رسانه خبری پیامِ ایرانی

ادعای کشته شدن ۲۳ کارگر افغان توسط مرزبانان ایران


منبع: دبی_العربیه.نت فارسی

شماری از شهروندان افغانستان شنبه ۲ مه مدعی شدند که مرزبانان ایرانی ۵۶ کارگر افغان را پس از شکنجه و دشنام در امتداد رودخانه هریرود انداختند و ۲۳ نفر جان باختند.

به گزارش روزنامه «هشت صبح» شاه‌ ولی، از گواهان رویداد مدعی است، ۵۷ شهروند افغان به گونۀ قاچاق، از مناطق مرزی مشترک میان افغانستان، ایران و ترکمنستان، وارد خاک ایران شدند، اما سربازان ایرانی آنها را بازداشت کردند.

وی ادعا کرد، نیروهای مرزی ایران ابتدا بر کارگران افغان گلوله‌باری کرده و پس از لت‌وکوب آنان، ۵۷ تن را در آب رودخانه «هریرود» انداختند که از این میان ۲۳ تن جان‌ باخته‌اند.

در همین حال، شیرآقا طاهری، یکی دیگر از گواهان رویداد می گوید، کارگران افغان ساعت یک بامداد شنبه ۲ مه ۲۰۲۰ از سوی سربازان ایرانی، به زور داخل رودخانه انداخته شدند.

آنها علاو کردند، ۵۶ شهروند افغان باشندگان ولایت های هرات و فاریاب بودند قصد داشتند از مسیر منطقه‌ «دهانه‌ی ذوالفقار» در مرز مشترک با ایران، وارد خاک آن کشور شوند.

از سوی دیگر، عارف جلالی سرطبیب شفاخانه حوزوی ولایت هرات تایید کرده که اجساد پنج کارگر افغان که در مرز ایران در آب غرق شده بودند به این شفاخانه انتقال یافته است. هم چنان جیلانی فرهاد سخنگوی والی هرات گفت، تحقیقات در این مورد آغاز شده است.

در همین حال، کنسولگری ایران در هرات با نشر اعلامیه ای بازداشت مهاجران افغان از سوی مرزبانان ایرانی را تکذیب کرده و نوشت، سربازان ایران مهاجران افغان را بازداشت نکرده‌اند.

این کنسولگری اضافه کرده که این موضوع با هماهنگی نمایندگی وزارت خارجه افغانستان در هرات و کنسولگری افغانستان در مشهد بررسی می شود و نتایج آن با حکومت کابل شریک خواهد شد.

گفتنی است که سال گذشته نیز شماری از کارگران افغان قصد سفر به گونه غیرقانونی به ایران را داشتند در تیراندازی مرزبابان ایرانی کشته شدند.

این در حالیست که حسین قاسمی دبیر کمیته اجتماعی انتظامی ستاد ملی مدیریت کرونا در ایران به تاریخ ۱۸ آوریل ۲۰۲۰ در گفت‌وگو با خبرگزاری «ایلنا» گفته بود، به اتباع افغانستان و پاکستان اجازه ورود به کشورش داده نمی‌شود، چون آنها دارای بیماری هستند.

قاسمی ادامه داد: «مرزها از اسفند(حوت) ماه تحت کنترل شدید بوده است، در حال حاضر نیز بسته است و ابلاغیه‌های لازم هم از طریق دستگاه‌های نظامی و انتظامی و همچنین از طریق وزارت کشور به استانداری‌ها داده شده است و ما هیچ ورودی از اتباع کشورهای افغانستان و پاکستان نداریم، چراکه هم دارای بیماری هستند و هم می‌توانند مشکلات دیگری را برای ما ایجاد کنند، بنابراین اجازه ورود به آنها داده نمی‌شود».

منبع خبر

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.