رسانه خبری پیامِ ایرانی

مجلس در آستانه تصویب قانون محاکمه و مجازات گزارشگران خلاف‌گوی شورای نگهبان۱ روز،۴ ساعت

نمایندگان مجلس دهم روز یکشنبه (پس فردا) در صحن علنی مجلس، طرح اصلاح قانون انتخابات ریاست جمهوری، مجلس خبرگان و مجلس شورای اسلامی را بررسی می‌کنند. دو فوریت و کلیات این طرح در جلسات هفته گذشته به تصویب نمایندگان رسیده بود، در صورت تصویب نهایی این طرح، کاندیداها این حق را پیدا می‌کنند تا از مخبران شورای نگهبان به دلیل گزارش های خلاف واقع علیه کاندیداها به قوه قضاییه شکایت کنند. طراحان این طرح معتقدند گزارش‌های خلاف واقع، سبب رد‌صلاحیت بسیاری از کاندیداها می‌شود، لذا باید امکان پیگرد قانونی گزارش دهندگان برای کاندیداها مهیا شود. 

شورای نگهبان در واکنش به اظهارات نمایندگان مجلس در جریان بررسی و تصویب کلیات طرح دو فوریتی اصلاح قانون انتخابات، که خواستار مجازات افرادی شدند که با ارائه گزارش های خلاف واقع سبب رد‌صلاحیت ها می‌شوند، مدعی شد رد صلاحیت نمایندگان با تکیه بر گزارش‌ها و مستندات مراجع قانونی انجام شده است. این شورا رد صلاحیت کاندیداها بر مبنای گزارش مخبران خود را انکار کرد حال آنکه پیش از این شورای نگهبان تحقیقات خود در خصوص کاندیداها را محدود به مراجع چهارگانه ندانسته بود.

شورای نگهبان فرصت راستی آزمایی گزارش‌های دریافتی را ندارد

محمد محمودی شاه نشین نماینده شهریار و عضو کمیسیون شوراها و امور داخلی که ریاست هیات نظارت بر انتخابات شوراها را برعهده داشت، تصویب این طرح را حق نمایندگان دانست و مدعی شد: «شورای نگهبان در زمان بررسی صلاحیت‌ها، زمان کافی برای راستی‌آزمایی گزارش‌ها ندارد.» او به خبرگزاری ایلنا گفت: «کسی که رد صلاحیت می‌شود هنگامی که برای پرسیدن علت مراجعه می‌کند با یک گزارش روبرو می‌شود که ممکن است این گزاراش‌ها برنامه‌ریزی شده از سوی رقیب باشد، بنابراین باید امکان دفاع در یک محکمه به وی داده شود.»

وی با اشاره به حجم گزارشاتی که به دست شورای نگهبان به هنگام انتخابات می‌رسد، بیان کرد: واقعاً شورای نگهبان وقت اینکه بتواند حجم بالای گزارشات را که به هنگام بررسی صلاحیت‌ها به دستش می‌رسد با جزئیات بررسی کند، ندارد. بسیاری از دوستان که برای بررسی رفته بودند، می‌گفتند بر روی برگه‌هایشان نوشته بود ارزیابی نشده؛ این یعنی این‌که  گزارش آمده است اما فرصت ارزیابی برایش پیش نیامده است.»

وی یادآور شد: در هفته‌های آخر بررسی صلاحیت‌ها آنقدر گزارشات مختلف دروغ و راست به شورای نگهبان می‌رسد که زمان برای راستی آزمایی‌شان کم می‌آید.

رفع ایرادات شورای نگهبان به لایحه درآمد پایدار و هزینه شهرداری ها و دهیاری ها

رسیدگی به ایرادات شورای نگهبان به لایحه درآمد پایدار و هزینه شهرداری ها و دهیاری ها، دیگر دستور جلسه مجلس شورای اسلامی در هفته جاری است. مجلس شورای اسلامی این هفته در روزهای یکشنبه، دوشنبه و سه شنبه جلسه علنی خواهد داشت. 

تعیین تکلیف استخدامی معلمین حق التدریسی و آموزشیاران نهضت سوادآموزی در وزارت آموزش و پرورش

ادامه بررسی طرح ساماندهی بازار خودرو

ادامه بررسی لایحه اصلاح قانون پولی و بانکی کشور و رسیدگی به ایرادات شورای نگهبان در لوایح تجارت (کتاب دوم – اسناد تجاری)

ادامه بررسی تأسیس صندوق بیمه همگانی حوادث طبیعی

بررسی گزارش کمیسیون آموزش در مورد موضوع پذیرش و نحوه جذب آقای حسین فریدون برای تحصیل در مقطع دکتری

بررسی دو  گزارش کمیسیون ویژه حمایت از تولید ملی و نظارت بر اجرای اصل۴۴ قانون اساسی در مورد درآمدزایی و خصوصی سازی باشگاههای ورزشی و عملکرد نظارتی مجلس در حوزه اجرای سیاست های کلی اصل ۴۴

ادامه بررسی تقاضای عده ای از نمایندگان در مورد رسیدگی به لایحه مشارکت عمومی و خصوصی طبق اصل ۸۵ قانون اساسی و همچنین رسیدگی به طرح حمایت از مالکیت صنعتی طبق همین اصل 

از دیگر موضوعات مطرح در دستور جلسه این هفته مجلس است که بعید است فرصت رسیدگی به همگی آنها مهیا شود. مجلس دهم، آخرین ماه کاری خود را پشت سر می گذارد. مجلس یازدهم کمتر از یک ماه دیگر در روز ۷ خرداد ۱۳۹۹ آغاز به کار خواهد کرد.منبع خبر

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.