رسانه خبری پیامِ ایرانی

پرچم فاطمیون و داعش در یک قاب؛ نگرانی از ایجاد جنگ داخلی در افغانستان۲۸ دقیقه

دانیال دایان، هرات

پخش پرچم «لشکر فاطمیون» در کنار پرچم گروه «داعش» در آگهی‌های شماری از تلویزیون‌های مشهور افغانستان، بیم تقابل این دو گروه را در این کشور افزایش داده است. این در حالی‌ است که برای اولین بار در افغانستان از عنوان «گروه تروریستی» برای لشکر فاطمیون استفاده شده است.
لشکر فاطمیون شاخه نظامی نیروی «قدس» سپاه ایران است که از مهاجران افغانستانی تشکیل شده است و از آن‌ها برای جنگ سوریه در جهت منافع جمهوری اسلامی استفاده می‌شود.

در این آگهی‌های‌ تلویزیونی آمده‌ است: «همسایگان ما برای افغانستان اهمیت قائل نمی‌شوند و آن‌ها ما را نابود می‌کنند. فریاد مردم ما تا زمانی که تاثیر مخرب همسایه‌های ما ادامه داشته باشد، متوقف نخواهد شد.»
تاکنون حکومت افغانستان در مورد نشر پرچم لشکر فاطمیون در کنار پرچم گروه داعش در رسانه‌ها ابراز نظری نکرده است.

داعش تاکنون مسوولیت عملیات‌های بسیاری را برعهده گرفته است که در آن افغانستانی‌های بسیاری، به ویژه از قوم «هزاره» کشته‌ شده‌‌اند. اما هنوز گزارشی مبنی بر انجام عملیات نظامی توسط لشکر فاطمیون در افغانستان ثبت نشده است.
دو گروهی که در سوریه مقابل هم ایستاده بودند، حالا پرچم‌هایشان در تلویزیون افغانستان کنار هم قرار گرفته و حکومت این کشور هم سکوت کرده است.

پخش این دو پرچم کنار هم با موجی از انتقادها در افغانستان مواجه شده است. «مهدی حدید»، عضو شورای استان هرات به «ایران‌وایر» می‌گوید باید نهادهای امنیتی و حقیقت‌یابی افغانستان منابع اصلی تهیه این آگهی‌ها را پیدا و با عاملان آن برخورد جدی کنند: «دوستان برای من گفتند که این آگهی‌ها از طریق تلویزیون‌های طلوع، لمر و چند تا دیگر از این رسانه‌ها پخش شده‌اند. بحث آزادی بیان جدا است و بحث جبهه ایجاد کردن، جدا. ریاست امنیت ملی و شورای امنیت ملی کشور باید کسانی را که روی اذهان مردم کار کرده و صف‌آرایی ذهنی و فیزیکی و تهدید امنیتی ایجاد می‌کنند، بازداشت کنند.»

او تاکید دارد که حکومت افغانستان نباید به کسانی که در تلاش شعله‌‌ور کردن اختلافات مذهبی هستند، اجازه فعالیت بدهد؛ آن‌هم در شرایطی که تقابل قومی، نژادی، زبانی و مذهبی سال‌ها است که افغانستان را آسیب‌پذیر کرده است.
نزدیک به نیم قرن می‌شود که افغانستان درگیر جنگ است و حالا با کنار هم قرار گرفتن پرچم این دو گروه، بر نگرانی‌ها افزوده شده است. «مهدی حدید» می‌گوید: «جرقه‌های کوچک مانند پخش آگهی پرچم فاطمیون در کنار داعش در تلویزیون، باعث شکل گرفتن انفجارات در سطح شهر و کشور می‌شود.»

البته او تاکید دارد که فعالیت‌های لشکر فاطمیون در بیرون از مرزهای افغانستان بوده است: «اما در صورتی که شیعیان افغانستان مورد تهدید مستقیم قرار بگیرند، شاید جبهه مقاومت تشکیل شود.»

این در حالی‌ است که بسیاری از اعضای لشکر فاطمیون به افغانستان بازگشته‌اند. آن‌ها هم از سوی نیروهای فعال داعش در این کشور احساس ناامنی دارند و هم از سوی حکومت افغانستان. جمهوری اسلامی ایران، افغانستانی‌ها را با وعده‌هایی مثل دست‌مزد بالا و مدارک اقامت، زیر پرچم فاطمیون به سوریه فرستاده است. اعضای لشکر فاطمیون، شهروندان هزاره و شیعه افغانستان هستند.

«علیرضا» نام مستعار یکی از جنگ‌جویان لشکر فاطمیون است که در سال ۲۰۱۷ سه مرتبه به عنوان جنگ‌جوی این گروه نظامی در جهت تامین بقای حکومت «بشار اسد» و منافع جمهوری اسلامی در سوریه جنگیده است. اصرار خانواده و ترس از مرگ، او را واداشت تا به افغانستان بازگردد.

او در گفت‌وگو با «ایران‌وایر» تاکید کرد که اگرچه در سوریه علیه داعش جنگیده است اما این مساله باعث نمی‌شود که در کشور خودش اسلحه به دست بگیرد: «من هیچ‌وقت در مقابل هم‌وطنان خود تفنگ نمی‌گیرم. فاطمیون هیچ گاه در جهت خرابی افغانستان کار نمی‌کنند. من وطن خود را دوست دارم. اگر حکومت افغانستان برای جنگ با هراس‌افکنان به نیروی بیشتری نیاز داشته باشد، حاضرم زیر پرچم کشور خودم علیه این گروه‌ها بجنگم.»

«بلقیس روشن»، نماینده مجلس افغانستان در همین خصوص به «ایران‌وایر»‌ توضیح داد جمهوری اسلامی با سوء استفاده از فقر افغانستانی‌ها و عقاید مذهبی‌شان، آن‌ها را به جنگ سوریه فرستاده است و شمار بسیاری از آن‌ها در جنگ کشته و زخمی شده‌اند.
او نگران است که ایران برای تامین منافع خود در افغانستان از لشکر فاطمیون استفاده کند. بسیاری از سیاسیون و جوامع مدنی افغانستان، جمهوری اسلامی را متهم کرده‌اند که در ایجاد نیروهای نیابتی در افغانستان فعالیت دارد. در حال حاضر هم گفته می‌شود که بخشی از طالبان توسط ایران حمایت می‌شوند.

پیش‌تر، «عارف رحمانی»، نماینده مجلس افغانستان در حساب کاربری خود در توییتر نوشته بود وقتی رییس عمومی امنیت ملی افغانستان به کمیسیون امنیت داخلی فراخوانده شده، از او درباره فعالیت‌های لشکر فاطمیون در این کشور سوال پرسیده و با پاسخ منفی مواجه شده بود. او گفته بود: «لشکر فاطمیون هیچ‌گونه فعالیتی در داخل کشور ندارند و از این نظر تهدید بالفعل نیستند.»

در مقابل این اظهارات، «قادر کامل»، تحلیل‌گر سیاسی افغانستانی نظر متفاوتی دارد. او به «ایران‌وایر» گفت: «لشکر فاطمیون تهدیداتی متوجه افغانستان می‌کند. این نگرانی وجود دارد که ایران از لشکر فاطمیون به‌عنوان ابزار و کارت بازی برای ضربه‌ زدن به منافع امریکا استفاده کند.»

او هشدار داد که ممکن است در موج بازگشت مهاجران افغانستانی از ایران به دلیل شیوع ویروس کرونا، شماری از جنگ‌جویان فاطمیون هم باشند که می‌خواهند دامنه بحران و ناامنی را در افغانستان گسترش دهند: «اگر حکومت افغانستان تدابیر در نظر نداشته باشد، تاثیرات و پیامدهای فاجعه‌بار در آینده قابل کنترل نخواهد بود.»

«غلام فاروق راسب»، یکی از کنش‌گران مدنی و سیاسی نیز در گفت‌وگو با «ایران‌وایر»، لشکر فاطمیون را تهدیدی برای منافع افغانستان دانست. او نگران تکرار جنگ‌های داخلی در افغانستان است: «حکومت افغانستان نباید به گروه‌های مسلح غیرمسوول تحت هر نام و همین‌طور گروه فاطمیون اجازه بدهد که مسلح شوند.»

هنوز معلوم نیست که آیا جمهوری اسلامی در صدد استفاده از لشکر فاطمیون در افغانستان است یا خیر. اما اعضای این گروه نظامی آموزش دیده‌اند و حالا با کنار هم قرار گرفتن پرچم‌های فاطمیون و داعش کنار هم، بر حس ناامنی و نگرانی‌های افغانستانی‌ها دامن زده شده است.منبع خبر

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.