رسانه خبری پیامِ ایرانی

ابراز نگرانی اکثریت نمایندگان آمریکا از پایان تحریم تسلیحاتی ایران | جهان | DWاکثریت اعضای هر دو حزب آمریکا در مجلس نمایندگان این کشور در یک اقدام کم‌سابقه نامه‌ای خطاب به دولت ترامپ در رابطه با تحریم‌های تسلیحاتی ایران نوشته‌اند.

خبرگزاری رویترز با انتشار گزارشی از واشنگتن به مضمون نامه‌ای اشاره کرده که از سوی ۳۸۲ نماینده از ۴۲۹ عضو مجلس نمایندگان آمریکا امضا شده است.

نمایندگان هر دو حزب دموکرات و جمهوریخواه از دولت ترامپ درخواست کرده‌اند برای جلوگیری از رفع تحریم‌های تسلیحاتی ایران بر تلاش‌های دیپلماتیک خود بیافزاید.

این نامه که خطاب به مایک پمپئو، وزیر امور خارجه آمریکا نوشته شده، هنوز ارسال نشده است. گفته می‌شود که جمع‌آوری امضای نمایندگان همچنان ادامه دارد.

اکثریت نمایندگان با امضای این نامه تصریح کرده‌اند: «با توجه به انقضای موعد تحریم‌های تسلیحاتی ایران در ماه اکتبر، ما امضا کنندگان این نامه نگرانی خود را نسبت به افزایش امکان خرید و فروش جنگ‌افزار توسط دولت ایران اعلام می‌کنیم.»

به کانال دویچه وله فارسی در تلگرام بپیوندید

نسخه‌ای از این نامه در اختیار خبرگزاری رویترز قرار گرفته است. الیوت انجل، رئیس کمیته امور بین‌الملل مجلس نمایندگان و مایک مک‌کال، نماینده ارشد جمهوریخواهان در کمیته یاد شده این نامه را تنظیم کرده‌اند.

تحریم‌های تسلیحاتی ایران از سوی سازمان ملل متحد در سال ۲۰۱۵ برای مدت پنج سال پیش بینی شده بود. آمریکا خواستار تصویب قطعنامه‌ای از سوی شورای امنیت شده است که بر اساس آن تحریم‌های تسلیحاتی ایران تمدید شود.

تلاش‌های دیپلماتیک و تعامل با متحدان

در این نامه، نمایندگان از دولت ترامپ درخواست کرده‌اند برای جلوگیری از رفع تحریم‌های تسلیحاتی ایران، دولت این کشور با متحدان آمریکا و شرکای بین‌المللی خود همکاری کرده و زمینه لازم برای تصویب یک قطعنامه جدید در شورای امنیت سازمان ملل را فراهم کند. هدف از این اقدامات تمدید تحریم‌های تسلیحاتی ایران اعلام شده است.

اکثریت نمایندگان در نامه خود نوشته‌اند که همکاری آمریکا با متحدان و کشورهای هم‌نظر خود در ارتباط با تهدیدهای ایران می‌تواند مانع از خرید و فروش تسلیحاتی جمهوری اسلامی شده و در عین حال نقض تحریم‌های تسلیحاتی را دشوارتر می‌سازد.

افزون بر آن، امضا کنندگان این نامه از دولت ترامپ خواسته‌اند تا زمینه تمدید محدودیت‌های تعیین شده برای سفر ایرانیانی که در ارتباط با برنامه تسلیحاتی این کشور هستند را فراهم کند.

به کانال اینستاگرام دویچه وله فارسی بپیوندید

اکثریت اعضای مجلس نمایندگان آمریکا از دولت این کشور خواسته‌اند تا با افزایش تلاش‌های دیپلماتیک کسب توافق اعضای شورای امنیت را ممکن سازد. خبرگزاری رویترز به نقل از دیپلمات‌های آمریکا نوشته است که در پیش گرفتن راهکاری یک جانبه و عدم تعامل با متحدان آمریکا می‌تواند دست‌یابی به هدف تمدید تحریم‌های تسلیحاتی ایران را به مخاطره اندازد.

در همین رابطه، برایان هوک، رئیس گروه اقدام ایران در وزارت امور خارجه آمریکا نسبت به همراهی اعضای شورای امنیت سازمان ملل در امر تمدید تحریم‌های تسلیحاتی ایران ابراز امیدواری کرده است.

برایان هوک در عین حال تاکید کرده است که آمریکا برای رسیدن به  این هدف برنامه‌ای سریع در دستور کار خود ندارد.

منبع خبر

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.