رسانه خبری پیامِ ایرانی

درگیری‌های خونین در سقطرا، میراث طبیعی یمن


Share

انفجارهایی در مجمع‌الجزایر سُقُطرا واقع در جنوب یمن رخ داد. نیروهای نظامی که از سوی امارات متحده عربی تأمین می‌شوند، برای کنترل شهر مرکز سقطرا به آن حمله کردند. مجمع‌الجزایر سقطرا در یمن میراث جهانی یونسکو محسوب می‌شود.

سربازان ارتش یمن ـ عکس از شاتراستاک

به‌گزارش آسوشیتدپرس، نیروهای وابسته به شورای انتقالی جنوب یمن که هفته گذشته در اقدامی علیه دولت عبد ربه منصور هادی و متحد سعودی آن در جنوب یمن اعلام خودمختاری کردند جمعه ۱۲ اردیبهشت / یکم مه به حدیبو مرکز مجمع الجزایر سقطرا حمله کردند.

شورای انتقالی جنوب یمن از حمایت امارات متحده عربی برخوردار است و تحرکات نظامی اخیر آن در جنوب یمن نگرانی‌های تازه‌ای را برانگیخته است.

فرمانداران سقطرا و چندین استان جنوبی دیگر، پیشنهاد خودمختاری شورای انتقالی جنوب یمن را رد و از عبد ربه منصور هادی رئیس جمهوری به‌رسمیت شناخته‌شده بین‌المللی که در ریاض، پایتخت عربستان سعودی مستقر است، حمایت کرده‌اند.

شاهدان عینی گفته‌اند که تانک‌ها و توپخانه‌ها اوایل روز جمعه منطقه کوهستانی هیبت واقع در ۲۰ کیلومتری خارج از حدیبو را گلوله‌باران کردند. همزمان درگیری بین نیروهای شورای انتقالی و نیروهای وفادار به دولت هادی آغاز شد. شلیک‌ها مناطق مسکونی خارج از حدیبو را مورد هدف قرار دادند.

یک خبرنگار رادیو محلی سقطرا اعلام کرد که سعودی‌ها برای متوقف کردن درگیری‌ها نیرو و وسایل نقلیه زرهی مستقر کردند. او افزود در طول هفته‌های اخیر نیروهای دولتی پست‌های بازرسی ایجاد کردند، به نیروهای شورای انتقالی جنوب یمن یورش بردند و برای در دست گرفتن کنترل دفتر فرمانداری شماری از آن‌ها را دستگیر کردند.

به‌گفته این خبرنگار، در این درگیری‌ها یک سرباز دولتی کشته شد و چندین نفر دیگر نیز زخمی شدند. او گفت: «این اولین بار است که شاهد چنین خشونت‌هایی هستیم. از طلوع آفتاب، صدای انفجارها و شلیک‌های سنگین شنیدیم.»

رمزی محروس، فرماندار سقطرا در اظهارات کوتاهی که از تلویزیون دولتی پخش شد گفت نیروهای او با شبه‌نظامیان جدایی‌طلب مقابله کرده و «موفق شده‌اند جلوی پیش‌روی آن‌ها را بگیرند».

احمد عبید بن دغر، نخست‌وزیر پیشین یمن، در پستی در صفحه توییتر خود، خواستار کمک شد و هشدار داد که شبه‌نظامیان در تلاش‌اند تا کنترل استان را «با استفاده از انواع سلاح‌های سنگین» به‌دست گیرند.

این درگیری‌ها آسیب‌های جبران‌ناپذیری به سقطرا وارد خواهد کرد. سقطرا سرشار از تنوع زیستی، گونه‌های گیاهی، غارهای آتشفشانی، سواحل زیبا و آب‌های بلوری و صخره‌های مرجانی طبیعی و دست‌نخورده است. این مجمع‌الجزیره میراث جهانی یونسکو است.

چهارشنبه ۱۰ اردیبهشت / ۲۹ آوریل، هیئت دولت عربستان سعودی بر ضرورت بازگشت اوضاع عدن در جنوب یمن به روال قبلی پیش از اعلام خودمختاری شورای انتقالی جنوبی تأکید کرد.

همزمان، مایک پمپئو وزیر خارجه آمریکا اعلام کرد واشنگتن نگران اعلام خودمختاری شورای انتقالی جنوبی در یمن است و نسبت به اقداماتی که تلاش‌های احیای مذاکرات سیاسی میان دولت یمن و حوثی‌ها را تهدید می‌کند، هشدار داد.

تابستان گذشته امارات متحده عربی اعلام کرد که به نقش خود در درگیری‌های یمن پایان می‌دهد. با این حال، ناظران بر این باورند که امارات از طریق نیروهای نیابتی خود در یمن همچنان به فعالیت خود در این کشور ادامه می‌دهد.

امارات پیش از عقب‌نشینی یک پایگاه نظامی در سقطرا مستقر کرده بود که از موقعیت استراتژیک خوبی برخوردار بود و به یک مسیر حمل و نقل دریایی حیاتی مشرف بود. عربستان سعودی پس از اعتراضات دولت هادی، نیروهای خود را به این جزیره اعزام و آرامش نسبی برقرار کرد.

این درگیری‌ها زمانی در یمن رخ می‌دهند که سازمان ملل نسبت به ادامه جنگ در این کشور و شیوع ویروس جدید کرونا در آن هشدار داده است.

بیشتر بخوانید:

عربستان خواهان لغو خودمختاری در جنوب یمن شد

Share

منبع خبر

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.