رسانه خبری پیامِ ایرانی

کرونا در ایران: کارگران روزمزد و موقت در معرض بیکاری و گرسنگی


Share

با شیوع کرونا در ایران علاوه بر این که کارگران و خانواده‌هایشان در معرض ابتلا به بیماری قرار دارند، خطر بیکاری کارگران هم افزایش یافته است. گزارش‌هایی از بیکار شدن کارگران ساختمانی، و کارگران مغازه‌هایی که در اثر شیوع کرونا بسته می‌شوند منتشر شده است؛ کارگران روزمزد و موقتی که بیمه نیستند و نمی‌توانند از مقرری بیکاری استفاده کنند و در معرض گرسنگی قرار می‌گیرند. تازه‌ترین خبرها مربوط به بسته شدن بازار گل و گیاه غرب تهران (ستاری) و بیکاری کارگران و غرفه‌داران این بازار است. یک فعال صنفی کارگران باربر قائمشهر در استان مازندران هم گفته است کار باربران ۳۰ تا ۴۰ درصد کاهش یافته است.

خبرگزاری دولتی کار ایران (ایلنا) پنجشنبه ۱۵ اسفند در دو گزارش از بیکارشدن ده‌ها کارگر در اطراف تهران و قائم‌شهر بر اثر شیوع کرونا خبر داده است. هر دو مورد مربوط به مشاغلی است که به طور معمول در آستانه سال نو رونق و درآمد دارند: باربری و فروش گل.

باربران کارمزدند و دستمزدشان پائین‌ و حتی کمتر از حداقل دستمزد است. به گفته‌ی قربان حسن‌زاده فعال صنفی کارگران باربر قائمشهر باربران این شهر حدود هزار نفرند و این صنف سال گذشته در استانه عید حتی یک درصد هم بیکاری نداشته است اما امسال باربران زیادی خانه‌نشین شده و درآمدی ندارند:

«معمولاً شب عید کار برای کارگران باربر زیاد است اما امسال متاسفانه به خاطر شیوع کرونا، بازار کار ما دچار رکود شده؛ در حال حاضر، حدود ۳۰ تا ۴۰ درصد کارگران باربر قائمشهر بیکارند. در واقع امید کارگران باربر به شب عید بود که امسال متاسفانه این امید به ناامیدی مبدل شد.»

او درباره سلامتی کارگران باربری که کار دارند هم نگران است زیرا با این که در اماکن عمومی کار می‌کنند و با افراد زیادی سر و کار دارند اما ماسک و دستکش ندارند و آن را با هزینه شخصی خود تامین می‌کنند.

بازار گل و گیاه غرب تهران هم که از سوی شهرداری به علت شیوع کرونا تعطیل شده بیکاری ده‌ها کارگر و غرفه‌دار را در پی داشته که از بیمه اجتماعی هم بی‌بهره‌اند.

این کارگران که بنا بر گزارش در روستای «کِشار بالا» از توابع بخش کن شهرستان تهران ساکن هستند بیش از ۱۰۰ خانوارند که از فروش گل و گیاه زندگی می‌کنند.

یکی از این کارگران گفته است:

«امسال به تازگی ازدواج کرده‌ام اما شیوع کرونا به کل بازار کار ما را به هم ریخته است. ما روزمزد هستیم. هر روزی که کار کنیم، مزد می‌گیریم. از بیمه هم خبری نیست. اسفند ماه همیشه یک نوری در دلمان روشن می‌شد که اینجا مشغول به کار می‌شویم و پول نسبتاً خوبی نصیبمان می‌شود. حالا نمی‌دانم با همه هزینه‌هایی که انتظارم را می‌کشند، چطور باید کنار بیایم. شغل دیگری هم نیست.»

یک کارگر دیگر پرسیده است:

«الان با وجود کرونا کجا برویم؟ چطور از پس هزینه‌های عید بربیاییم؟ کجا دنبال شغل بگردیم؟ درحالیکه مرفهین در خانه نشسته و خود را قرنطینه کرده‌اند، کارگران صبح به صبح از خانه بیرون می‌زنند و مطابق روال قبل کار می‌کنند. انگار نه انگار که بیماری در مناطق فقیرنشین وجود دارد.»

گرچه شهرداری اعلام کرده تعطیلی این بازار موقت است و قول بازگشایی آن را داده است اما کارگران نگرانند که در آن زمان نیز فروش کاهش داشته و هزینه زندگی‌شان را تامین نکند.


در همین زمینه:

کارگران و کرونا در ایران: تبعیض، نگرانی و اعتراض

Share

منبع خبر

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.