رسانه خبری پیامِ ایرانی

۳۱ اوت؛ آغاز دوران بنزین بدون سرب در جهان | محیط زیست | DW


انجر آندرسن، رئیس برنامه محیط زیست سازمان ملل متحد در سخنرانی خود در نایروبی خبر از پایان دوران استفاده از بنزین‌های حاوی سرب داد. آندرسن این تحول را گامی بزرگ در حفظ سلامت بشر و کاهش آلودگی محیط زیست اعلام کرد.

استفاده از بنزین‌های حاوی سرب حدود صد سال پیش آغاز شده بود. در آن هنگام، سازندگان خودرو برای افزایش توان موتورها موضوع افزودن تتراتیل سرب به بنزین را به میان کشیدند.

به کانال دویچه وله فارسی در تلگرام بپیوندید

تحقیقات و پژوهش‌ها پس از آن به وضوح نشان دادند که سوخت بنزین حاوی سرب منجر به آزاد شدن ریزگردهایی می‌شود که می‌توانند هوا، آب و زمین را آلوده کرده و حتی به مواد خوراکی بشر نیز نفوذ کنند.

دانشمندان حتی به این نتیجه رسیدند که وجود این ریزگردها می‌تواند به تحول مغزی کودکان نیز آسیب برساند. افزون بر آن، استفاده از تتراتیل سرب در بنزین عملا باعث آن می‌شد که سازندگان خودرو نتوانند از کاتالیست‌ها در ساخت خودروها بهره گیرند.

بر اساس تصمیم سازمان ملل و در همراهی با کشورهای مختلف جهان، زمانی برای پایان استفاده از این نوع سوخت اعلام شد. روز ۳۰ اوت ۲۰۲۱، انجر آندرسن پایان عصر استفاده از بنزین حاوی سرب را اعلام کرد.

استفاده از تتراتیل سرب

بسیاری از کشورهای جهان سال‌ها پیش به استفاده از بنزین حاوی سرب پایان داده بودند. به عنوان نمونه آلمان در سال‌های آخر دهه ۸۰ قرن پیش، از استفاده از این سوخت در بنزین عادی چشم پوشی کرد.

در سال ۲۰۰۰ آلمان با منع استفاده از بنزین‌سوپر حاوی سرب، عملا این برنامه را اجرا کرد. در بسیاری از کشورهای دیگر اروپا نیز استفاده از چنین سوختی سال‌ها پیش عملا از چرخه تامین انرژی حذف شد.

آخرین کشوری که هنوز از چنین سوختی استفاده می‌کرد، کشور الجزایر بود. حتی در الجزایر نیز هفته‌ها پیش عملا چنین سوختی در جایگاه‌ها به خودروها عرضه نمی‌شد.

ایران و بنزین حاوی سرب

جمهوری اسلامی ایران نیز یکی از کشورهایی بود که سال‌ها پیش استفاده از تتراتیل سرب در بنزین را منع کرده بود. اما حذف سرب از بنزین به معنای پایان آلاینده‌های سوختی در این کشور نیست.

آلودگی هوای تهران و همچنین چند کلان‌شهر دیگر این کشور حکایت از ناپاک بودن سوخت مورد استفاده در خودروها دارد. از آن جمله می‌توان به گوگرد و همچنین به بنزن اشاره کرد.

بنزن جهت بالا بردن توان سوخت به بنزین افزوده می‌شود. کارشناسان از “افزایش عدد اکتان” با هدف احتراق بهتر بنزین سخن می‌گویند.

اما تحقیقات نشان می‌دهد که استفاده از بنزن می‌تواند سرطان‌زا بوده و از جمله باعث سرطان خون شود. از این منظر، میزان مجاز بنزن در بنزین تعریف شده است.

به کانال اینستاگرام دویچه وله فارسی بپیوندید

از سوی دیگر، میزان گوگرد موجود در بنزین و گازوئیل در ایران نیز از جمله عوامل افزایش دهنده آلودگی‌های سوختی به حساب می‌‌آید.

گرچه مسئولان جمهوری اسلامی بر رعایت استاندارد “یورو ۴” برای خودروها تاکید دارند، اما گفته می‌شود که میزان گوگرد موجود در انواع سوخت در جایگاه‌ها بیش از میزان مجاز است.

همین موضوع چندی پیش به مشاجره‌ای بین شرکت ملی پالایش و پخش‌ فرآورده‌های نفتی ایران با شرکت کنترل کیفیت هوای تهران دامن زده بود.

 

منبع خبر

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.