رسانه خبری پیامِ ایرانی

ابراهیم رئیسی: مشکل کالاهای اساسی را رفع کردیم<![CDATA[5 ساعت،30 دقیقه

استان‌وایر- آخرین گزارش مرکز آمار ایران نرخ تورم مواد غذایی در طول مرداد ماه را تا ۲۵۵ درصد اعلام کرده  و دبیرکل اتحادیه بنکداران مواد غذایی می‌گوید قدرت خرید مردم برای مواد غذایی در این زمان نسبت به قبل ۳۵ درصد کاهش یافته است. با این وجود  رئیس دولت جمهوری اسلامی طی یک مصاحبه تلویزیونی گفته است که وضعیت کالاهای اساسی در زمان تحول دولت را نگران کننده بود ولی در چند هفته طی اقداماتی مشکل رفع شده و «روزنه‌های امیدوارکننده‌» برای رسیدن به ثبات اقتصادی مشاهده می‌شود.

ابراهیم رئیسی که در دوران تبلیغات انتخاباتی خود نگرانی برای مشکلات معیشتی و تامین کالاهای اساسی را یکی از دغدغه‌ها و اهداف خود اعلام کرده بود در این گفتگوی تلویزیونی دوباره تاکید کرد که  نمی‌شود نسبت به تامین کالای اساسی و استراتژیک هیچ‌گونه تاخیر روا داشت.

او وضعیت ایران از لحاظ ذخیره کالاهای اساسی را پیش از تحویل دولت از حسن روحانی نگران‌کننده توصیف کرد و با تاکید بر اینکه در همین زمان کوتاه اقداماتی برای رفع این معضل انجام شده است گفت: « نمی‌خواستم اول کار مردم را نگران کنم و بگویم وضع ما در کالاهای اساسی چیست اما امروز به مردم می‌گویم نگران نباشند و ما از جهت کالاهای اساسی در کشور مشکلی نداریم.»

ابراهیم رئیسی مدعی شد که تیم اقتصادی دولت او بصورت «شبانه‌روزی کار می‌کنند تا وضعیت بسیاری از مردم را که در تورم و گرانی بازار گرفتار شده‌اند برهانند. او همچنین گفت «بسیاری از محافل علمی با دولت همکاری می‌کنند تا بتوانیم شرایطی ایجاد کنیم که ثبات و آرامش، کاملا بر بازار حاکم شود.»

رئیس دولت جمهوری اسلامی با اشاره به برداشتن گام‌هایی که به «ثبات اقتصادی در بازار، افزایش تولید و پایان دادن به رکود» برداشته شده است گفت «تورم کاهش خواهد یافت» و «روزنه‌های امیدوارکننده‌ای» می‌بیند.

این اظهارات ابراهیم رئیسی در حالی مطرح می‌شود که دبیر کل اتحادیه بنکداران مواد غذایی گفته است علت کاهش ۳۵ درصدی خرید مواد غذایی «گرانی و رشد دوبرابری قیمت برخی کالاهای اساسی» است.

 قاسم‌علی حسنی گفته است طی چهارماه گذشته میزان مصرف حبوبات و سایر مواد غذایی به‌مدت مشابه پارسال ۳۵ درصد کاهش داشته است.

علاوه بر این به گفته دبیرکل اتحادیه بنکداران مواد غذایی با افزایش قیمت اقلام پروتئینی مانند گوشت قرمز، مرغ، شیر و لبنیات، ماهی و برنج، بسیاری از مصرف‌کننده‌ها مواد غذایی دیگری را جایگزین مواد پروتئینی مرسوم در سبد مصرفی خانوار خود کرده‌اند.

به گفته قاسم علی حسنی در سبد غذایی خانواده‌های بسیاری ماکارونی جایگزین برنج  شده و سویا جایگزین گوشت قرمز شده است.

در هفته گذشته برخی رسانه‌ها در ایران از نایاب و گران شدن سویا به‌دلیل تقاضای زیاد در بازار خبر داده بودند.

همزمان با اظهارات دبیر کل اتحادیه بنکداران، مرکز آمار ایران در آخرین گزارش خود از افزایش ۲۵۵ درصدی قیمت مواد غذایی و کالاهای اساسی خبر داده و نوشته است که در مردادماه سال جاری بیش از ۵۰ درصد از کالاهی ضروری افزایش قیمت بیش از ۱۰۰ درصد داشته‌اند.

این مرکز همچنین افزایش نرخ تورم سالانه  را در مردادماه ۴۵/۲ درصد و نرخ تورم نقطه به نقطه مواد غذایی را ۵۸/۴ درصد اعلام کرده است.

📩اگر به اطلاعات تکمیلی درباره این خبر دسترسی دارید، لطفاً با این ایمیل با ما تماس بگیرید: info@iranwire.com

📞اگر می‌خواهید درباره موضوع این خبر با افراد مسوول تماس بگیرید، لطفاً به فهرست مسوولان در سراسر ایران مراجعه کنید: www.ostanwire.com

]]>منبع خبر

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.