رسانه خبری پیامِ ایرانی

موافقت اوپک با کاهش تولید روزانه ۱،۵ میلیون بشکه نفت | اقتصاد | DWکشورهای عضو اوپک تصمیم گرفته‌اند برای مقابله با سقوط بیشتر بهای نفت بر اثر شیوع کرونا، تا مدتی سطح تولید روزانه نفت‌شان را تا یک و نیم میلیون بشکه کاهش دهند.

به گزارش خبرگزاری آسوشیتدپرس از وین، بیژن زنگنه، وزیر نفت ایران، روز پنج‌شنبه ۱۵ اسفند (پنجم مارس) در وین به خبرنگاران گفت که این کاهش سطح تولید برای سه ماهه دوم سال جاری (۲۰۲۰) و مشروط به این خواهد بود که تولیدکنندگان غیر عضو اوپک هم با آن موافقت کنند.

۱۷۸مین نشست اوپک، امروز ۱۵ اسفند (پنجم مارس) به‌صورت فوق‌العاده در مقر این سازمان در وین برگزار شد. فردا هم قرار است هشتمین نشست وزارتی مشترک اوپک و اعضای غیراوپک موسوم به “اوپک پلاس” در مقر سازمان اوپک برگزار ‌شود.

دویچه وله فارسی را در اینستاگرام دنبال کنید

ساز مخالف غیراوپکی‌

کشورهای غیرعضو اوپک (غیراوپکی) فردا در حالی در نشست مشترک با وزرای اوپک شرکت می‌کنند که روسیه عضو سازمان اوپک نیست و طی سال‌های اخیر چندان با اعضای اوپک هماهنگ نبوده است.

ایسنا امروز در گزارشی نوشت که نشست “کمیته وزارتی نظارت بر توافق اوپک و غیراوپک” (JMMC) دیشب بدون نتیجه به‌کار خود پایان داد. در این نشست، روسیه با پیشنهاد کاهش بیشتر تولید نفت مخالفت و پیشنهاد کرد که توافق فعلی کاهش تولید تا پایان سه ماهه دوم امسال اجرا شود.

اعضای اوپک تلاش دارند با کاهش میزان تولید، از سقوط بیشتر قیمت نفت در جهان جلوگیری کنند. در این میان زنگنه، وزیر نفت ایران، به خبرگزاری ایرانی “شانا” گفت که اعضای اوپک و غیراوپک باید تعادل را به بازار نفت بازگردانند.

او درباره استراتژی روسیه به عنوان کشور غیرعضو اوپک هم پیش‌بینی کرد که روسیه در جلسه روز جمعه، تا آخرین لحظه در برابر قطع تولید نفت مقاومت می‌کند.

آسیب‌های یک ویروس

شیوع ویروس کرونا که از چین شروع شده است، طی چند ماه گذشته اقتصاد این کشور، به عنوان دومین قدرت اقتصادی جهان را تحت تاثیر گذاشته و نخستین تبعات آن در ابتدا، توقف همه سفرهای هوایی به این کشور و اعمال محدودیت پروازها در کشورهای دیگر بوده است.

سرایت ویروس کرونا باعث شده تقاضا برای خرید سوخت هواپیماها به شدت کاهش پیدا کند. تعطیلی‌ها و قرنطینه‌های طولانی‌مدت برخی شهرهای چین نیز در این مدت باعث کاهش تولیدات کارخانه‌ها شده و بخش عمده‌ای از اقتصاد کشورهای جهان نیز تحت تاثیر همین موضوع قرار گرفته است. بسیاری از شرکت‌های بزرگ در سراسر جهان نیز مجبور شدند سفرهای بازرگانی نمایندگان خود را لغو کنند.

به کانال دویچه وله فارسی در تلگرام بپیوندید

قیمت نفت خام از ژانویه امسال، حدود ۲۵ درصد کاهش یافته است. شاخص جهانی نفت خام روز پنجشنبه با ۵۱،۸۳ دلار در هر بشکه معامله شد.

به دلیل نگرانی از شیوع ویروس کرونا، جلسه‌های دو روزه وزرای نفت در نشست اوپک بدون حضور خبرنگاران تشکیل می‌شود. خبرنگاران از ورود به ساختمان اصلی مقر اوپک منع شده‌اند و فقط می‌توانند در خارج از ساختمان محل تشکیل جلسات با افراد مورد نظر خود مصاحبه کنند.

منبع خبر

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.