رسانه خبری پیامِ ایرانی

واکنش تند شمخانی به ممنوعیت فعالیت حزب‌​الله در آلمان | آلمان | DWعلی شمخانی، دبیر شورای عالی امنیت ملی جمهور اسلامی در واکنش به ممنوعیت فعالیت حزب​ الله در آلمان بدون آن که از کشور آلمان نامی ببرد در پیامی توئیتری به زبان​‌های فارسی، انگلیسی و عربی نوشت: «فروشندگان سلاح کشتار جمعی شیمیایی به صدام، مدافع حقوق بشر شده و از ترس دوست کودک‌کش خود، حزب‌الله قهرمان را تروریست می‌نامند.»

شمخانی در ادامه توضیح داده است که علت اینکه “داعش به اروپا نرسیده” گیر افتادن در “پشت دیوار مقاومت” بوده است. 

پیش از واکنش علی شمخانی، عباس موسوی، سخنگوی وزارت خارجه ایران، هم ممنوعیت فعالیت حزب الله لبنان در آلمان را “بی‌احترامی به دولت و ملت لبنان”  و اقدامی از سر “بی‌تدبیری کامل” دولت آلمان دانست و گفت که حزب‌الله در مقابله با داعش در منطقه دارای “جایگاه کلیدی” بوده است.

به کانال دویچه وله فارسی در تلگرام بپیوندید

سکوت لبنان درباره مموعیت حزب​الله

برخلاف ایران که در قبال ممنوعیت حزب​الله در آلمان بلافاصله واکنش نشان داده لبنان تاکنون سکوت اختیار کرده است. 

حسن نصرالله، دبیرکل حزب​الله لبنان در سخنرانی شامگاه جمعه ۱۱ اردیبهشت اشاره​​ای به ممنوعیت حزبش در آلمان نکرد. رسانه​​های ایران اما خبر دادند که نصرالله در روز دوشنبه ۱۵ اردیبهشت در یک “سخنرانی سیاسی” به این موضوع خواهد پرداخت.

وزارت کشور آلمان روز پنج‌‌شنبه ۱۱ اردیبهشت فعالیت همه نیروهای وابسته به حزب‌الله در این کشور را ممنوع اعلام کرد و پلیس این کشور اقدام به تفتیش مراکز تجمع و مساجد در چند ایالت آلمان نمود. دفاتر انجمن‌های وابسته به حزب‌الله در شهرهای برلین، دورتموند، برمن و مونستر نیز توسط ماموران پلیس تفتیش شدند.

مقامات آلمانی گفتند شمار حامیان و فعالان حزب​ الله در این کشور به ۱۵۰۰ تن می​‌رسد.

واکنش مقامات آلمانی

اشتیو آلتر، سخنگوی وزارت کشور آلمان با  انتشار یک پست توییتری اعلام کرده  که این اقدام آلمان برای ممنوعیت حزب​الله لبنان از آن حکایت دارد که دولت حتی در شرایط بحرانی نیز قادربه پیشبرد وظایف خود است.

هایکو ماس، وزیر امور خارجه آلمان هم گفته است که حزب‌الله حق موجودیت اسرائیل را به رسمیت نمی‌​​شناسد و با اعمال خشونت و ترور تهدید می‌کند و سامانه‌های موشکی خود را توسعه می‌​​دهد.

ماس به روزنامه آلمانی “ولت” گفته است که حزب​ الله از بشار اسد پشتیبانی می​‌کند و در اقدامات خشونت‌طلبانه اسد علیه مردم کشورش در سوریه شریک است. ماس تاکید کرد که واقعیت‌​های لبنان پیچیده است اما این مسئله نباید مانع از آن شود که آلمان از ابزارهای قانونی برای مقابله با فعالیت‌​های تروریستی و جنایتکارانه حزب​‌الله استفاده​ نکند.

استقبال آمریکا و اسرائیل از ممنوعیت فعالیت حزب‌الله در آلمان

اتحادیه اروپا هم قبلا در سال ۲۰۱۳ شاخه نظامی حزب‌الله را یک سازمان تروریستی اعلام کرده بود. پیش از این، هلند و بریتانیا نیز بدون تمایز قائل شدن بین شاخه‌ نظامی، سیاسی و اجتماعی حزب‌الله، این سازمان را یک سازمان تروریستی ارزیابی کرده بودند.

منبع خبر

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.