رسانه خبری پیامِ ایرانی

اعمال خشونت و بازداشت جمعی از معترضان مقابل سفارت پاکستان در تهران<![CDATA[1 ساعت،2 دقیقه

روز چهارشنبه ۱۷ شهریور ۱۴۰۰، جمعی از شهروندان تهران، از جمله چندین روزنامه‌نگار و کنش‌گر مدنی و حقوق بشری می‌خواستند مقابل سفارت پاکستان تجمع اعتراضی برگزار کنند که با مقابله ماموران نیروی انتظامی مواجه شدند. برخی گزارش‌ها حاکی از آن هستند که ماموران نیروی انتظامی از همان ابتدا سعی در پراکنده کردن تظاهرکنندگان داشتند. 

در پی این تجمع، بنا بر گزارش‌های رسیده، تعدادی از شرکت‌کنندگان مورد ضرب و شتم قرار گرفتند و بازداشت شدند. 

بر اساس اخباری که به «ایران‌وایر» رسیده، «نرگس محمدی» فعال حقوق بشر، «ویدا ربانی» روزنامه‌نگار و «احمدرضا حائری» فعال سیاسی از جمله بازداشت‌ شده‌ها هستند. 

شاهدان عینی گزارش داده‌اند که ماموران نیروی انتظامی افراد بازداشت شده را که در میان آن‌ها شهروندان افغانستانی هم حضور داشتند، در سه «ون» سوار و به محل نامعلومی انتقال داده‌اند. 

این شاهدان به «ایران‌وایر» گفته‌اند که تنها ماموران نیروی انتظامی نبوده که اقدام به بازداشت تظاهرکنندگان و برهم زدن تجمع کرده بلکه «پلیس امنیت»، «پلیس آزادی» و «پلیس گاندی» نیز سه ون را پر از معترضان بازداشتی کرده‌اند. 

به گفته شاهدان، این ماموران گوشی‌های برخی از تظاهرکنندگان را گرفته‌ و محتوای ضبط شده آن‌ها را پاک کرده‌اند. 

یکی از شاهدان به «ایران‌وایر» گفت ماموران تعدادی از گوشی‌های همراه معترضان را شکسته‌ و بسیاری از معترضان را مورد ضرب و شتم قرار داده‌اند. حتی گفته می‌شود که ماموران به خانه‌های مردمی ریخته‌ که از پنجره‌های ساختمان‌های اطراف مشغول فیلم‌برداری بوده‌اند. 

در این تظاهرات، معترضان با در دست داشتن پلاکاردهایی، نسبت به اقدام پاکستان و حمله هوایی‌ این کشور به «پنجشیر» افغانستان شعار داده‌اند؛ شعارهایی مثل: «از کابل تا تهران، مرگ بر طالبان»، «شیر جوان پنجشیر حمایتت می‌کنیم»، «زنده باد افغانستان»، «طالب جنایت می‌کند، دنیا حمایت می‌کند». تظاهرکنندگان هم‌چنین سرود شناخته شده «سرزمین من» را همراه با هم خوانده‌اند. 

اما ماموران نیروی انتظامی این تجمع را برهم زده، افراد مختلف را مورد ضرب و شتم قرار داده و عده‌ای را بازداشت کرده‌اند. 

هنوز از اسامی دیگر بازداشتی‌ها و هم‌چنین هویت افراد بازداشت شده افغانستانی اطلاعی در دست نیست. 

این تجمع در پی حمله هوایی پاکستان به پنجشیر برای حمایت از «طالبان» شکل گرفت. 

طالبان و پاکستان روز ۱۵ شهریور ۱۴۰۰ به دره پنجشیر، محل حضور «جبهه مقاومت» به رهبری «احمد مسعود» حمله کردند. 

طالبان پیش از این اعلام کرده بودند که پنجشیر را به تصرف خود درآورده‌اند اما احمد مسعود ضمن انتشار پیامی صوتی در صفحه فیس‌بوک خود، خبر داد که پنجشیر هم‌چنان سرپا ایستاده است و به مقاومت ادامه می‌دهد. 

احمد مسعود هم‌چنین طی فراخوانی عمومی، از مردم افغانستان خواست که علیه حکومت طالبان و در حمایت از مقاومت مردمی، در همه شهرهای این کشور قیام کنند. 

در حمله هوایی پاکستان به پنجشیر، در کنار کشته‌ها و زخمی‌هایی که این درگیری‌ها به همراه داشتند، «فهیم دشتی»، روزنامه‌نگار شناخته شده افغانستانی و از یاران احمد شاه مسعود کشته شد. قتل او موجی از خشم و اعتراض را در شبکه‌های اجتماعی میان فارسی‌زبانان ایجاد کرد. 

]]>منبع خبر

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.