هرانا به نقل از ایرنا، ۲ شکارچی غیرمجاز در شهرستان سلسله در استان لرستان به تحمل حبس و جزای نقدی محکوم شدند.

علیرضا رحیمی گریران، رییس اداره حفاظت محیط زیست سلسله اظهار داشت: “یک گروه شکارچی غیر مجاز که در زمستان ۹۸ در ارتفاعات گرین اقدام به شکار غیر مجاز بز کوهی کرده بودند توسط محیط بانان دستگیر و از آنان یک قبضه سلاح غیر مجاز ام یک و یک قبضه سلاح تک لول و لاشه شکار های صورت گرفته کشف و ضبط گردید”.

وی بیان کرد: “برای یکی از این متهمان حکم سه سال حبس صادر شده و اسلحه های توقیفی نیز مصادره و ۸ میلیون تومان جریمه نیز برای این متهمان صادر شده است”.

محکومیت یک شکارچی متخلف در دامغان

به گزارش خبرگزاری صداوسیما، یک شکارچی متخلف در شهرستان دامغان واقع در استان سمنان به پرداخت جزای نقدی محکوم شد.

رئیس محیط زیست شهرستان دامغان گفت: “با تلاش ماموران حفاظت محیط زیست، از منزل یک شکارچی متخلف مقادیری گوشت و ادوات شکار شامل ۲ دستگاه دوربین چشمی، یک قبضه اسلحه، ۱۰۰ عدد فشنگ جنگی کشف وضبط شد”.

آذر پور افزود: “این فرد متخلف که در منطقه شور تنگه دامغان شکار کرده بود، به ۶۰۰ میلیون ریال جریمه نقدی محکوم شد”.

محکومیت یک شکارچی متخلف در مشگین ‌شهر

به گزارش ایرنا، عامل شکار یک قلاده خرس قهوه‌ای در شهرستان مشگین ‌شهر در استان اردبیل به پرداخت جریمه نقدی محکوم شد.

رییس اداره حفاظت محیط زیست مشگین‌شهر گفت: “با پیگیری بخش حقوقی اداره کل حفاظت محیط زیست استان اردبیل و حفاظت محیط زیست شهرستان مشگین‌شهر، عامل شکار یک قلاده خرس قهوه‌ای که سال گذشته پیرو گزارش مردمی کشف شده بود، محکوم به پرداخت ۵۰ میلیون ریال جریمه نقدی در حق صندوق دولت به جای حبس تعزیری و پرداخت مبلغ ۵۰۰ میلیون ریال ضرر و زیان در حق سازمان حفاظت محیط زیست شد”.

محکومیت یک شکارچی متخلف در شهرکرد

به گزارش خبرگزاری صدا و سیما، یک نفر متخلف محیط زیست در حین زنده‌ گیری پرندگان در شهرستان شهرکرد دستگیر شد.

مدیر کل محیط زیست استان چهارمحال و بختیاری گفت: “از این متخلف چهار قطعه بلدرچین به همراه ادوات زنده‌گیری کشف و ضبط شد که این پرندگان درمحل صید به طبیعت بازگردانده شدند”.

شهرام احمدی افزود: “این متخلف پس از دستگیری تحویل مراجع قضایی و به پرداخت پنج میلیون ریال جزای نقدی محکوم شد”.

بازداشت یک شکارچی متخلف در سرخه

به گزارش خبرگزاری صداوسیما استان سمنان، رئیس اداره حفاظت محیط زیست شهرستان های سمنان و سرخه گفت: “با تلاش ماموران اجرایی شهرستان، یکی از متخلفان شکار و صید در زیستگاه حیات وحش شهرستان سرخه، قبل از اقدام به شکار، شناسایی شد”.

حسین حیدرپور افزود: “یک قبضه اسلحه قاچاق ساچمه زنی به همراه تعدای فشنگ غیرمجاز و اداوات شکار نیز کشف شد”.

وی تصریح کرد: “متخلف بازداشت و  به مراجع قضایی ارجاع داده شد”.

بازداشت ۴ شکارچی متخلف در نهبندان

به گزارش مهر، فرمانده یگان حفاظت محیط زیست خراسان جنوبی گفت: “سه شکارچی غیر مجاز در شهرستان مرزی نهبندان دستگیر شدند”.

مسعود مستقیم اظهار کرد: “با حضور فعال و به موقع یگان حفاظت محیط زیست خراسان ‌جنوبی در مناطق مرزی استان در شهرستان نهبندان سه شکارچی غیر مجاز در حین شروع به شکار و قبل از انجام شکار غیرمجاز حیات وحش دستگیر شدند”.

فرمانده یگان حفاظت محیط زیست خراسان جنوبی بیان‌ کرد: “از این شکارچیان تعداد یک قبضه سلاح شکاری گلوله‌زنی به همراه ادوات انجام شکار غیر مجاز حیات وحش، تعداد ۱۱ عدد فشنگ سلاح گلوله‌زنی و دوربین چشمی کشف و ضبط شد”.

مستقیم ادامه داد: “همچنین در یک مورد دیگر با رصد و پایش مستمر، منظم و گسترده فضای ‌مجازی از جانب یگان حفاظت محیط زیست شکارچی غیرمجاز تعداد دو سر خرگوش در مناطق آزاد کویری خراسان جنوبی شناسایی و دستگیر شد”.

بازداشت ۳۳ شکارچی متخلف در خراسان جنوبی

فرمانده یگان حفاظت محیط ‌زیست خراسان ‌جنوبی از دستگیری ۳۳ شکارچی غیرمجاز و متخلف زیست‌محیطی از ابتدای سال ۹۹ در خراسان جنوبی خبر داد.

مسعود مستقیم با بیان اینکه ۱۴ نفر قبل از انجام شکار غیرمجاز حیات وحش و حین شروع به شکار دستگیر شدند، افزود: “از شکارچیان غیرمجاز لاشه ۲ راس جبیر، ۲ راس قوچ وحشی، یک راس کل وحشی، ۱۴ قطعه کبک، دام‌ها و تله‌های زنده‌گیری و شکار غیرمجاز پرندگان وحشی و سایر حیوانات کشف شد”.

وی تصریح کرد: “سلاح‌های شکاری ساچمه‌زنی و گلوله‌زنی، فشنگ‌های غیرمجاز خفیف، فشنگ‌های سلاح‌های شکاری گلوله‌زنی و ساچمه‌زنی و ادوات و وسایل انجام شکار غیرمجاز حیات وحش، دوربین‌های چشمی و چاقو، نورافکن و قفس‌های نگهداری پرندگان وحشی از دیگر مواردی است که کشف و ضبط شده است”.

بازداشت ۴ شکارچی متخلف در نیشابور

به گزارش خبرگزاری صداوسیما، شکارچی غیرمجاز قوچ وحشی در نیشابور در خراسان رضوی شناسایی و دستگیر شد.

رئیس اداره حفاظت محیط زیست نیشابور گفت: “با دریافت گزارش مردمی مبنی بر دستگیری شکارچی غیر مجاز قوچ وحشی در نیشابور شکار غیرمجاز یک راس قوچ اوریال به دست یکی از اهالی شهر بار، متخلف شناسایی و رد یابی شد”.

محمدمهدی نوربخش افزود: “ماموران یگان حفاظت پناهگاه حیات وحش حیدری پس از هماهنگی با دادستانی عمومی انقلاب شهرستان نیشابور با همکاری ماموران انتظامی به منزل فرد متخلف مراجعه و در بازرسی از آن گوشت و اجزای لاشه یک راس قوچ وحشی را کشف کردند”.

وی افزود: “در این بازرسی، دو دستگاه دوربین چشمی، دو قبضه اسلحه بادی و یک تیر فشنگ جنگی اسلحه شکاری کشف و ضبط شد و متخلف با تشکیل پرونده تخلف شکار و صید و مستندات به مراجع قضایی معرفی شد”.

در گزارشی دیگر، محمدمهدی نوربخش از بازداشت ۳ شکارچی متواری دیگر در پناهگاه حیات وحش حیدری خبر داد.

وی گفت: “محیط بانان در حال گشت و کنترل در منطقه بودند که با شنیدن صدای شلیک گلوله بلافاصله به محل تیراندازی حرکت و متوجه حضور ۳ شکارچی شدند که دو نفر از شکارچیان کوله پشتی و وسایل خود را رها کرده و متواری شدند”.

محمدمهدی نوربخش افزود: “پس از تعقیب و گریز یک نفر از متخلفان به همراه یک قبضه اسلحه گلوله زنی، دو عدد کوله پشتی، یک دستگاه دوربین چشمی و ۹ عدد تیر جنگی و اجزای یک راس قوچ اوریال دستگیر شد”.

وی افزود: “دو نفر شکارچی متهم و متواری از ساکنین روستاهای اطراف پناهگاه حیات وحش حیدری نیز که قبلا توسط محیط بانان شناسایی شده بودند، به مراجع قضایی نیشابور معرفی شدند”.

بازداشت یک شکارچی متخلف در آرادان

به گزارش خبرگزای صداوسیما، جواد شاه حسینی رییس اداره حفاظت محیط زیست شهرستان آرادان در استان سمنان گفت: “یک شکارچی متخلف در روستاهای حاشیه منطقه شکار ممنوع خنار، یک قوچ وحشی شکار کرده بود که با تلاش ماموران حفاظت محیط زیست دستگیر شد”.

وی افزود: “علاوه بر قوچ وحشی، یک قبضه سلاح گلوله زنی غیرمجاز هم کشف شد و پرونده این شکارچی متخلف به مراجع قضایی ارجاع داده شد”.

بازداشت ۳ شکارچی متخلف در پناهگاه حیات وحش یخاب

به گزارش خبرگزاری صدا و سیما، شکارچیان متخلف با لاشه یک راس کل وحشی در پناهگاه حیات وحش یخاب در استان اصفهان دستگیر شدند.

رئیس اداره حفاظت محیط زیست آران و بیدگل گفت: “در پی تیر اندازی در منطقه یخاب یگان حفاظت این اداره در یک عملیات تعقیب و مراقبت شبانه روزی، سه متخلف شکار و صید در این منطقه دستگیر شدند”.

الله یار دولتخواه افزود: “از متخلفان لاشه یک راس کل وحشی و سلاح کشف و ضبط شد و متخلفان تحویل مراجع قضایی شدند”.

بازداشت یک شکارچی غیر مجاز در سرخس

به گزارش خبرگزاری صداوسیما، یک شکارچی متخلف در شهرستان سرخس در استان خراسان رضوی از طریق فیلم‌ها و عکس‌هایی که از نحوه صید پرندگان در شبکه‌های مجازی منتشر می‌کرد، شناسایی و دستگیر شد.

رئیس اداره‌ حفاظت محیط زیست سرخس گفت: “در بازرسی از منزل متخلف در یکی از روستاهای این شهرستان، ۴ قطعه کبک، ۴ عدد قفس و ۳ رشته دام کشف و ضبط شد؛ همچنین بازبینی فیلم‌ها و عکس‌هایی که توسط فرد متخلف در فضای مجازی منتشر شده بود حاکی از صید غیرمجاز ۲۰ قطعه کبک، یک قطعه مرغابی سرسبز بود”.

موسی غلام‌زاده افزود: “فرد متخلف سال گذشته نیز به جرم شکار غیرمجاز ۴ قطعه کبک ضمن پرداخت ۸ میلیون ریال بابت ضرر و زیان وارد شده به محیط زیست، به مجازات شش ماه حبس تعزیری تعلیقی به مدت سه سال محکوم شده بود”.

بازداشت ۳ گروه غیر مجاز در پاسارگاد

به گزارش خبرگزاری صدا و سیما، رییس اداره حفاظت محیط زیست شهرستان پاسارگاد واقع در استان فارس گفت: “ماموران یگان حفاظت محیط زیست شهرستان در گشت و کنترل حوزه استحفاظی، موفق به دستگیری سه گروه از متخلفان زنده گیری پرندگان وحشی شدند”.

کشاورز افزود: “از این متخلفان ۹ قطعه کبک و بلدرچین وحشی، دام زنده گیری و یک دستگاه اسپیکر کشف و ضبط شد و پرونده قضایی متخلفان برای رسیدگی و صدور حکم به مراجع قضایی ارجاع شده است”.

بازداشت ۵ شکارچی غیر مجاز در استان اصفهان

به گزارش خبرگزاری صدا و سیما، ۱۴ متخلف شکار و صید در یک ماه گذشته در زیستگاهها و مناطق حفاظت شده استان اصفهان دستگیر شدند.

فرمانده یگان حفاظت اداره‌کل محیط زیست اصفهان گفت: “از این متخلفان دو قبضه سلاح غیرمجاز و سه قبضه سلاح مجاز کشف و ضبط شد”.

مرتضی جمشیدیان افزود: “همچنین هشت عدد فشنگ غیر مجاز چهارپاره، هشت عدد فشنگ ام یک، ۲ دستگاه دوربین چشمی، یک قبضه چاقو، ۲ عدد جلد اسلحه-، ۲ عدد کوله پشتی ، هفت عدد پوکه، یک دستگاه موتورسیکلت هم از متخلفان کشف و ضبط شد”.

بازداشت ۱۴ شکارچی غیر مجاز در استان اصفهان

به گزارش مهر، رئیس اداره حفاظت محیط زیست زابل گفت: “یگان حفاظت محیط زیست این شهرستان ۵ تن شکارچی متخلف را در تالاب هامون شناسایی و دستگیر کرد”.

مهدی سراوانی اول، ادامه داد: در این مأموریت از افراد دستگیر شده تعداد ۵ قبضه اسلحه شکاری و از عشایر منطقه نیز دو قبضه اسلحه شکاری و تعداد ۱۷ قطعه پرنده از نوع گونه چنگر کشف شد.

وی با اشاره به اینکه از متخلفان تعداد ۱۷ قطعه پرنده از نوع گونه «چنگر» نیز کشف شد،

بازداشت ۶۰۶ متخلف زیست محیطی در استان آذربایجان شرقی

به گزارش ایسنا، مدیرکل حفاظت محیط زیست استان آذربایجان شرقی به معرفی ۶۰۶ متخلف زیست محیطی در استان به دستگاه قضایی طی سال ۹۸ اشاره کرد و گفت: “این افراد با تشکیل ۴۰۰ فقره پرونده به مراجع قضایی تحویل داده شدند”.

حمید قاسم با اشاره به برخورد یگان حفاظت این اداره کل با ۱۱۴ مورد عمده آلودگی زیست محیطی در استان طی سال ۹۸، گفت: “این موارد شامل آلودگی‌های ناشی از هوا، پسمانمتخلف زیست محیطید و تخلیه فاضلاب واحدهای صنعتی و معدنی و خدماتی استان بوده است”.

وی با بیان اینکه در سال گذشته ۳۱۵ مورد اخطاریه زیست محیطی به واحدهای تولیدی استان صادر شده است، افزود: “طی این مدت، با ۱۴۹ مورد تخریب در مناطق چهارگانه برخورد شده که بیشتر آن‌ها در مناطق پارک ملی کنتال، منطقه سهند، ارسباران، کیامکی، دیزمار، کاغذکنان و منطقه فسیلی مراغه بوده است”.

وی، با اشاره به وقوع ۶۰ مورد آتش سوزی در مناطق مختلف حفاظت شده استان در سال گذشته، گفت: “متاسفانه این آتش سوزی‌ها خساراتی را به مناطق حفاظت شده استان وارد کرد”.

بازداشت ۲ هزار شکارچی غیر مجاز در استان مازندران

به گزارش ایرنا، فرمانده یگان حفاظت محیط زیست مازندران گفت: “در سال گذشته ۲ هزار شکارچی غیر مجاز در هنگام شکار در مناطق حفاظتی و شکار ممنوع استان دستگیر شدند”.

مسلم آهنگری افزود: “یک هزار و ۸۳ نفر از شکارچیانی که در این مناطق دستگیر شدند، سرگرم شکار پرندگان مهاجر در تالاب و آببندان بودند که از سوی نیروهای یگان حفاظت دستگیر شدند”.

وی اضافه کرد: “در این مدت از شکارچیان غیرمجاز در استان یک هزار و ۲۴۲ قبضه سلاح دارای مجوز و فاقد مجوز کشف و ضبط شد”.

بازداشت ۳۰ متخلف زیست محیطی در استان قزوین

به گزارش ایلنا، ۳۰ متخلف زیست محیطی در استان قزوین بازداشت شدند.

مهدی طاهری، فرمانده یگان حفاظت محیط زیست استان قزوین گفت: “محیط بانان استان حین گشت و کنترل موفق به دستگیری ۳۰ نفر متخلف شکار و صید و تخریب کننده محیط زیست شده که در این خصوص ۲۲ فقره پرونده تخلف تشکیل و به مراجع محترم قضائی ارجاع داده شده است از ۲۲ پرونده تشکیل شده ۱۳ پرونده مربوط به تخلفات شکار و صید بود”.

فرمانده یگان حفاظت محیط زیست استان ادامه داد: “از متخلفین تعداد ۶ قبضه سلاح شکاری مجاز و ادوات شکار و صید شامل «توره، طناب و تله مخصوص زنده گیری پرندگان و قفس زنده نگهدار، فشنگ کالیبر ۱۲، دوربین چشمی و …» و ۶۳ گونه از انواع پرندگان و پستانداران شامل کل و بز، روباه، گراز، خرگوش، دلیجه، عقاب طلایی، کبک معمولی، کبوتر چاهی، کبوتر جنگلی، قمری، سهره طلایی و زاغی کشف و ضبط شد”.

وی افزود: “۱۰ فقره از پرونده‌های تشکیل شده در حوزه تخریب، آلودگی محیط زیست و تعلیف دام غیر مجاز در حوزه استحفاظی استان بوده که در این راستا مأمورین یگان حفاظت محیط زیست استان موفق به کشف یک مورد آلودگی محیط زیست و توقیف بیش از ۱۱۵۰۰ کیلوگرم چوب درختان ممنوع قطع با دو دستگاه خودرو نیسان و کامیون شدند”.منبع خبر

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.