رسانه خبری پیامِ ایرانی

۹روز با کارگران ایران: مطالبات ما در اولویت مسئولان نیست<![CDATA[10 ساعت،17 دقیقه

استان وایر- دست کم ۲۸ رویداد مرتبط با کارگران، معلمان و سایر مزدبگیران در ۹ روز گذشته به رسانه‌ها راه یافته است. کارگران و مزد بگیران کماکان نسبت به عدم پرداخت معوقات مزدی و بیمه‌ای معترض بوده و خواستار رسیدگی مقامات مسئول به مطالبات صنفی خود هستند.

امکان بازنشستگی پیش از موعد فراهم شود

جمعی از زنان شاغل ایران اقدام به راه‌اندازی کارزار «درخواست بازنشستگی پیش از موعد زنان با بیست سال سابقه» کردند. در متن این کارزار که به امضای تعدادی از زنان شاغل رسیده، خطاب به رئیس جمهور و ریاست مجلس آمده است: «ما امضاکنندگان این کارزار، درخواست داریم شرایط و زمینه‌های لازم فراهم شود تا زنان کارمند دولت به شرط داشتن حداقل ۲۰ سال سنوات خدمت بتوانند با استفاده از حداکثر ۵ سال سنوات ارفاقی بازنشسته شوند.»

تورم باید پایین بیاید

نماینده کارفرمایان در شورای عالی کار، تنها راهکار برای افزایش قدرت خرید کارگران را کنترل تورم و کاهش قیمت‌ها دانسته و می‌گوید: «در صورتی که برخی از مشکلات حل شود و زمینه رشد تولید فراهم شود, رشد قدرت خرید هم محقق می‌شود.»

به گفته علی اصغر آهنی‌ها، اینکه عده‌ای پیشنهاد می‌کنند که دستمزد باید افزایش یابد منطقی نیست. چرا که کارفرمایان شرایط افزایش دستمزد ندارند. بهترین راهکار برای حل مشکل کارگران و رونق تولید، کاهش نرخ تورم و کنترل قیمت‌ها است. اگر قیمت‌ها کنترل شود، قدرت خرید کارگران نیز افزایش می‌یابد.

حجت عبدالمالکی وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی دولت سیزدهم نیز در اولین اظهارات خود با بیان اینکه از میزان دستمزد کارگران و حقوق بازنشستگان با خبر است، تاکید کرد: «برای آنکه دخل و خرج کارگران و بازنشستگان با هم بخواند و سفره آنها رنگین‌تر شود باید کاهش و کنترل نرخ تورم اتفاق بیفتد.»

اعتراض کارگران خطوط ابنیه فنی راه‌آهن آذربایجان

جمعی از کارگران خطوط ابنیه فنی راه‌آهن آذربایجان از عدم پرداخت حقوق خود از تیرماه خبر دادند.

ساعتی برای استراحت نداریم

جمعی از نیروهای شرکتی اورژانس اجتماعی که پیشتر در اعتراض به دو ماه معوقه‌ مزدی خود، دست از کار کشیده بودند؛ با ابراز نگرانی از عدم پرداخت حقوق مردادماه خود به ایلنا گفته‌اند: «نزدیک یک هفته از شهریور می‌گذرد اما هنوز حقوق مردادماه به حساب ما واریز نشده است. از آنجا که قبلا نیز حقوق ما به صورت نامرتب واریز می‌شد،‌ احتمالا این ماه هم با همین مشکل مواجه خواهیم شد.»

معوقات ما واریز نشده

علی‌رغم وعده‌های بسیار، پاداش پایان خدمت بازنشستگان ۹۹ پرداخت نشده است. بازنشستگان با اشاره به وعده‌های بسیار مقامات سابق سازمان برنامه و بودجه بابت واریز پاداش پایان خدمت تمام بازنشستگان قبل از پایان کار دولت دوازدهم می‌گویند: «این وعده‌ها محقق نشد؛ علی‌رغم اینکه ادعا کردند اعتبار مورد نیاز فراهم شده و به همه استانهای کشور اختصاص یافته، پاداش پایان خدمت ما واریز نشده است.»

اعتراض معلمان و فرهنگیان مقابل دیوان عدالت اداری

جمعی از معلمان و فرهنگیان در اعتراض به عدم رسیدگی به مطالبات خود روز ۶ شهریورماه، مقابل ساختمان دیوان عدالت اداری در تهران تجمع برگزار کردند. فرهنگیان با سر دادن شعار «معلم داد بزن، حقت را فریاد بزن»، خواستار پاسخگویی مسئولان به مشکلات و مطالبات خود شدند.

کمپین حمایت از کارگران غیررسمی کشور

یک عضو کمیته کسب و کار اتاق بازرگانی اصفهان از آغاز کمپین حمایت از کارگران غیررسمی در کشور خبر داد. به گفته اکبر اخوان مقدم؛ با آغاز به کار کمپین، در بین کارگاه‌های غیررسمی هر صنفی انتخاباتی برگزار می‌شود و کارگران از بین خودشان فردی را به عنوان نماینده انتخاب می‌کنند.»

تجمع رانندگان اتوبوسرانی ارومیه

جمعی از رانندگان اتوبوسرانی ارومیه روز ۳ شهریورماه، در اعتراض به عدم رسیدگی به مطالباتشان، در مقابل ساختمان شهرداری تجمع کردند. رانندگان معترض دلایل برگزاری این تجمع را عدم پرداخت معوقات مزدی خود عنوان کردند.

تجمع رانندگان اتوبوسرانی قزوین

رانندگان اتوبوسرانی الوند و محمدیه و مهرگان هم روز دوم شهریورماه، با تجمع مقابل استانداری خواستار مطالبات خود شدند. یکی از این رانندگان حاضر در تجمع با اعلام اینکه برای گرفتن حق‌مان تجمع کرده‌ایم؛ گفته است: «دو سال که از شیوع کرونا می‌گذرد. اتوبوس‌های زیباشهر، الوند و مهرگان که در مجموع ۴۰ ماشین هستند هیچ یارانه‌ای دریافت نکرده‌اند »

مطالبات ما در اولویت باشد

کارگران شهرداری شوشتر با انتقاد از تغییر شهردار از اعضای جدید شورای شهر درخواست کردند هرچه سریعتر با انتخاب شهردار جدید، پیگیر وضعیت شغلی و حقوقی آن‌ها باشند.

کارگران شهرداری سده از عدم پرداخت معوقات مزدی خود خبر دادند.

یک عضو شورای شهر کرج با اعلام اینکه بعضی از کارگران شرکتی به ما مراجعه و گلایه می کنند که حقوق پرداختی آنها متفاوت از دیگر کارگران است؛ افزود: «طبق قانون در قبال کارِ هم‌ارزش، حقوق برابر باید وجود داشته باشد؛ اما در شهرداری کرج این موضوع رعایت نمی‌شود.»

کارگران سازمان حمل و نقل بار و مسافر یاسوج، هم دست‌کم ۱۰ ماه دستمزد و سایر مزایا از کارفرمای خود طلبکارند.

کارکنان و کارگران فصلی شهرداری اردبیل ماهها حقوق و مزایای پرداخت نشده دارند. یکی از کارگران فصلی شهرداری اردبیل در این مورد به رسانه‌های محلی گفته است: «با توجه به گفته اعضای شورای شهر مقرر شده بود، حقوق پرسنل تا ۳۱ مرداد پرداخت شود. اما هم‌چنان در انتظار عملی شدن وعده‌ها نشسته‌ایم.»

کارگران خدماتی شهرداری قروه هم خواستار حذف شرکت پیمانکاری و عقد قرارداد مستقیم با شهرداری شدند.

کارگران شهرداری میاندوآب هم روز یکشنبه ۷ شهریور در اعتراض به عدم پرداخت ۶ ماه حقوق و حق بیمه تجمع زدند.

حقوق کارگران شهرداری فیروزآباد هم ۶ ماه است که پرداخت نشده است.

همه کارگران کرونا گرفتند

دبیرکل کانون انجمن‌های صنفی کارگران در واکنش به اینکه کارگران مشاغل پرخطر هنوز واکسینه نشده‌اند گفته است: «ضروری است که نماینده‌ای از کارگران در ستاد مقابله با کرونا حضور داشته باشد، تا نگرانی‌های این قشر را بازگو کند.»

اعمال افزایش حقوق برای معلمان متوقف ماند

یک نماینده مجلس، در واکنش به دستورالعمل سازمان برنامه و بودجه مبنی بر لغو احکام حقوقی جدید معلمان و عدم پرداخت افزایش حقوق ناشی از این احکام، در نامه‌ای به رئیس جمهور، درخواست کرد تا ضمن دستور به سازمان برنامه و بودجه و لغو دستورالعمل اخیر، از تضییع حقوق معلمان جلوگیری کنند.

عدم اجرای واکسیناسیون رایگان، عمومی و استاندارد جنایت است

هشت تشکل صنفی و کارگری بر لزوم فوری واکسیناسیون مردم تاکید کردند. در بیانیه مشترک این تشکل‌ها آمده است: «اکنون ایران به یمن وجود حاکمیتی غیرمسئول و ناکارآمد به قتل‌گاهی تبدیل شده است که طبق آمار رسمی روزانه بیش از ۷۰۰ نفر بر اثر ابتلا به ویروس کرونا جان خود را از دست می‌دهند. کشتاری با چنین وسعت تنها بخش کوچکی از مصیبت‌های وارده بر خانواده‌ها و شهروندانی است که به سوگ عزیزان خود می‌نشینند.»

تجمع اعتراضی پرستاران تامین اجتماعی در تهران و مازندران

پرستاران تامین اجتماعی در تهران و مازندران تجمع اعتراضی برگزار کرده‌اند. آنها با بیان اینکه حقوق آنها زیر خط فقر قرار دارد و سازمان باید برای ترمیم آن، آستین بالا بزند؛ می‌گویند: «پرستاران درگیر «پیک پنجم کرونا» هستند. این در حالی است که کادر درمان علوم پزشکی به دنبال فوق‌العاده خاص هستند تا یکبار دیگر ترمیم حقوق داشته باشند.»

وعده پرداخت مزایای کامل سختی کار، مدیریت و فوق العاده ایثارگری

به دنبال نشست اخیر کانون‌های بازنشستگی فولاد با مدیرعامل صندوق و با تایید هیئت مدیره و هیات امنای صندوق، محدودیت اعمال سقف میانگین حقوق و مزایای مستمر شاغلین پس از اعمال سختی کار و مدیریت برطرف شد. پرداخت فوق العاده ایثارگری هم به تصویب رسید.

ایثارگران معترض شرکت مخابرات هم خواستار تبدیل وضعیت بر اساس تصریحات قانون شدند.

عدم پرداخت مطالبات کارگران فضای سبز منطقه ویژه پارس

نیروهای فضای سبز سازمان منطقه ویژه پارس (عسلویه) صبح روز دوشنبه یکم شهریور تجمع کرده و خواهان رسیدگی به مطالبات خود شدند. خواسته کارگران اجرا و پرداخت طرح طبقه‌بندی مشاغل، پرداخت پاداش نیمه دوم سال ۹۹ و اجرای طرح بیمه تکمیلی است.

کارگران ابنیه فنی راه‌آهن محور خاش به زاهدان هم از پرداخت نشدن دست‌کم سه ماه حقوق و مطالبات خود خبر دادند. معوقات این کارگران درحالی پرداخت نشده که دلیل کارفرما برای پرداخت نکردن حقوق، کامل نبودن مدارک اداری و مالی کارگران بود که بر اساس گفته کارگران سه ماه قبل تکمیل شده است.

کارگران ابنیه فنی تراورس اعلام کردند روز سوم شهریورماه، معادل یک ماه از معوقات مزدی خود را دریافت کردند. آنها به غیر از یک ماه معوقات مزدی پرداخت شده که مربوط به نیمی از حقوق ماه‌های خرداد و تیرماه سال جاری است، هنوز یک ونیم ماه دیگر طلبکارند.

مدیر عامل شرکت آذرکام ارومیه هم از واریز حقوق معوقه تیرماه کارگران این شرکت خبر داد. کاظم مطهری، با اشاره به واریز حقوق معوقه تیرماه کارگران شرکت آذرکام ارومیه گفته است: «تا پایان هفته ۷۰ درصد از بدهی بهمن و اسفند ماه سال ۹۹ کارگران تسویه می‌شود.»

کارگران چشم انتظار راه اندازی مجدد کارخانه چدن

علی‌رغم آنکه استاندار خراسان جنوبی در بازدید از کارخانه بزرگ چدن خوسف و به دنبال آ‌ن بیکار شدن کارگران آن، برای راه اندازی مجدد آن فرصت ۲ ماهه داده بود اما هنوز خبری از راه اندازی آن نیست و کارگران همچنان منتظر بازگشت به کار هستند.

ناتوانی در خرید نان و تخم مرغ

محمدرضا تاجیک نماینده مجمع عالی نمایندگان کارگری در شورای‌عالی کار در ارتباط با بحران معیشت کارگران و نیاز به ترمیم مزد به ایلنا گفته است: «مزد کارگران بدون تردید نیاز به ترمیم فوری دارد؛ ترجیحاً قبل از نیمه دوم سال باید جلسات شورای‌عالی کار برگزار شود و مقدمات ترمیم مزد فراهم گردد.» به گفته تاجیک «تورم رسمی معیار مناسبی برای تخمین افزایش هزینه‌های زندگی کارگران نیست

به چه زبانی بگوییم مشکل داریم

کارگران آذرکام به‌دلیل عدم پرداخت حقوق و دستمزد بهمن و اسفندماه و بخشی از عیدی و پاداش سال ۹۹ و حقوق و مزایای تیر و مردادماه ۱۴۰۰ از کار کشیده و در محوطه شرکت اعتصاب و اعتراض کردند.

تاخیر در واریز مستمری برخی بازنشستگان

بازنشستگانی که از بانک‌هایی به غیر از بانک رفاه کارگران مستمری خود را دریافت می‌کنند، از تاخیر در واریز مستمری‌های خود گلایه دارند.

معیشت رانندگان پیک موتوری در معرض نابودی

رئیس اتحادیه حمل و نقل بار و کالای سبک و پیک موتوری اعلام کرد: «مشکلات بیمه، افزایش نرخ سوخت و گرانتر شدن قیمت لوازم یدکی، کسب‌وکار رانندگان پیک موتوری و وانت‌بار را تهدید می‌کند. تعداد دفاتر حمل و نقل و پیک موتوری از ۶۰۰ دفتر به ۲۵۰ دفتر، رسیده است.

از سال ۹۳ تاکنون سرگردانیم

تعدادی از کارگران پیشین کارخانه سامان کاشی در بروجرد، همچنان پیگیر دریافت معوقات مزدی و سنوات خود هستند.

📩اگر به اطلاعات تکمیلی درباره این خبر دسترسی دارید، لطفاً با این ایمیل با ما تماس بگیرید: info@iranwire.com

📞اگر می‌خواهید درباره موضوع این خبر با افراد مسوول تماس بگیرید، لطفاً به فهرست مسوولان در سراسر ایران مراجعه کنید: www.ostanwire.com

]]>منبع خبر

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.